IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Лоши новини за Санторини: Магмата се движи нагоре - безпогрешен знак за вулканични вълнения

Земетресенията се изместват към друг, по-опасен подводен вулкан

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Мистерията около сеизмичните трусове в Санторини се превърна в изнервящ трилър в петък вечерта. Тогава Евро-средиземноморският сеизмологичен център потвърди, че на острова е засечена повишена активност, включително трусове и дълбок тътен. Според учените и особено въз основа на наличието на хармонични тремори, това обикновено показва, че магмата се движи нагоре - безпогрешен знак за вулканични вълнения.

В продължение на три часа това интензивно движение на магмени флуиди продължи – достатъчно дълго, за да накара учените да се запитат: събудил ли се е вулканът на Санторини и какво може да означава това?

Сеизмографски показания под наблюдение

Чилийският професор по геофизика Луис Доносо анализира показанията от сеизмичната станция „Тира“, наблюдавана от EMSC. 

„Засеченият сигнал е вибрация, регистрирана от инструмента. Произходът му не е тектонски, а е свързан с движението на течности в системата от разломи – течност, която си проправя собствен път през скалата, в която се движи“, обясни той.

Говорейки с Proto Thema, Доносо заяви, че макар тази дейност да може да означава много неща, е необходимо задълбочено проучване, преди да се правят заключения. Въпреки това, след около три часа нивата на активност, показателите се върнаха към нормалното. Това, поясни той, не означава, че вулканът отново е заспал - по-скоро предполага преход в нова фаза.

Сеизмичните записи от станцията "Тира" на вулкана на Санторини поставиха учените в повишена готовност в петък вечерта.

Какво се случва в Санторини?

Proto Thema разговаря с Майк Бъртън, професор по вулканология в университета в Манчестър.

„Честно казано“, казва той, „когато имаме работа с подобна ситуация, не е лесно да предвидим какво ще се случи. Вулканичните сигнали могат да бъдат значителни и да не водят до нищо или могат да бъдат незабележими и да предшестват голямо изригване след дълъг период. Просто трябва да изчакаме и да видим. Деформацията и сеизмичните сигнали предполагат магматичен процес, а не тектоничен, но подводно изригване в никакъв случай не е сигурно."

Движението на тези магмени течности, според учените, може да означава редица неща - от бавното събуждане на вулкана до възможността за повишена активност, която в крайна сметка отшумява, подобно на 2011 г.

„От края на юли миналата година регистрираме трусове в Камени“, казва вулканологът Йоргос Вугиукалакис, член на Националния комитет на Гърция за наблюдение и оценка на активните вулкани в Егейско море. „До края на ноември бяхме сигурни в тенденцията. Информирахме властите и съответния министър и на 5 януари беше публикувана официалната актуализация: вулканът на Санторини е в състояние на безпокойство. Северната част на калдерата, между Камени, Фира и Оя, се е повишила с 4,5 см, със скорост от около 1 см на месец."

Въпреки че Вугиукалакис казва, че скорошната сеизмична активност в района не е пряко свързана с вулканична дейност, той вярва, че виждаме повторение на феномена от 2011 г. 

„Тогава регистрирахме 13 см издигане, активността продължи 14 месеца и вулканът отново заспа. Сега чакаме да видим как ще се развие това и дали ще се заспи отново.“

Както в Камени, така и в Колумбо, Държавният геоложки институт анализира данни от сеизмографи, мрежи за наблюдение на деформацията на земята, измервания на газовия състав, температурни показания и десетки други станции за наблюдение. Тази седмица се очаква и проверка на място от учени от Камени.

Вугиукалакис обяснява, че количеството магма, събрана в момента под вулкана, е само около 10% от това, което е натрупано през 2011 г. (140 милиона кубически метра). Той също така посочва, че сценарий, подобен на изригването от 1925 г., е правдоподобен.

„Ако това вълнение продължи и вулканът се активира отново, можем да видим зрелищно, но безобидно изригване - подобно на това в Санторини през 1925 г., което беше първото вулканично изригване, заснето на филм. Тогава нямаше жертви. Разбира се, днес ще трябва да се справяме с нови предизвикателства, като управлението на вулканична пепел - фино-зърнеста пулверизирана скала, която понякога може да достигне до Фира или летището - както и някои газови емисии, които понякога могат да имат малко по-високи концентрации. Но това са предизвикателства, които са разгледани в световен мащаб. Планът за действие при извънредни ситуации описва много подробно какво трябва да се направи и как. При правилно управление не предвиждам проблеми за Санторини.“

Сеизмичен парадокс?

Увеличението на движението на магмата последва приблизително 12 часа относителна сеизмична тишина в Санторини и Аморгос. Според някои учени тази дейност може да показва не само вълнение от вулканична или сеизмична грешка, но потенциално точно обратното - че енергията в района се освобождава.

Най-вероятното обяснение за повишената активност, според професор Еви Номику от Националния и Каподистрийски университет в Атина, е преминаването на течности от по-дълбоки магмени камери, причиняващи промени на морското дъно, докато се издигат.

Въпреки това Вугиукалакис пояснява: 

„Нито един трус не е имал епицентър в рамките на 5 километра от магмената камера на калдерата, нито са се появили доказателства, сочещи към Колумбо.“

Може ли да последва голямо земетресение?

Тъй като сеизмичната активност през последните седмици се измества на североизток към по-опасния разлом Аморгос – този, отговорен за огромното земетресение от 1956 г. – и тъй като калдерата на Санторини продължава да се покачва с 1 см на месец, опасенията нарастват: Ще има ли голямо земетресение и цунами? Ще изригне ли вулканът? Или всичко ще утихне чрез поредица от леки трусове?

Националният и Каподистрийският университет в Атина, който регистрира над 15 300 трусове между 26 януари и миналия понеделник (включително земетресение с магнитуд 5,2 по Рихтер), отбелязва, че сеизмичността мигрира на североизток - към различен разломен сегмент, с епицентрове източно от Анидрос, а най-силните земетресения се случват на север от Анидрос.

Това не е нещо, което искаме“, отбеляза Номику.

Сеизмолозите са разположили станции за наблюдение на Санторини, Иос, Аморгос, Анидрос, Астипалая и Анафи. Според Номику основното безпокойство е, че „цялата тази сеизмогенна зона е в съседство с основните активни разломи, включително големия разлом Аморгос (който причини земетресението с магнитуд 7,7 през 1956 г.).

"Не искаме сеизмичните епицентрове да се изместват на североизток. Нито искаме никакво влияние върху подводния вулкан Колумбо, който се намира североизточно от Санторини и граничи с тези разломни зони", казва експертът.

Кога ще спре?

Няма окончателен отговор кога тази сеизмична активност ще намалее, но ранните оценки варират.

Професор Димитрис Папаниколау прогнозира, че земетресенията в Санторини ще продължат „до Великден“, казвайки: „Сравнително съм сигурен, че ще се справяме с това дотогава, а вероятно и след това“.

Сеизмологът Акис Целентис смята, че явлението ще продължи месеци, тъй като все още сме във фазата на предния трус, в очакване на основното събитие и последващите вторични трусове. 

„Всичко зависи от това кога ще се случи основното земетресение и неговата сила. Дотогава сегашната форшокова дейност ще продължи (както в продължение на месеци в Аркалохори). Дори след основното земетресение последователността от вторични трусове може да продължи известно време. За съжаление, това ще се отрази на туризма на острова за няколко месеца."

Номику обаче подчертава, че прогнозирането на продължителността на сеизмичната активност не е лесно: „В други райони подобни явления са продължили от 1 до 1,5 години…

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата