Папа Франциск е сериозно притеснен за здравето си, след като беше хоспитализиран с тежък бронхит и “бърза да завърже развързаните краища” преди битката за наследяването му.
Папата беше приет в специално отделение в болница Джемели в Рим с респираторна инфекция и оттогава беше принуден да отмени редица публични изяви. Това е последната здравна криза за 88-годишния понтифекс, на когото беше отстранена част от белия дроб като млад мъж и през последните години ставаше все по-крехък. Пресслужбата на Светия престол публикува непрекъснати актуализации и в понеделник каза, че бронхитът на папата е напреднал до “полимикробна инфекция“ със “сложна клинична картина“.
Според двама души, запознати с въпроса, Франциск е страдал от силна болка и е изразил частна сигурност, че този път няма да успее. В неделя лекарите в римската болница притесниха папата и му забраниха да изнесе редовната си сутрешна проповед “Ангел Господен”, която той рядко е пропускал, дори когато е бил в болница. Сега той действа изцяло по “нареждане на лекари“, споделят източници, близки до събитията.
Първоначално папата се съпротивляваше да отиде в болница, но му беше казано недвусмислено, че има риск да умре, ако остане в стаята си във Ватикана, пише Politico.
Тъй като здравето му се влоши през последния месец, Франциск се придвижи към завършване на ключови инициативи и назначаване на симпатизиращи фигури на ключови постове, след прогресивно оцветено папство, белязано от горчиви идеологически разделения.
Откакто стана папа през 2013 г., Франциск се стреми да направи Църквата по-приобщаваща, отваряйки ключови роли за жените и ЛГБТ+ хората. Въпреки че това провокира яростна реакция от страна на много консерватори, либералите се оплакват, че реформите са били недостатъчни. Междувременно усилията на папата да сложи край на необузданото малтретиране на деца от страна на духовници дадоха смесени резултати.
Папското наследство може да бъде политическо
На 6 февруари, преди да бъде хоспитализиран, главата на римокатолическата църква удължи мандата на италианския кардинал Джовани Батиста Ре като декан на Колегията на кардиналите, роля, която ще наблюдава някои подготовки за потенциален конклав, тайното събиране, което определя избора на нов папа. Ходът, който противоречиво заобиколи планираното гласуване за следващия декан от висшите кардинали, имаше за цел да гарантира, че процесът протича според желанията на Франциск, казаха хората.
Ре, дългогодишен оператор във Ватикана, е твърде стар, за да участва в конклава. Въпреки това той ще бъде основна фигура в дискусиите зад затворени врати, които често се провеждат преди конклава. Това, че Франциск го е избрал за декан вместо по-млад кандидат, предполага, че той е искал да запази приятелско лице в ролята, която ще защитава наследството му, каза един от хората.
“Подготовката до конклава е по-важна, тъй като там се извършва лобирането“, каза запознато лице.
Преди конклава през 2013 г., който го избра за папа, самият Франциск се е възползвал от влиянието на група кардинали, които са били твърде стари, за да участват в процедурите, но въпреки това са имали влияние върху резултата.
Продължаването на ролята на Ре също ще го види да извършва погребални ритуали за Франсис, ако той умре. Папата се пошегува насаме, че Ре ще бъде “по-мил“ към него от другите кандидати.
Пресслужбата на Светия престол отказа коментар.
Преди здравето му да се влоши, Франсис преживяваше политически чувствителен момент. По-рано този месец той отправи извънредно порицание към характеристиката на Ordo Amoris от вицепрезидента на Съединените щати Джей Д. Ванс, теологична концепция, свързана с любовта, която Ванс използва, за да оправдае мигрантската политика на президента Доналд Тръмп. Позицията на папата предизвика гнева на Белия дом, повишавайки перспективата за силно политизирана битка за наследството, ако Франциск умре.
“Те вече повлияха на европейската политика, не биха имали проблем да повлияят на конклава“, каза близък наблюдател на политиката във Ватикана, имайки предвид администрацията на Тръмп. “Те може да търсят някой по-малко конфронтационен”, е мнението на папа Франциск.
В събота папата също ускори своя безпрецедентен реформистки ход да назначи монахиня, сестра Рафаела Петрини, за следващата и първа жена губернатор на Ватикана, като обяви, че мандатът на Петрини ще започне на 1 март. Тази дата беше по-ранна от очакваното и предизвика безпокойство за здравето му сред съюзниците, според високопоставен църковен служител. Възможно е обаче да е и съвпадение: настоящият губернатор, кардинал Фернандо Вергес Алзага, ще навърши 80 години на този ден, което го прави недопустим за ролята.
Дори ако Франциск оцелее след последното си заболяване, наблюдателите виждат това като вероятна повратна точка, тъй като Франсис измества фокуса от постигане на напредък в реформата към нейното фиксиране.
“Той може и да не умре сега, но, разбира се, в крайна сметка ще умре“, каза служител на Ватикана. “Всички умираме, а той е 88-годишен мъж с белодробни проблеми.“
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.