Докато САЩ и Русия започват преговори за съдбата на Украйна и европейската сигурност, споделеното мнение във Вашингтон и Москва тези дни е открито презрение към лидерите на Европа, пише The Wall Street Journal. Това, което ще се случи след това, ще определи дали алиансът на европейските демокрации, вътре и извън Европейския съюз, ще остане важен играч на все по-бруталната международна сцена, където тънкостите на международния ред след Втората световна война вече не важат.
Проблемът е дали Европа е в състояние да се издигне до това, което европейските лидери сега наричат най-голямото си предизвикателство за сигурността от поколения. Това ще изисква незабавно увеличаване на военните разходи, подновена политическа кохезия и готовност да се приеме, че трансатлантическата връзка, която определя европейския консенсус от 1945 г. насам, може да бъде безвъзвратно разрушена.
„Въпросът, който е важен за всички, е: можем ли да се доверим на Съединените американски щати? каза Нико Ланге , бивш висш служител на германската отбрана и старши сътрудник на Мюнхенската конференция по сигурността. „Сега има сериозност. След 10 години сигнали за събуждане, следващият сигнал за събуждане за европейците може да бъде сирена за въздушна атака.
Този тест идва в труден момент. Най-голямата сила в Европа, Германия, е в режим на избори и няма да има стабилно правителство в продължение на месеци. Крехко правителство на малцинството управлява Франция. Страни като Унгария и Словакия търсеха успокоение с Москва още преди избирането на Доналд Тръмп .
Руският президент Владимир Путин отдавна отхвърли Европа, която, като броим Обединеното кралство, има икономика 12 пъти по-голяма от тази на Русия и почти четири пъти по-голямо население на Русия - като геополитически лек. В забележки в началото на февруари Путин каза с усмивка, че президентът Тръмп ще „възстанови реда“ в Европа и че европейските нации „всички ще стоят в краката на господаря и нежно ще размахват опашки“.
Забележките на Ванс, които накараха много европейски служители да напуснат, съвпаднаха с откритата кампания на Илън Мъск от името на европейските крайнодесни партии, особено Алтернатива за Германия.
Унижението продължи и в събота, когато специалният пратеник на Тръмп за Украйна, генерал-лейтенант в оставка Кийт Келог , сподели трибуна с европейски държавни и правителствени ръководители на обяд. Той направо им каза, че на Европа няма да бъде позволено да участва в преговорите за бъдещето на Украйна – въпреки че Вашингтон очаква европейските сили да наблюдават евентуалното прекратяване на огъня и иска Европа да плати за възстановяването на Украйна.
Наследството от споразуменията Минск 2 през 2015 г., които бяха договорени от Германия и Франция, оправдава изключването на Европа, твърди Келог. В момент, който подчертава намалената роля на Европа, шведският външен министър Мария Малмер Стенергард призова Келог да преосмисли: „Ние наистина трябва да сме на масата, ако се очаква да сме на място – така че, моля, моля, нека се присъединим.“ Той я отхвърли със забележка, че нито една статуя в Америка не е посветена на комитет.
Въпреки че външната политика на Тръмп все още е в началото и неясна за много съюзници на САЩ, президентът изглежда е решен бързо да прекрати войната в Украйна – дори ако това означава големи отстъпки от страна на Киев и стратегическа печалба за Русия. Част от тази неотложност е желанието – отхвърлено от европейските служители като утопично и погрешно – да се отслаби нарастващата връзка между Русия и Китай. „Не е в интерес на Путин да бъде малкият брат в коалиция с Китай“, каза Ванс в скорошно интервю за The Wall Street Journal.
Обратната страна на това е, че Европа – и дори Украйна – могат да отвърнат, като се сближат с Китай, премахвайки икономическите ограничения, които бяха наложени отчасти в името на трансатлантическото сътрудничество в областта на сигурността. Министрите на външните работи на Украйна и Китай вече се срещнаха в Мюнхен в събота. „Китай гледа на Украйна като на приятел и партньор и винаги подхожда и развива отношенията между Китай и Украйна от дългосрочна перспектива“, каза Уанг след това.
Може да се планира още подобно стратегическо хеджиране, защото много - ако не и повечето - европейски лидери са убедени, че целите на Путин надхвърлят Украйна. Те се опасяват, че Русия – веднъж дадена пауза, за да се консолидира и превъоръжи, особено ако международните санкции бъдат отменени като част от сделката – неизбежно ще нанесе нов удар, включително срещу членове на Европейския съюз и Организацията на Северноатлантическия пакт.
Германските военни плановици изчисляват, че Русия, която вече произвежда достатъчно боеприпаси, за да започне да трупа резерви за бъдеща война, ще бъде готова за по-широка война срещу Европа до 2029 г.
Успехът на украинската съпротива в изчерпването на руската работна сила и военна техника даде на европейците възможност да се подготвят. Но без рязко увеличение на разходите, набирането и промишленото производство, Европа ще бъде трудно да изпълни дори крайния срок до 2029 г., предупреждават много служители.
Армията на Украйна днес е по-голяма и по-боеспособна от армиите на Германия, Франция, Италия и Великобритания, взети заедно. Наред с руската, това е и единствената армия в света с богат опит в широкомащабна съвременна война срещу близък враг.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.