Москва има за цел да получи контрол над друг украински град, най-южната точка на "крепостния пояс" на Киев. Украински военен анализатор, пожелал анонимност, твърди, че руската армия се стреми да окаже натиск върху Константиновка чрез неотдавнашното преразпределение на допълнителни сили в съседните градове Торецк и източен Покровск, според Института за изследване на войната ( ISW ), цитиран от Newsweek.
ISW твърди, че руската армия "изглежда се ангажира с многогодишни усилия за превземане на "крепостния пояс" на Украйна в Донецка област, което допълнително подчертава очевидната незаинтересованост на руския Путин от траен и траен мир в Украйна." Тези усилия могат да повлияят на предстоящите мирни преговори между Киев и Москва.
Тази кампания за превземане на градове в "крепостния пояс" на Украйна може да е напразна, тъй като американският мозъчен тръст каза, че поради продължаващия недостиг на работна ръка и нарастващите загуби на оборудване , "е малко вероятно руската армия да може да поддържа многогодишна и многоосова кампания срещу украинския крепостен пояс, заедно с другите си нападателни операции в Украйна".
"Крепостният пояс" на Украйна е 50-километрова линия (приблизително 31 мили) покрай градовете Славянск, Краматорск, Дружковка и Константиновка, която образува линията на отбраната на Киев в Донецка област, в източна Украйна. Към април 2024 г. градовете по "крепостния пояс" се намираха на разстояние между 12 и 30 километра (7,5 до 18,6 мили) от фронтовата линия.
В публикация в Telegram украинският военен анализатор Костянтин Машовец написа, че Русия наскоро предислоцира елементи от 242-ри, 255-ти и 33-ти мотострелкови полкове на 20-та мотострелкова дивизия и 102-ри и 103-ти мотострелкови полкове и 163-ти танков полк на 150-а мотострелкова дивизия в Торецк и източен Покровск.
Машовец теоретизира, че причината за предислокациите е да се обхване "тактическата група на украинските въоръжени сили, която се отбранява южно от Константиновка, в района между Александропол и Тарасовка" и "да се постигне нейното обкръжение и разгром". Той добави, че според него това в крайна сметка ще доведе до „двупосочен пробив (от югозапад и югоизток) към района Степановка – Бересток – Плещеевка – Яблоновка, след което ще последва „едновременно нападение на Константиновка, както от този район, така и от страната на Часов Яр.
Към 16 февруари ISW оцени, че руските сили „действат на изток от Покровск близо до Воздвиженка са приблизително на 22 километра южно от Константиновка в най-близката си точка за напредък и че руските сили, действащи в Торецк, са приблизително на 11 километра от Константиновка в най-близката си точка за напредък“ и че те биха могли „евентуално да достигнат южните покрайнини на Константиновка през май 2025 г."
Базираният във Вашингтон мозъчен тръст отбелязва обаче, че макар „руското настъпление на изток и юг Константиновка да окаже натиск върху крепостния пояс“, те „е малко вероятно да рухнат напълно и да превземат крепостния пояс през 2025 или дори 2026 г.“
Георгий Ревишвили, политически анализатор, написа в социалната мрежа X: „Покровск: Ограничен украински успех. Руските атаки в района на Покровск се забавиха през последните два месеца. Вместо да участват в преки градски битки за Покровск, руските сили се опитват да заобиколят града и да прекъснат линиите му за доставки. Тяхната основна цел е да получат пълен контрол над ключовите логистични маршрути до и от Покровск, особено T0504 магистрала на запад и изток от града."
Към момента не е известно доколко усилията на Русия да превземе градове по „крепостния пояс“ на Украйна ще повлияят на мирните преговори с Киев и дали скорошните премествания на Москва ще забавят процеса.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.