IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Сериозен ли е Доналд Тръмп за анексирането на Канада?

Стремителният темп на опитите на Тръмп да промени отношенията на Америка със света шокира всички

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Когато Джъстин Трюдо посети Доналд Тръмп в неговия курорт Мар-а-Лаго през ноември, предложението на новоизбрания президент Канада да стане американски щат изглеждаше малко повече от шега.

Месец след завръщането на Тръмп в Белия дом лекомислието на Трюдо изчезна. Заплахите за анексиране са "реално нещо", той беше уловен да казва по микрофона миналата седмица, докато Вашингтон засилваше реториката. Трюдо добави, че Тръмп има планове за минералните богатства на Канада, пише Financial Times.

"Мисля, че Канада ще бъде много сериозен претендент за нашия 51-ви щат", каза Тръмп в четвъртък, наричайки Трюдо "губернатор". "Те се нуждаят от нашата защита."

Стремителният темп на опитите на Тръмп да промени отношенията на Америка със света шокира дори и най-опитния експерт по международни отношения: от довеждането на Северна Америка до ръба на търговска война и изкормването на помощта за развиващите се нации до стартирането на преговори с Русия за войната в Украйна и предложението за поглъщане на ивицата Газа от САЩ.

Но дори на фона на вълната от съобщения, настояването на Тръмп, че Канада трябва да се присъедини към съюза, се открои, предизвиквайки смесица от възмущение и объркване, докато Отава се бори да разработи стратегията на САЩ.

Хората в орбитата на Тръмп настояват, че плановете му за северния съсед на Америка са сериозни.

"Хората, които си мислят, че той троли, пропускат смисъла", каза Стив Банън, един от архитектите на първоначалното идване на Тръмп на власт. "Предпоставката за това колко сериозно е – и казвам ви, че е изключително сериозно – е за отбраната на полукълбото".

Банън каза, че президентът вижда анексирането на Канада като част от стратегически план за отбрана, свързан с исканията му за контрол над Гренландия и Панамския канал, за да даде на САЩ доминираща позиция в областта на сигурността, простираща се по дължината на континента.

"Той вече каза, че новата Голяма игра на 21 век е Арктика. Това е голяма битка за власт с Китай и Русия и ние ще бъдем много въвлечени", каза Банън.
Елиът Ейбрамс, който преди това беше специален представител на Тръмп за Венецуела и Иран, предупреди, че забележките рискуват да подкопаят отношенията на САЩ с техните съюзници, но каза, че президентът има силни убеждения по въпроса.

Мнозина виждат заплахите като типични за стратегията на Тръмп - заемане на необичайна позиция по даден въпрос, за да привлече вниманието и да осигури силна ръка в началото на всякакви преговори.

"Стилът на Тръмп е да заема максималистична позиция, която разтяга влиянието му, доколкото е възможно", каза Кевин Мадън, старши партньор в консултантската група Penta и бивш съветник на кандидата за президент Мит Ромни.

"51-вата държавна подигравка... също така гарантира, че позицията му доминира в заглавията по начин, който затруднява пробиването на неговите опоненти, критици или конкуренти в преговорите", добави той.

"Тези съобщения все още имат основна политическа цел в основата си. Фокусът на „Америка на първо място“ върху увеличаването на ливъриджа на САЩ, особено около тарифите и търговската политика, е основно убеждение.".

Други предполагат, че Тръмп просто се заяжда с Трюдо, куц министър-председател, който трябва да бъде сменен като лидер на 9 март, и възможност да покаже мускули на САЩ.

"Това е Тръмп като Тръмп и си играе с Трюдо – това е като разменна монета", каза Ричард Шимука, експерт по отбраната и старши сътрудник в Института Макдоналд-Лорие, базиран в Отава мозъчен тръст. "Въпреки че има ясна враждебност, по-скоро става въпрос за това, че Трюдо е в политически слаба позиция".

Съветът за национална сигурност на САЩ отказа да предостави допълнителни подробности за подхода на администрацията.

Представители на Трюдо и други канадски министри признават, че въпросът е преминал от лекомислена забележка към истинска загриженост, но не са сигурни как могат да се развият заплахите на Тръмп.

Президентът предположи, че може да използва "икономическа сила", за да принуди Канада – инструмент, който използва през последните седмици, докато заплашваше да удари страната с мита заради това, което той нарече „инвазия“ на мигранти и наркотици на северната граница. В отговор Канада се съгласи да похарчи 1,3 милиарда канадски долара за засилване на граничната сигурност и създаде фентанил цар за справяне с контрабандата на наркотици.

Трюдо също предложи засилване на сътрудничеството в областта на отбраната, като Северноамериканското командване за въздушно-космическа отбрана. През 2022 г. Отава обяви план на стойност 38,6 милиарда канадски долара за модернизиране на способностите на Norad през следващите две десетилетия. Но нищо от това не спря разговорите за анексия.

Заплахите на Тръмп бяха посрещнати враждебно в Канада и Трюдо многократно е настоявал, че няма „шанс като снежна топка в ада“ за какъвто и да е съюз. Вълна от патриотизъм избухна в цялата страна, като канадците започнаха инициативи от закупуване на местно произведени стоки до отмяна на пътувания в САЩ.

"Банън може да каже тези неща, но в действителност това няма да се случи", каза Шимука.

Нарастващите разходи за американския бизнес и потребители, дължащи се на митата, съчетани с натиска около междинните избори, трябва да държат под контрол амбициите на Тръмп, добави той.

Но във Вашингтон членовете на администрацията на Тръмп продължават да настояват, че заплахите на президента не трябва да се отхвърлят.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата