Администрацията на Тръмп се опитва да възстанови напрегнатите отношения на Вашингтон с Москва и да придвижи украинския конфликт към края на срещата на най-високо ниво между двете нации от години, която разтревожи съюзниците на Америка в Европа, пише The Wall Street Journal.
Американски официални лица определиха обръщението към Москва във вторник като смело усилие да се отдръпне Русия от Китай, да се поправят връзките с ядрено въоръжен противник и да се спре война, която вече доведе до повече от един милион жертви .
Президентът Тръмп изрази очаквания, че отношенията с руския президент Владимир Путин ще бъдат възстановени. Още преди пратеникът за Близкия изток Стив Уиткоф, съветникът по националната сигурност Майк Валц и държавният секретар Марко Рубио да заминат за преговорите тук, Тръмп разсъждаваше, че дипломацията на неговата администрация може да доведе до среща на върха между него и Путин в Саудитска Арабия в „не много далечното бъдеще“.
Но разговорите тук се възприемат в Европа като още една индикация, че десетилетията на западната външна политика претърпяват тектонична промяна. Трансатлантическите връзки, вече засегнати от язвителна реч на вицепрезидента Дж. Д. Ванс , който обвини европейските лидери, че пренебрегват волята на своите избиратели, бяха допълнително обтегнати, тъй като съюзниците се изправиха пред факта, че срещата в Рияд ще се проведе без тяхно участие или това на Украйна.
Русия е представена от Юрий Ушаков, близък съветник на Путин, който е бил руски посланик във Вашингтон, и Сергей Лавров, който е руски външен министър повече от 20 години.
Русия каза, че нейните цели включват отмяна на наказателните икономически санкции на САЩ и разширяване на дипломатическите връзки, като същевременно запазва печалбите си в Украйна. Преди да замине за Рияд, Лавров заяви, че не може да има „никаква мисъл“ за правене на териториални отстъпки на Украйна и няма да има нужда европейските нации да поемат роля в бъдещите преговори за конфликта в Украйна.
Разговорите, които се провеждат в богато украсения дворец Дирия, са срещата на най-високо ниво между американски и руски официални лица след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през февруари 2022 г.
Представители на администрацията на Тръмп казаха, че тяхната ускорена дипломация, която започна с телефонен разговор, проведен от Тръмп с Путин миналата седмица, отразява склонността на президента на САЩ към действие. Но бързането на администрацията на Тръмп да ангажира Русия изнерви европейските лидери, като се отказа от предварителни консултации относно политиките на САЩ спрямо Москва, които отдавна са основна част от западния алианс. Илон Мъск, главният изпълнителен директор на Tesla и SpaceX , който се превърна в един от най-близките съветници на Тръмп, аплодира пристигането на руската делегация в Рияд в понеделник вечерта.
Други представители на администрацията на Тръмп се опитаха да успокоят опасенията на съюзниците, като представиха преговорите във вторник като шанс да се проучат намеренията на Русия, а не като началото на подробни преговори за бъдещето на Украйна.
Ако се проведат официални преговори за конфликта в Украйна, твърдят представители на администрацията, украински служители ще бъдат на масата, въпреки че американски служители казаха, че европейски представители няма да бъдат включени.
Обяснявайки тази структура, Кийт Келог, пенсионираният генерал-лейтенант от армията на САЩ, който служи като специален пратеник по въпроса за Украйна, каза, че е необходим нов подход, тъй като едно десетилетно споразумение, което включваше европейските сили, но не и САЩ, не успя да доведе до устойчив мир.
Келог имаше предвид споразумението Минск-2 от 2015 г., договорено от Германия и Франция с Украйна и Русия. „Имаше много хора на масата, но не се получи“, каза Келог на конференция по сигурността в Европа в събота.
Сега махалото се завъртя към нов подход, в който САЩ, но не и европейските съюзници, ще участват пряко. Представители на администрацията на Тръмп казват, че опасенията на Европа ще бъдат взети под внимание. Даниел Фрид, бивш посланик на САЩ в Полша, който е в мозъчния тръст на Атлантическия съвет, каза, че дипломатическият процес, който Тръмп е започнал, може да се окаже полезен, ако Белият дом не позволи на ентусиазма си за засилване на връзките с Путин да надделее над желанието му да отстоява интересите на Украйна. Великобритания и Швеция предполагат, че биха били готови да поставят свои войски на място, за да защитят потенциално мирно споразумение. Но руското външно министерство вече отхвърли идеята за разполагане на европейски мироопазващи сили в Украйна.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.