IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Натиск върху енергетиката, глобалното затопляне отслабва ветровете в Европа

Ниските температури и безветрените дни тази зима доведоха до намаляване на газовите запаси

Натиск върху енергетиката, глобалното затопляне отслабва ветровете в Европа

Глобалното затопляне предизвиква спад в скоростта на ветровете през лятото в Европа, което оказва допълнителен натиск върху енергийните системи в региона, след като повишаването на температурите води до нарастване на нуждите от охлаждане на помещенията, показва ново изследване.

Това явление, известно като „затихване“, се дължи на по-силното затопляне както на сушата, така и на тропосферата - най-близкия до земната повърхност слой на атмосферата, казва водещият изследовател Ган Джан, климатолог и преподавател в Университета на Илинойс в Урбана-Шампейн.

Намаляването на скоростта на вятъра, което се наблюдава и в други региони на умемрена географска ширина като Северна Америка, се предвижда да бъде по-малко от 5% за периода от 2021 до 2050 г. Но според Джан дори и малките спадове водят до големи колебания в производството на вятърна енергия.

„Енергийната система е рисков пазар“, казва Джан. „Това означава, че ако промените маржа с 5-10 %, реакцията на цените може да бъде огромна.“

По-слабите ветрове подчертават предизвикателството пред европейските държави, които преминават от изкопаеми горива и ядрена енергия към променливата енергия от възобновяеми източници, и могат да застрашат целите на региона в областта на климата. Ниските температури и безветрените дни тази зима доведоха до намаляване на газовите запаси в региона, въпреки че засега няма надеждни данни, които да показват, че това също е свързано с изменението на климата.

Според Кристофър Фогел, изследовател на енергията от вятъра и приливите и отливите в Оксфордския университет, ефектът от дори малкия спад на скоростта на вятъра подчертава фундаменталната промяна в Европа - от енергиен пазар, зависим от температурите, се преминава към пазар, определян от вятъра и слънцето.

„Това, как се развиват събитията, се определя от това дали е слънчево, дали е ветровито“, казва той.

Но все още не е ясно как промените в средната скорост на вятъра ще се отразят на бъдещото производство на енергия, а част от тази несигурност се дължи на факта, че дори златните стандарти за данни за климата „не отразяват добре крайностите“ в скоростта на вятъра, пояснява той.

„Не може да се разчита само на ветровете, за да се решат проблемите с електроснабдяването на Великобритания целогодишно, особено ако има промяна в това кога търсенето ще бъде върхово през годината“, каза Фогел.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата