Повече от месец след опустошителните пожари в Лос Анджелис водата по крайбрежието продължава да е потъмняла заради пепелта, посочва Асошиейтед прес.
На брега все още има останки от перални, сушилни машини и други битови уреди. По време на прилива вълните заливат овъглените къщи, като при отдръпването си извличат отломки и потенциално токсична пепел в океана.
„Гледката е сърцераздирателна“, казва Трейси Куин, президент и главен изпълнителен директор на екологичната група Heal the Bay, чийто екип е докладвал за пепел и отломки на около 40 км южно от зоната на пожара в Палисейдс, Лос Анджелис.
Докато екипите работят на сушата за отстраняването на стотици хиляди тонове потенциално опасни материали от пожарите, изследователи и служители се опитват да разберат как бедствието се е отразило на океана.
Пожарите в Палисейдс и Итън изпепелиха хиляди домове, предприятия, автомобили и електроника, превръщайки предмети от бита в опасна пепел от пестициди, азбест, пластмаса, олово, тежки метали и др.
Тъй като голяма част от нея може да попадне в Тихия океан, има опасения и много неизвестни за това как пожарите могат да повлияят на живота под водата, предава БТА.
„Не сме виждали досега такава концентрация на домове и сгради, изгорели толкова близо до водата“, казва Куин. Отломките от пожарите и потенциално токсичната пепел могат да направят водата опасна за сърфисти и плувци, особено след валежи, които пренасят химикали, боклуци и други опасности в морето. Последните дъждове предизвикаха кални свлачища и засилиха тези страхове.
Когато пожарите избухват през януари, едно от първите опасения на Мара Диас е замърсяването на океанската вода. Силните ветрове разнасят дим и пепел далеч отвъд пламъците, след което се утаяват в морето, коментира мениджърът по качеството на водата във фондация „Сърфрийдър“, организация с нестопанска цел за опазване на околната среда.
Учени, намиращи се на борда на изследователски кораб по време на пожарите, откриват пепел и отпадъци във водата на цели 160 км от брега, казва морският еколог Джули Динаске от Института по океанография „Скрипс“ към Калифорнийския университет в Сан Диего. Те описват миризмата като при изгаряне на електроника, „а не като от приятен лагерен огън“.
Дъждовете и калните свлачища носят към океана допълнително количество вредни вещества. След пожар почвата е по-малко способна да абсорбира валежите. Нейният горен слой отблъсква водата и така оттичането на замърсена пепел към океана се увеличава.
Ето защо в района на Лос Анджелис са поставени хиляди метри бетонни бариери и чували с пясък, за да се предотврати достигането на отломки до плажовете.
Освен обичайните проби, еколозите проверяват водата и за арсен, олово и алуминий. Те вземат проби и за микропластмаса, полициклични въглеводороди, полихлорирани бифенили и други опасни вещества, които причиняват рак при животните и други сериозни последици за здравето.
Служителите на здравното министерство в Калифорния разрешиха посещенията на някои плажове, но все още препоръчват да не се влиза във водата.
„Докладите вече показват, че в пепелта има много олово и азбест. Огромна загриженост буди въпросът дали токсичните замърсители от пожара ще попаднат в хранителната верига. Ще изследваме рибите за следи от тежки метали и замърсители, но ще отнеме време, за да разберем как един огромен градски пожар ще се отрази на по-голямата екосистема“, поясняват еколозите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.