IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Предателството на Тръмп спрямо Украйна окуражи Путин и издърпа килимчето изпод съюзниците от НАТО

Украйна и Европа трябва да бъдат пряко включени във всички преговори за прекратяване на огъня

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

В романа на Греъм Грийн от 1955 г. "Тихият американец" Олдън Пайл, агент на ЦРУ, смята, че разполага с всички отговори за конфликта във Виетнам от колониалната епоха. Невежеството, арогантността и опасните интриги на Пайл, целящи да донесат мир, водят до смъртта на много невинни хора и в крайна сметка до неговата собствена. В днешния твърде реален свят на нехудожествена литература Доналд Тръмп е Пайл. С изключение на това, че той е Шумният американец.

Той си мисли, че умее да сключва сделки. Той не спира да тръби за своята гениалност. И все пак неговата "сделка на века" със Северна Корея беше фиаско. Той предаде Афганистан на талибаните на тепсия. Израелският Бенямин Нетаняху го заобикаля с пръстени. Сега Тръмп-Пайл предлага друга несполучлива сделка - продажба на Украйна. 

Собствената американска маймуна, която се е предала, е полезният идиот на Владимир Путин. Без значение как официалните лица ще го извъртят, отстъпките на Тръмп, направени преди дори да са започнали преговорите за прекратяване на огъня с Русия, са катастрофални най-вече за Украйна, но и за сигурността на Европа, трансатлантическия съюз и други уязвими цели, като Тайван. Както беше посочено, отстъпките на Тръмп - приемането на загубата на суверенна украинска територия в резултат на руската агресия, отказът на Киев от членство в НАТО, задържането на американските гаранции за сигурност и войски - са позорно умиротворяване, равносилно на предателство, пише в статия за The Guardian Саймън Тисдал.

Именно Путин започна непровокирана, убийствена пълномащабна инвазия преди три години. Но Тръмп внушава, че президентът Володимир Зеленски и смелият, измъчен украински народ са някак виновни. Той дори повтаря призивите на Кремъл за нови избори в Киев. Но Тръмп, двуличният подмазвач, с готовност го купува. Путин със сигурност не може да повярва на късмета си. Като разговаря приятелски по телефона в продължение на 90 минути, похвали "гениалния" руски тиранин за "здравия му разум" и го покани на срещата на върха в Саудитска Арабия, Тръмп реабилитира един парий и дръпна килимчето под съюзниците от НАТО. Путин не му върна нищо. 

Той смята, че печели - на бойното поле, в политически и дипломатически план. Той е прав. По-лошото е, че Москва продължава да настоява всяко трайно споразумение да разглежда „структурни въпроси“. Те включват разоръжаването на Украйна, статута ѝ на необвързана страна, „денацификацията“ на ръководството ѝ и дори съществуването ѝ като независима държава, от което Путин се отвращава. Русия иска да пренареди архитектурата на сигурността в Европа, което е съкращение от отслабване, разделяне и отдръпване на НАТО.

Пийт Хегсет, министърът на отбраната на САЩ и клонинг на Пайл, оказа голяма помощ на Путин миналата седмица, настоявайки, че европейската сигурност вече не е „основният фокус“ на Вашингтон. Европа (включително Великобритания) трябва да плаща повече за своята отбрана - той предлага 5% от БВП - и да „осигури преобладаващата част от бъдещата смъртоносна и несмъртоносна помощ за Украйна“. Американските войски в Европа могат да бъдат съкратени, предлага той. Всичко това повдига по-широк въпрос за трансатлантическия съюз под зловредното управление на Тръмп. Американците разбиха единния фронт на НАТО по отношение на Украйна. Те нарушиха думата си. Те подкопаха Зеленски и водещите му поддръжници - Великобритания, германският премиер Олаф Шолц, полският Доналд Туск и съюзниците на Киев в балтийските републики и Скандинавия, които се довериха, както се оказва, погрешно, на американското ръководство.

За какво е тогава НАТО? Като дава приоритет на Китай и Индо-Тихоокеанския регион пред Северноатлантическия регион - и същевременно заплашва да подражава на Путин и да нахлуе в суверенни държави като Канада, Панама и датската Гренландия - Тръмп подкопава смисъла на съществуването на НАТО и разрушава глобалния правилник, който е създаден, за да поддържа. Преди това той заплаши, че ще напусне алианса. Може би трябва да го направи. Това може да принуди Европа да поеме отговорността за собствената си съдба.

Европейците имаха достатъчно предупреждения, че предстоят подобни промени по отношение на Украйна и отбраната. Тръмп отдавна гледа на европейските правителства, с изключение на твърдо десните политици като унгарския Виктор Орбан, като на надувачи. Той изпитва ирационална неприязън към ЕС и досега е отказвал да разговаря с Брюксел. Неговите мита върху стоманата отразяват това висцерално пренебрежение. Затова виковете на шок и болка от страна на Кая Калас, ръководител на външната политика на ЕС, и британския министър на отбраната Джон Хийли, които настояват, че трябва да имат централна роля във всички преговори между САЩ и Русия, идват малко късно.

Това е оправдание за френския президент Еманюел Макрон, който многократно е призовавал, до голяма степен напразно, ЕС да развие и финансира свои собствени колективни отбранителни сили, снабдяване с оръжие и производство на оръжие извън НАТО. Тези усилия трябва да бъдат увеличени незабавно.
Глобалните последици от преломната американска капитулация от миналата седмица ще бъдат широко усетени. Китай ще бъде окуражен от този грандиозен, самонараняващ се разрив вътре в западния съюз. Вероятно е справедливо да се каже, че инвазията в Тайван, заплашвана от президента Си Дзинпин, се приближи значително. Нелоялните съюзници на Русия, Иран и Северна Корея, също ще се радват на западното объркване. Твърде късно ли е да се промени ситуацията? Претенциите на Европа да бъде глобален играч са подкопани. Репутацията на Америка като гарант на мира, сигурността и основаното на Хартата на ООН върховенство на закона е подкопана. Това е ден с червени букви за оста на автократите и авторитаристите навсякъде по света. Доктрината „Тръмп“ е разкрита: силата прави правото, слабите се изправят до стената.

Всички възможности трябва да останат отворени. Украйна и Европа трябва да бъдат пряко включени във всички преговори за прекратяване на огъня. Гребейки бързо назад, Хегсет и вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс сега изглежда признават тези точки. Но съгласуваният натиск върху Вашингтон от страна на всички западни демокрации трябва да продължи, за да се гарантира, че Киев ще оцелее след люспестите сделки на Тръмп с патилата и ще се избегне катастрофален прецедент.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата