Неотдавнашното противоречиво изявление на министъра на отбраната на САЩ Пийт Хегсет, че „границите на Украйна няма да бъдат върнати до това, което всички биха искали да бъдат през 2014 г.“, предизвика голямо недоумение у Украйна и нейните поддръжници. Мнозина го наричат предателство, като някои експерти стигнаха дотам да приравнят изказването на министъра с прословутата реч на тогавашния британски министър-председател Невил Чембърлейн от 1938 г. „Мир в наше време“, пише в статия за The National Interest Кристиан Д. Ор.
Това сравнение е нереалистично. В контраст с това, че Чембърлейн кротко отстъпи Судетската област на тогавашна Чехословакия на Адолф Хитлер, без да произведе нито един изстрел, украинците прекараха последните три години в нанасяне на огромни загуби на руските нашественици по суша, море и въздух и по този начин причиниха пълно унижение на Владимир Путин. Ето защо, ако Хегсет и президентът на САЩ Доналд Тръмп успеят по някакъв начин да убедят украинския президент Володимир Зеленски да отстъпи някакъв малък процент от завладените земи на Русия, това няма да е толкова отстъпка в стил Мюнхен, колкото пирова победа за Русия - подобно на така наречената Зимна война на Съветския съюз срещу Финландия през 1939-1940 г.
Мерриам-Уебстър определя „пирова победа“ като „победа, която се постига на голяма цена, поради което усилията за победа не си струват“. То се отнася за Пирр, цар на Епир, който побеждава римляните през 279 г. пр.н.е., но губи много от войските си.
След две такива победи срещу римляните, цар Пир е казал: „Още една такава победа и сме загубени!“. Битката при Бънкър Хил по време на Американската революционна война е класически пример за Пирова победа: британците постигат военната си цел по време на битката, но са жестоко осакатени от американците.
Зимната война започва на 30 ноември 1939 г. (три месеца след началото на Втората световна война) със съветското нахлуване във Финландия и продължава до 13 март 1940 г. Съветският съюз започва войната, като нахлува във Финландия, а Лигата на нациите счита нападението за незаконно и изключва Съветския съюз от своята организация.
Технически Съветският съюз в крайна сметка печели войната, тъй като финландците в крайна сметка подават иск за мир и отстъпват източната си провинция Карелия на Йосиф Сталин, но това до голяма степен е пирова победа за Москва. Приблизително 50 000-150 000 съветски войници са убити в боевете, докато финландците - 25 000. Излишно е да казвам, че осемдесет и пет години по-късно Финландия все още е свободна и независима държава и - за ужас на Путин - сега е член на НАТО.
Най-известният (или позорно известен, ако симпатизирате на Русия) причинител на ужасяващите загуби на Червената армия е Симо Хяйхя, известен още като „Бялата смърт“, най-смъртоносният снайперист в историята на войната. Аликерсанти (ефрейтор) Хяйхя убива невероятните 542 войници на Червената армия за едва деветдесет и осем дни, преди да бъде изваден от строя и тежко обезобразен на 6 март 1940 г. от експлозивен куршум на червеноармеец, който уцелва Симо в долната част на лявата му челюст. На 28 август 1940 г. той е изведен от финландската армия и получава офицерско звание като прощален подарък, като последният му чин е Vänrikki (втори лейтенант).
Това, което прави броя на убийствата на Häyhä още по-забележителен, е, че той е постигнал всички тези убийства с фабричния железен мерник на пушката си; не е използвал оптичен прицел, тъй като е смятал, че това изисква да вдигне главата си твърде високо, което увеличава вероятността да бъде забелязан и убит.
Нещо повече, има известна ирония в избора на оръжието му: финландска версия на руската пушка с болтово действие „Мосин-Нагант“ с патрон 7,62x54 mmR (най-дълго служилият военен патрон в историята), който по ирония на съдбата е и комбинацията от оръжие и калибър, използвана от най-известните снайперисти на Червената армия по време на така наречената „Велика отечествена война“: Людмила Павличенко, жената-снайперист с най-висок резултат в историята с 309 потвърдени убийства, и Василий Зайцев, убил 225 вражески войници по време на битката при Сталинград и увековечен от холивудската публика във филма „Враг пред вратите“ от 2001 г. Пушката имала пълнител с пет патрона и доставяла тези патрони с начална скорост 2800 фута (853 метра) в секунда при средна ефективна дистанция от около 1800 фута (548 метра). (Като бивш собственик на „Мосин-Нагант“ мога лично да гарантирам за точността и силата на мулето на „Мосин“).
Досега няма отделен украински войник, който да е спечелил смъртоносните лаври на Хяйхя; в крайна сметка така нареченият „Киевски дух“ се оказа апокрифен. При все това през последните три години Украйна създаде много герои в тази война - от наглите, непокорни защитници на Змийския остров до онзи пилот на изтребител F-16 от украинските военновъздушни сили, който свали шест руски крилати ракети в рамките на един полет. И както днешните финландци могат да се гордеят с кървавия нос, който са направили на Съветския съюз при неговата пирова победа, така и бъдещите украинци ще могат да се гордеят с кървавия нос, който са си причинили при пировата победа на постсъветска Русия.
Може би Зеленски може да си вземе някакъв урок от финландците, когато обмисля как да разреши спорните въпроси за Крим и Донбас, особено ако страната му получи някакви железни гаранции за сигурност от САЩ и НАТО, дори и да не се стигне до пряко членство в НАТО?
И в тази хипотетична ситуация Путин ще трябва да се замисли върху следната главоблъсканица: като се има предвид колко жива сила и материали загуби Русия срещу предполагаемо превъзхождащ я противник като Украйна, колко по-зле би се представила руската армия срещу Съединените щати (особено в тандем с американските съюзници от НАТО).
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.