Европейските служители се пробуждат към реалността, която Доналд Тръмп отдавна е подчертавал: САЩ вече не искат да бъдат основният гарант за сигурността нито на Украйна, нито на континента като цяло. За всеки, който е пропуснал това съобщение, Пийт Хегсет, министър на отбраната на САЩ, го изложи миналата седмица в реч, която остави много европейци ужасени, в която той предупреди партньорите да не приемат, че присъствието на американската армия в Европа ще бъде „завинаги“, пише Financial Times.
„Това, което каза Хегсет, е изключително неудобно“, каза Джак Уотлинг, старши сътрудник в мозъчния тръст Royal United Services в Лондон. „Но ако това принуди Европа да се събере – тогава това може да е пословичният удар в неспоменуваното, от който се нуждаем.“
FT пише още, че въпреки че Тръмп не е единственият президент на САЩ, който критикува своите съюзници в НАТО, той е първият, който принуди Европа да обмисли сериозно какво ще трябва да направи, ако САЩ премахнат своя отбранителен щит. Държавите от източния фланг на НАТО са особено притеснени, че руският президент Владимир Путин ще успее да осигури изтеглянето на американските войски от тяхната територия.
Най-важното в списъка на европейските „задачи“ е как да се увеличат разходите за отбрана, да се подобри противовъздушната отбрана, да се замени логистичното оборудване и друго помощно оборудване, което американската армия предоставя, както и как да се подобри готовността на европейските войски и да се поддържа ефективно ядрено възпиране.
Най-публичното проявление на новата неотложност на Европа са дискусиите за превъоръжаване на отбраната, които се ускориха драстично през последните дни, като разговорите са фокусирани върху това как да се увеличат националните военни бюджети и да се намерят нови финансови механизми за обединяване на пари за съвместни проекти.
Те включват паневропейски щит за противовъздушна отбрана , който да запълни зейналите дупки в системите за въздушна и противоракетна защита на континента, както и транспортни системи като тежкотоварни самолети за бърза мобилност и дозареждане въздух-въздух, които в момента се предоставят само от САЩ.
Европа също има критична липса на боеприпаси с голям обсег и масови военни логистични платформи, казаха служители на НАТО.
Ако Европа придобие тези стратегически активи, това ще бъде „най-голямата промяна на играта“, според Камил Гранд, бивш високопоставен служител на НАТО, сега в Европейския съвет за външни отношения, тъй като Европа ще може да изпълнява почти пълния набор от военни задачи без помощта на САЩ.
Пример за това е военната операция на Франция през 2013 г. в Мали, която наложи САЩ да транспортират военно оборудване и постоянното използване на американски самолети за зареждане във въздуха, базирани в Испания, за да поддържат френските изтребители във въздуха.
Тео Франкен, белгийският министър на отбраната, каза пред FT, че по-голямата част от ключовите отбранителни системи на Европа са от САЩ. Що се отнася до тежкотоварните хеликоптери, произведеният в САЩ Chinook е най-добрият вариант, каза министърът, добавяйки, че подобен самолет, разработен от пан-европейски консорциум, NH90, е „ужасен“.
След това е войната в Украйна.
Европейските лидери, които се събраха в Париж в понеделник, за да обсъдят как да отговорят на мирните преговори между САЩ и Русия, заключиха, че американската подкрепа е необходима за всяко разполагане на европейски мироопазващи сили в Украйна.
Предизвикателството е, че в продължение на 80 години европейските армии са събирани и обучавани да разчитат на подкрепата на САЩ и замяната й ще отнеме време - и милиарди евро.
По-належащият въпрос е какво да се направи, ако САЩ внезапно изтеглят част или всичките си приблизително 90 000 войници, разположени в Европа. Според официални лица и анализатори най-спешният риск е, ако Тръмп изтегли 20 000 американски войници, които Джо Байдън изпрати в Полша, Румъния и балтийските държави веднага след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна в началото на 2022 г.
Тръмп каза във вторник, че не иска да изтегли всички американски войски от Европа като част от мирно споразумение. „Никой не иска да правим това, така че не мисля, че трябва да го правим. Не бих искал да го правя. Но този въпрос никога не е възниквал наистина“, каза той.
Президентът на САЩ също каза, че ще подкрепи европейските мироопазващи войски в Украйна в следвоенен сценарий. „Ако искат да направят това, това е страхотно. Аз съм за това, ако искат да го направят. Премиерът на Полша Доналд Туск каза в понеделник, че се колебае да обещае да изпрати полски войски в следвоенна Украйна като част от европейски „успокоителни сили“, тъй като това може да остави собствената му страна, която граничи както с Русия, така и с военния съюзник на Москва Беларус, уязвима.
На теория би трябвало да е лесно за Европа да осигури достатъчно войски, за да охранява границите си от нападение. Европейските армии имат почти 2 милиона военен персонал, като само в ЕС те са 1,3 милиона. Но на практика много от тези войски не са годни за разполагане. Един европейски служител в Мюнхен миналата седмица припомни как европейските съюзници не разполагат с ключови боеприпаси по-малко от месец след въздушната кампания през 2012 г. в Либия и изискват попълване от САЩ.
Европейските правителства в момента обсъждат начини за съвместно финансиране на общи отбранителни проекти, включително с Великобритания и други страни извън ЕС. Може би най-големият стратегически въпрос, пред който е изправена Европа, е бъдещето на ядрения чадър на САЩ, особено на тактическите ядрени оръжия, които липсват на европейските нации. Франция и Обединеното кралство, двете ядрени сили на континента, имат около 515 ядрени бойни глави помежду си. Но това са предимно стратегически оръжия, които са на върха на стълбата на ядрената ескалация.
Ако САЩ официално заявят, че вече няма да защитават Европа, европейските държави от НАТО ще загубят достъп до американски тактически ядрени оръжия, предназначени да унищожават цели в определена област, за разлика от стратегическите ядрени бойни глави, които са предназначени да заличат цели градове. Липсата на тактически ядрени оръжия в Европа създава „пропаст в възпирането“ — такава, която Русия може да използва със собствения си арсенал, според Фабиан Хофман, докторант в Ядрения проект в Осло. Желанието на Европа за „отбранителна автономия“ не е ново: то е било изпробвано през голяма част от историята на НАТО, като се започне с идеята за създаване на Европейска отбранителна общност в началото на 50-те години.
Всички тези усилия се провалиха. Но това беше, когато САЩ все още желаеха да поемат европейската отбрана.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.