Очертаващото се изоставяне на Украйна от президента Доналд Тръмп породи опасения, че Америка се отказва от ролята си на гарант за европейската сигурност, пише The Economist. И все пак земетресението в отношенията отвъд Атлантическия океан изглежда предизвика едва вълничка в Тихия океан, където американските генерали и секурократи на Форума за отбрана в Хонолулу подчертаха важността на укрепването на азиатските съюзници.
Повърхностното спокойствие е отчасти резултат от това, че азиатските правителства се крият или защото са безразлични към бедите на Европа, или защото искат да спечелят благоразположението на Тръмп (или поне да избегнат гнева му) и се надяват той да продължи да гарантира сигурността на Азия. Всъщност страните, които е най-вероятно да бъдат жертвата на военния тормоз от страна на Китай, имат най-голяма причина да се страхуват, че страната ще бъде насърчена от руска победа.
Вземете Тайван. Последователните правителства твърдяха, че отказът на Русия да победи в Украйна е от жизненоважно значение за разубеждаването на Китай да нахлуе в самоуправляващия се остров. Понятието „Украйна днес, Тайван утре“ сега е още по-тревожно.
Индия, от своя страна, преследва „многостранна“ външна политика, сближавайки се с Америка, като същевременно запазва тесни връзки с Русия и наскоро подобрява отношенията си с Китай. Сега може да шпионира възможност дори в нестабилно украинско споразумение, не само защото може да внася руски петрол по-лесно, но и защото един фрагментиран световен ред може да му даде по-голямо влияние. Междувременно повечето страни в Югоизточна Азия са двусмислени по отношение на Америка, клонят се към Китай и се чувстват комфортно с транзакционизма на г-н Тръмп.
Настроението на конференцията в Хонолулу несъмнено беше мрачно, но по причини, значително различни от тези в Мюнхен. Мнозина в Америка гледат на Русия като на враг, с когото техните европейски съюзници трябва да могат да се справят, стига само да вземат отбраната сериозно. Китай обаче е страхотен съперник, който може да бъде овладян само с помощта на съюзници.
Адмирал Самуел Папаро, ръководител на американското Индо-тихоокеанско командване, предупреди, че Китай е на "опасен курс". Неговите големи и все по-сложни военни игри около Тайван не бяха просто учения, а „репетиции“ за нахлуване на острова и можеха да осигурят „смокиновото листо“, за да скрият приготовленията за война.
Говорейки в Брюксел, Пийт Хегсет, американският министър на отбраната, каза на европейските съюзници, че ще трябва да поемат основна отговорност за собствената си сигурност. Отсега нататък Америка дава приоритет на конфронтацията с Китай, който има „способността и намерението да застраши нашата родина и основните национални интереси в Индо-Тихия океан“.
Усещайки, че може да настъпи такъв момент, съюзниците от НАТО се опитаха през последните години да покажат, че могат да помогнат на Америка да запази баланса на силите в Тихия океан.
В Хонолулу обаче китайските ястреби бяха разделени относно внезапния завой на администрацията на Тръмп в Европа, пише още изданието. Ако Америка загуби доверие като съюзник в Европа, тя ще загуби доверие и в Азия.
Военните компромиси стават все по-сериозни с изчерпването на американските арсенали. Недостигът на муниции в Азия е причинен поне отчасти от подкрепата му за Европа, например в системите за противовъздушна отбрана. Изпращането на повече от тях в Украйна означава, че има по-малко за защита на слабо защитени бази в Тихия океан.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.