Марко Рубио, държавният секретар на САЩ, провежда разговори с руския си колега във вторник, докато украинските страхове се задълбочават относно стратегията на президента Тръмп за постоянен мир.
Администрацията на Тръмп си е поставила амбициозна цел за Великден, който е след малко повече от два месеца, за финализиране на споразумение за прекратяване на огъня за тригодишния конфликт, пише The Times.
Крайният срок обаче не е план и единствените подробности, които излязоха публично по време на конференцията по сигурността в Мюнхен миналата седмица, бяха исканията към Европа да подготви потенциални мироопазващи сили. Таймс също съобщи в понеделник, че САЩ са изготвили сделка, която им дава права върху половината от украинските редкоземни минерали, нефт и газ като отплата за разходите за американска помощ, която Киев отказа да подпише, тъй като не съдържа конкретни гаранции за сигурност.
Тръмп говори за сделка на стойност 500 милиарда долара, а проектът, видян от The Daily Telegraph, показва, че САЩ също искат права върху „икономическата стойност, свързана с ресурсите на Украйна“, включително „пристанища, друга инфраструктура (според договореното)“, както и първи отказ за всички изнасяни минерали.
Попитан в неделя за целите на Путин, Тръмп каза: „Мисля, че той иска да спре да се бие“. Той продължи с думи, които предполагаха, че приема, че Русия има военно надмощие и е вероятно да спечели на бойното поле, ако Украйна не приеме условията.
„Те имат голяма, мощна машина. Вие разбирате това - каза той. „Те победиха Хитлер и победиха Наполеон. Знаеш ли, те се карат дълго време. Правили са го и преди… но мисля, че той би искал да спре да се бие.”
Изглежда, че Тръмп приема визията на Путин за вековна, всепобеждаваща Русия, датираща от времето на Александър I. За мнозина в Киев той повтаряше една точка от Кремъл. Транзакционният подход на президента на САЩ към преговорите обяснява присъствието на Дмитриев, но предполага желание да се прегърнат търговските възможности, което е трудно за много европейци и украинци. Това е философски последователно, тъй като Тръмп се стреми да прекрои американските международни отношения, за да извлече материални компенсации както от съюзници, така и от противници в замяна на ползите от сътрудничеството на САЩ. Но преориентира американския ангажимент към онези, които са готови да платят, и слага край на основна мисия за укрепване на демократичния напредък. Тази цел беше преследвана от последните му предшественици, въпреки че признаците за оттегляне от нея бяха ясни и при Джо Байдън - както жените в Афганистан могат да свидетелстват.
Мисленето на Тръмп отдавна звучи проруско в украинските уши. След първия си обявен разговор с Путин миналата седмица Тръмп заяви, че „мисля, че президентът Путин иска мир, президентът Зеленски иска мир и аз искам мир“. Украинците чуха това като изравняване на отговорността за войната и бяха допълнително разтревожени от отговора му на въпрос дали страната им трябва да бъде „равноправен член“ на мирните преговори. „Това е интересен въпрос“, отговори Тръмп, избягвайки директен отговор. „Мисля, че трябва да сключат мир. Техните хора биват убивани.”
Тръмп погреба мантрата на Байдън „нищо за Украйна без Украйна“, без представители на Киев – или всъщност на останалата част от Европа – да присъстват в Рияд. Зеленски пристигна в Обединените арабски емирства в неделя и каза, че възнамерява да посети Саудитска Арабия и Турция, но не са определени дати. Той каза на онлайн брифинг: „Украйна разглежда всякакви преговори за Украйна без Украйна като такива, които нямат резултат и ние не можем да признаем... никакви споразумения за нас без нас.“
Към Рубио и Лавров ще се присъединят Майк Уолц, съветник по националната сигурност на САЩ, и Стив Виткоф , пратеник на Тръмп за Близкия изток, който се очаква да играе водеща роля в преговорите за Украйна. Виткоф се срещна с Путин в Москва миналата седмица и осигури освобождаването на Марк Фогел , американски учител, който беше държан затворник в Русия от 2021 г.
Разговорите в Рияд ще бъдат първата среща на високо ниво между първите дипломати след встъпването в длъжност на Тръмп преди месец.
Дмитрий Песков, говорителят на Кремъл, каза, че Лавров и Юрий Ушаков, външнополитически съветник на Путин, се очаква „да проведат среща с американските си колеги във вторник, която ще се съсредоточи основно върху възстановяването на целия комплекс от руско-американски отношения. Той ще бъде посветен и на подготовката на евентуални преговори за украинското уреждане и организирането на среща между двамата президенти Путин и Тръмп“.
Рубио, който разговаря по телефона с Лавров в събота, каза, че следващите седмици ще определят дали Путин е сериозен за постигането на мир.
В понеделник той се срещна с Мохамед бин Салман, саудитския престолонаследник. Длъжностни лица казаха, че двамата „препотвърдиха своя ангажимент за прилагане на примирието в Газа и гарантиране, че Хамас освобождава всички заложници, включително американски граждани“ и обсъдиха „начини за насърчаване на споделените интереси в Сирия, Ливан и в целия регион, включително сигурността в Червено море и свободата на корабоплаването“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.