IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Политическата цел на Мъск е да превърне САЩ в личен инструмент на Тръмп

Мъск вярва, че спасява Америка

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Какъв е добрият начин за намаляване на броя на самолетните катастрофи? Очевидно е, че не трябва да уволнявате експертите по безопасност на полетите и да внушавате параноя на тези, които остават. И все пак точно това прави Елон Мъск с Федералната авиационна администрация три седмици след най-смъртоносния въздушен сблъсък в Америка от години насам. Екипът му действа бързо, за да разбие нещата, сякаш Вашингтон е приложение. Освен културната революция в Китай, историята предлага малко паралели с атаката на т.нар. департамент за правителствена ефективност срещу държавата, пише Financial Times.

Обявената цел на Мъск е да намали дефицита на САЩ, като изкорени разхищенията, измамите и злоупотребите. Неговият модел са 80 % от служителите на Twitter, които той уволни, след като купи сайта - като се започне от групата за доверие и безопасност. Той казва, че ако някой от основните служители е освободен по погрешка, той може да бъде нает отново. Такъв наистина е случаят със стотиците служители по ядрена безопасност, които Мъск уволни по-рано този месец. Възстановяването на служителите, които наблюдават ядрените запаси на Америка, отне известно време, тъй като Дог беше изгубил данните им за контакт.

Пропастта между работата на повечето федерални служители и начина, по който Мъск ги представя, е оруелска. Той описва държавните служители на САЩ като радикали, които използват бюрократичните си правомощия за лични подкупи. Затворената вече американска агенция за помощ била „престъпна организация“. Някои от служителите ѝ са имали стойност от десетки милиони долари, каза Мъск. Междувременно американското министерство на финансите изпращало милиони чекове за социално осигуряване на мъртви хора, терористи и измамници.

Мъск все още не е представил доказателства за измамите, за които твърди. Малкият му екип, състоящ се предимно от млади мъже, са предимно софтуерни инженери. Те имат оскъден счетоводен опит в борбата с измамите. Те притискат Вашингтон с шестте най-зловещи думи в новия му лексикон: „Трябва ли да се обадя на Елон?“ Мъск е използвал финансови заплахи, за да промени гласовете на сенатори републиканци. Той е щастлив да използва зловещата си власт - включително 218 млн. последователи на платформата му X - за да обвинява по-малки фигури в отвратителни престъпления. Какъв шанс има неизвестен епидемиолог или инспектор по безопасност на храните срещу нефилтрираната враждебност на най-богатия човек в света?

Очевидната политическа цел на Мъск е да превърне американската държава в личен инструмент на Доналд Тръмп. Това може да бъде постигнато само чрез страх и строги тестове за лоялност. Дог заяви, че ще наема обратно по един служител на всеки четирима отстранени. Подкрепата за целите на Тръмп е подразбираща се квалификация. Облекчението на Мъск даде на държавните служители възможност да изобличават колегите си, които все още се придържат към вече отменените правила на ДЕИ. Привличането на анонимни доноси - настройването на хората едни срещу други - е инструмент на автократите.

Мъск има и бизнес цел. В съзнанието си той отървава Вашингтон от регулаторите, които задушават предприемачеството в САЩ. Това би било достойна кауза. На практика той отстранява тези, чийто опит е да следят за измами и злоупотреби. Това започна с уволнението на Тръмп на 18 генерални инспектори. След това той премина към главния служител по въпросите на етиката в правителството. Таксата на Мъск започна още в първия ден с оставката на Майк Уитакър, шефа на FAA, който беше обявил глоби на ракетната компания на Мъск SpaceX за нарушения на безопасността.

Миналата седмица Мъск разтръби за закриването на Бюрото за финансова защита на потребителите с пост, в който се казваше „CFPB RIP“, последван от емотиконка с надгробен камък. Агенцията, която беше създадена след финансовия срив през 2008 г., защитава потребителите от банкови измами и ограбване с дребен шрифт от страна на корпоративна Америка. Тя също така регулира финтех платформите. Няколко дни по-рано X на Мъск сключи сделка с Visa, за да пусне X Money Account - ключова стъпка към целта си да бъде „приложение за всичко“. Потребителите скоро ще могат да получават всичките си социални медии, банкови преводи, поддръжка на ИИ и неонацистка пропаганда от една платформа.

Тръмп казва, че Мъск следи за собствените си конфликти. Това може да е изненада за Нарендра Моди, министър-председателя на Индия, който миналата седмица беше поканен на среща с Мъск в стил държавен глава на територията на американското правителство. От едната страна бяха служителите на Моди. Срещу тях бяха три от бебетата на Мъск и една от техните майки. Тръмп не видя никакъв проблем във факта, че Мъск „вероятно“ е бил там, за да разговаря за бизнес. Мъск иска Индия да вдигне блокадите си върху Tesla и SpaceX.

Не приемайте нищо за чиста монета. Плановете за уволнение на хиляди служители на Службата за вътрешни приходи преди тазгодишния краен срок за плащане на данъци поставят под съмнение искреността на Мъск в желанието му да намали дефицита на САЩ. Правителството не може да функционира без средства за събиране на данъци. Миналата седмица Тръмп заяви: „Не мога да се съглася, че ще имам нужда от данъци: „Този, който спасява страната си, не нарушава закона“. Мъск вярва, че спасява Америка. С такава благородна кауза той няма време за закона. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата