IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Русия е готова да запази намалено военно присъствие в Сирия след Асад

Няма гаранция, че настоящите преговори ще доведат до споразумение

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Русия вероятно ще запази намалено военно присъствие в Сирия, постигайки ключова цел за президента Владимир Путин след падането на подкрепяния от него режим на Асад, според хора, запознати с въпроса.

Москва е близо до споразумение с новото сирийско правителство, което ще му позволи да поддържа част от персонала и оборудването в страната, казаха хора, пожелали анонимност, защото не са упълномощени да говорят публично.

Говорителят на Путин Дмитрий Песков не отговори на искане за коментар. Не беше възможно незабавно да се провери информацията с представители на преходното правителство в Сирия, пише Bloomberg.

Няма гаранция, че настоящите преговори ще доведат до споразумение, но телефонен разговор между сирийския президент и Путин - първият досега - в сряда показва, че инерцията се натрупва. Окончателното споразумение ще отбележи втората голяма външнополитическа победа на Русия само този месец, след като САЩ заявиха, че ще започнат мирни преговори с Москва за това как да се сложи край на войната в Украйна.

Това също е знак, че Москва подобрява отношенията си с новите владетели на Сирия, чийто заклет враг Асад оцеля в сирийската гражданска война благодарение на непоколебимата подкрепа на Русия и в момента е приютен в Москва.

Москва може да помогне в борбата срещу Ислямска държава, която е активна в източната част на Сирия, казаха хората. Продължителното присъствие на Русия може също да помогне на лидерите на Сирия да противодействат на нарастващото влияние на Турция, каза един от източниците.

Много европейски служители искаха руските сили да напуснат Сирия. Но други, особено от Южна Европа, се притесняват, че Русия може да се преориентира към Либия, ако загуби своите военноморски и въздушни бази в Сирия.

Двете военни съоръжения позволиха на Русия да проектира влияние в Африка, както и в Близкия изток, и загубата им би била значителна неуспех за Кремъл.
След падането на Асад няколко сили се борят за влияние в Сирия. Иран и Русия, основните поддръжници на бившия лидер, видяха намаляване на влиянието си. Но Турция, Катар и Саудитска Арабия са изградили силни връзки с Ал-Шараа.

Анкара подкрепя приятелски сили на север и обмисля изграждането на военни бази в региона, докато Доха и Рияд вероятно ще финансират част от възстановяването на опустошената от война страна.

Междувременно Израел е предпазлив към сирийското правителство поради ислямистките му корени и държи войските си извън демилитаризирана буферна зона между двете страни, цитирайки това като отбранителна мярка.

Усилията на Москва да постигне сделка с ал-Шараа за запазване на Тартус, единственото й пристанище в Средиземно море, и близката военновъздушна база Хмеймим се сблъскаха с проблеми през януари. В отговор Путин изрази желание да допринесе за възстановяването на Сирия.

Миналата седмица, по време на техния разговор, Путин каза на ал-Шараа, че е готов да предостави помощ и да помогне с важна търговия, за да подкрепи разбитата сирийска икономика. Дни по-късно сирийската централна банка изпрати свежи местни банкноти от Русия, за да облекчи недостига на пари в брой, според главната информационна агенция на Сирия.

Сирия продължава да изпитва недостиг на средства за възстановяване и новото правителство наследи милиарди долари дългове към Русия и Иран, каза сирийският външен министър Асад ал-Шайбани пред Financial Times в интервю, публикувано миналия месец.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата