Германия е загубила почти четвърт милион производствени работни места от началото на пандемията от Covid, докато компании и политици бият тревога, че индустриалният център на Европа страда от необратим упадък, пише Financial Times.
Докато германските избиратели се подготвят да гласуват в неделя, данните подчертават борбата на най-голямата икономика в Европа да се справи с високите разходи за енергия, неразположението на потребителите и ожесточената конкуренция от Китай.
Тенденцията засили натиска върху политическите партии да намерят средства за защита. Фридрих Мерц, смятан за следващ канцлер, предупреждава, че страната рискува деиндустриализация с индустриални групи, които „заминават на тълпи в чужбина; да изнасят парите си в чужбина”.
Загубата на работни места в производството е прикрита от по-широка промяна в тенденциите в заетостта. Като цяло броят на работните места в Германия е нараснал с 4,8% между началото на 2020 г. и ноември миналата година, според данни на Бундесбанк - подкрепен от растежа в секторите на услугите като недвижими имоти, здравеопазване, комуникации и публична администрация.
Но сред най-силно засегнатите индустриални сектори, като доставчиците на автомобилната индустрия, загубата е осезаема. Според индустриалната група VDA около 11 000 работни места са били загубени само миналата година сред германските доставчици на автомобили - един от първите сектори, които обявиха съкращения на работни места, тъй като производството на автомобили започна да намалява.
Gesamtmetall, лобистка група за работодатели в металната и електрическата промишленост, предупреди за по-нататъшни съкращения на работни места, прогнозирайки, че до 300 000 работни места ще изчезнат от нейните членове през следващите пет години - близо 7% спад. Свиването на германската индустрия е очевидно в спада на пазарната стойност в сектора. Заедно съставните части на Dax Volkswagen, Thyssenkrupp и BASF са загубили 50 милиарда евро, или 34 процента, пазарна капитализация през последните пет години.
От 2010 г. до 2014 г. производителите на автомобили в индекса Dax са били средно по-ценни от колегите си във всеки друг сектор, но оценките са се понижили, тъй като търсенето е започнало да намалява.
Доставките на VW за клиенти през миналата година са се свили с близо една пета в сравнение с предпандемичната 2019 г. В други промишлени отрасли производителят на стомана Thyssenkrupp обяви планове да намали производствения си капацитет с до една четвърт и да съкрати 40 процента от работните места. BASF се стреми да намали разходите в централата си в Лудвигсхафен, най-големият химически обект в света, с 2 милиарда евро годишно.
Един от големите проблеми, пред които е изправена германската индустрия, са значително по-високите разходи за енергия в сравнение с конкурентите в САЩ и Китай. Още преди пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна в началото на 2022 г. германските фирми се оплакваха от високите разходи за енергия, като Владимир Путин ограничи газовите потоци още през 2021 г.
След инвазията Германия - тогава най-големият европейски клиент на Газпром - се бори за скъп LNG. Страната остава най-големият потребител на газ в Европа, като промишлеността, предимно стомана и химикали, използва 60 процента от общото потребление на Германия.
Малте Кюпер, експерт по енергетика в Кьолнския институт за икономически изследвания, очаква, че през 2030 г. германските компании все още ще плащат повече както за електричество, така и за природен газ, както и за водород. Енергоемките компании в Германия сега произвеждат близо 20 процента по-малко, отколкото преди войната, според Федералната статистическа служба. Разрастващата се химическа индустрия на Германия, от най-големия производител в света BASF до безброй малки семейни предприятия, е сред най-тежко засегнатите.
Според данни на Destatis приблизително 40 процента от работните места и повече от половината от приходите в химическата промишленост на Германия са свързани с така наречените основни химикали, повечето от които се извличат от газ и суров нефт. Производителите на материали, използвани в пластмаси, торове и покрития, разчитат на евтина енергия, за да поддържат тесни маржове на силно конкурентен пазар.
Профсъюзът на химическата и енергийната промишленост на Германия, IG BCE, предупреди през януари, че е запознат с повече от 200 случая на намаляване на мощностите или затваряне на заводи, излагайки на риск 25 000 работни места. А секторът, който снабдява други индустрии, отдавна е водещ за индустриалното търсене. Неговият тримесечен индекс на бедствие, базиран на финансовото състояние на около 3750 регистрирани европейски компании, изчислява, че при най-песимистичния сценарий резултатът на Германия може почти да се удвои до ниво, невиждано от разгара на пандемията. Индексът използва 16 мерки за измерване на корпоративните затруднения, включително доходност, риск от неплатежоспособност и промяна в оценката.
Обратно, Обединеното кралство, Франция, Испания и Италия ще останат доста под нивата си на пандемия дори в най-лошия сценарий, според изследването.
„Индустриите, недвижимите имоти и търговията на дребно са големите двигатели на затруднения в Европа, а Германия има две от тях в мащаб“, каза Андрю Уилкинсън, партньор и съ-ръководител на лондонската практика за преструктуриране на Weil. Като вероятен следващ лидер на най-голямата икономика в Европа, Мерц обеща да спаси промишлеността и икономиката като цяло, като намали данъците, намали разходите за енергия и съкрати бюрокрацията. Но за да постигне парламентарно мнозинство, неговият ХДС ще трябва да формира коалиция с поне една партия, включително социалдемократите или зелените. Това накара някои лидери в индустрията да се тревожат, че Мерц ще затъне във вътрешни спорове от вида, който помрачи тристранното правителство на Олаф Шолц.
Петер Лайбингер, президент на лобистката група Федерация на германските индустрии, призова следващото германско правителство да даде приоритет на стратегиите за извеждане на страната от нейната „дълбока икономическа криза“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.