Въоръжените сили на Германия са „повече или по-малко голи“, оплака се през 2022 г. най-високопоставеният армейски офицер на страната Алфонс Майс сутринта на нахлуването на Русия в Украйна. Три години по-късно Германия най-накрая изпълнява ангажимента си към НАТО да изразходва минимум 2% от брутния вътрешен продукт за отбрана. Но все още е далеч от способността да се защити ефективно или да запълни празнината, оставена от изтощените гаранции за сигурност на САЩ, пише Bloomberg. В резултат на словесните бомби, хвърлени миналата седмица от вицепрезидента Джей Ди Ванс и други служители на администрацията на Тръмп, които звучат пренебрежително към Европа и са твърде готови да изоставят Украйна, необходимостта германското превъоръжаване да засили скоростта е очевидна.
Най-голямата икономика в Европа се нуждае от повече фискална огнева мощ, за да финансира устойчиво своите въоръжени сили и повече войници, за да охранява границите на Организацията на Северноатлантическия пакт. Поради това реформата на ненужно ограничителната така наречена дългова спирачка и възобновяването на военната служба трябва да бъдат начело в списъка с приоритети на следващото правителство.
Германия отдавна не желае да упражнява твърда власт поради мрачната си история, но ерата на безделничеството, от която президентът Доналд Тръмп с право се оплакваше, приключи. Канцлерът социалдемократ Олаф Шолц се издигна до момента през 2022 г., когато обяви, че бандитизмът на Путин е отбелязал „вододел в историята на нашия континент;“ Германия, която не е склонна към дългове, ще отговори, като заеме 100 милиарда евро (105 милиарда долара), за да модернизира армията си, каза той.
Благодарение на този временен тласък най-голямата икономика в Европа в момента разполага с четвъртия по големина бюджет за отбрана в света и втория по големина в НАТО след САЩ, според данни, публикувани миналата седмица от Международния институт за стратегически изследвания.
Откровеността на министъра на отбраната Борис Писториус относно ограниченията на армията и необходимостта да стане „готова за война“ затвърди обществената подкрепа за разходите за отбрана и на свой ред го направи най-популярния политик в страната. На Писториус се падна бързо да отхвърли настойчивостта на Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността – той не разочарова , като нарече атаките на вицепрезидента срещу европейските демокрации „неприемливи“.
Германският парламент подписа рекорден брой големи отбранителни договори миналата година и почти цялото спешно финансиране оттогава е разпределено за бойни самолети F-35, транспортни хеликоптери, фрегати и т.н. Акциите на производителя на оръжие Rheinmetall AG се увеличиха около 10 пъти от началото на 2022 г., след като бяха записани поръчки за около 39 милиарда евро от германското правителство.
На германските войници вече не им липсва основно лично оборудване като каски и бронирани жилетки, а Бундесверът, както са известни въоръжените сили на страната, е в процес на разполагане на това, което в крайна сметка ще бъде тежка бригада от 5000 души, която да защитава източния фланг на НАТО в Литва – първата му постоянна отвъдморска база. Докато Шолц отказа да достави на Украйна ракети с голям обсег на действие Taurus, правителството му предостави около 28 милиарда евро военна помощ на Киев; само САЩ са предоставили повече. Инстинктивно пацифистки германци дори започнаха отново да празнуват Деня на ветераните.
Но Германия има още много да наваксва. Част от оборудването и боеприпасите за Киев идват от вече силно изчерпаните запаси на Бундесвера и сега трябва да бъдат заменени. Бойната готовност на германската армия е по-ниска сега, отколкото когато Русия нахлу в Украйна, съобщи Ройтерс миналата седмица, позовавайки се на военни служители и законодатели.
След три десетилетия пренебрегване, основано на пожелателното предположение, че Берлин никога повече няма да трябва да води конвенционална сухопътна война в Европа, Бундесверът е малка част от размера си в края на Студената война и предлага неадекватно възпиращо средство срещу руската агресия.
Тя има само около 300 бойни танка, например, в сравнение с повече от 6500 през 1992 г. Докато Германия поръча допълнителни 105 танка Leopard през юли, те няма да бъдат напълно налични до 2030 г. За да постави тези цифри в контекст, Русия сега е в състояние да строи до 1500 танка всяка година според Писториус .
При сегашния темп на превъоръжаване на Германия ще са необходими няколко десетилетия, за да възстанови ключови оръжейни елементи до нивата от 2004 г., според анализ , публикуван миналата година от Института за световна икономика в Кил. Освен това, иновациите и технологичните изисквания се развиват твърде бързо, за да може бюрократична Германия да бъде в крачка; войната в Украйна подчерта как безпилотните самолети са трансформирали войната, като са направили бойното поле прозрачно, например.
Германия също не разполага с персонал: въоръжените сили имат едва 180 000 войници, около 20 000 под целевото ниво. „Войските ни продължават да остаряват и броят им продължава да намалява“, предупреди миналата година Ева Хьогл, парламентарен комисар по въпросите на въоръжените сили. Има малко подобрение въпреки годините на усилия за набиране на повече личен състав, а броят на активните резервисти е само около 35 000.
Дори преди администрацията на Тръмп да предупреди миналата седмица, че САЩ няма да изпратят мироопазващи сили в Украйна, германските военни планиращи бяха наясно, че ще трябва да направят повече: НАТО трябва да публикува цели за капацитет по-късно тази година, вероятно изисквайки Берлин да предостави на алианса допълнителни сухопътни сили . Германия се нуждае от около 460 000 военнослужещи , каза Карстен Бройер, началник на отбраната на Бундесвера, пред Bloomberg News миналата седмица, или около двойно повече от това, с което разполага сега, включително резервисти.
Някаква форма на военна служба изглежда неизбежна - въпреки че като родител идеята ме кара да се замисля. Германия спря да принуждава младите мъже да отбиват военна служба през 2011 г., друго от решенията на канцлера Ангела Меркел, което погледнато назад изглежда недалновидно. Усилията на Писториус да го съживи доведоха до разводнено предложение 18-годишните да попълват въпросници, измерващи интереса си да служат. Той все още не е одобрен от парламента и изглежда малко вероятно да доведе до поток от нови служители.
Германия също се нуждае от план за това, когато нейното специално военно финансиране от 100 милиарда евро бъде изчерпано след няколко години, което заплашва да остави дупка от 30 милиарда евро в бюджета. Недостигът може да бъде повече от два пъти по-голям, ако правителството в крайна сметка трябва да харчи по-близо до 3% от БВП за отбрана, както изглежда възможно . Цел за разходи от 5%, рекламирана от Тръмп, съответства на около 40% от федералния бюджет и следователно изглежда недостижима.
Европа някога се страхуваше, че Германия ще се превъоръжи, но сега се тревожи какво ще направи Путин, ако не го направи. Германия се нуждае от по-способно военно средство за възпиране - така че никога да не се налага да го използва.