IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Как мръсни пари от продажби на фентанил текат през Китай?

Фентанилът остава най-смъртоносният наркотик в САЩ

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Китайските парични брокери, част от подземна банкова система, която отдавна обслужва имигрантската диаспора в страната, са се превърнали в партньори за трафиканти на фентанил и други престъпни групи, които трябва да изперат печалби от незаконни наркотици, казват служители.

Дълго работейки в сянка, китайските брокери използват посредници, като например жената в Maserati, за да прибират печалбите от наркотици от дилърите на фентанил. След това, чрез поредица от транзакции, те продават тези долари на китайски клиенти, които искат пари в брой в САЩ за цели като закупуване на недвижими имоти или други инвестиции, но не могат законно да изпращат пари директно от Китай поради капиталовия контрол там.

Наркодилърите в крайна сметка получават чисти пари в процеса, твърдят служители на реда, пише The Wall Street Journal.
Доказателствата за задълбочаване на връзката между наркокартелите и китайските парични брокери представляват предизвикателство за президента Тръмп, който обеща да сложи край на кризата с фентанила, която причинява смъртта на десетки хиляди американци всяка година.

Досега фокусът му беше върху прекъсването на потока на фентанил и прекурсорните съставки, които се използват за достигането му до САЩ, налагането на мита срещу страните производителки, включително нови 10% мита върху китайския внос в САЩ по-рано този месец.

Но затварянето на разрастващата се мрежа от парични брокери, които според американските служители са от решаващо значение за смазването на колелата на търговията, също може да се окаже трудно. В показания пред Комитета на камарата на Китайската комунистическа партия миналата година, бивш служител на DEA изчисли, че глобалните продажби на наркотици достигат 500 до 750 милиарда долара годишно. Докато смъртните случаи от предозиране са намалели, фентанилът остава най-смъртоносният наркотик в САЩ. Миналата година количеството фентанил, конфискувано от DEA - повече от 55 милиона хапчета и почти 8000 паунда прах - беше оценено от DEA като достатъчно, за да убие всеки американец.

Наркокартелите винаги са се сблъсквали с проблема да превърнат печалбите си от незаконни продажби в САЩ в чисти пари и да ги върнат у дома. Някои са подслушвали посредници, които начисляват висока комисионна, за да помогнат за изпирането на пари чрез поредица от транзакции, включващи колумбийски песо, в това, което е известно като обмен на песо на черния пазар, според американски служители.

Транзакцията започва в САЩ. Трафикантите на наркотици продават фентанил или други наркотици на американски клиенти срещу пари в брой. След това те предават тези пари на китайски паричен брокер. Китайските стоки се изнасят за Мексико и се продават. Китайският брокер вече има мексикански песо, които може да предаде на мексиканския картел, минус 1–2% комисионна.
Съгласно капиталовия контрол в Китай, предназначен да попречи на изтичането на твърде много пари от страната, китайските граждани са ограничени да купуват чуждестранна валута на стойност само $50 000 всяка година. Тъй като китайската икономика се забавя и нейните пазари на недвижими имоти и фондови пазари отслабват, все повече китайци искат да прехвърлят пари в чужбина, за да защитят богатството си. Докосването до подземни банки, свързани с търговията с фентанил, е начин за това, казват американски служители.   

Ето как работи: Американските агенти на мексиканските картели предоставят парите в САЩ, които са получили от продажбата на фентанил на брокер, работещ за китайска група за пране на пари, всички в САЩ Чрез китайското приложение за съобщения WeChat брокерите рекламират парите в брой на хора в Китай, които биха могли да използват парите на територията на САЩ, според настоящи и бивши служители на правоприлагащите органи. След като бъде открит китайски купувач на щатски долари, това лице превежда еквивалента в китайски юани, плюс солидна комисионна, в банкова сметка в Китай, принадлежаща на перачите на пари.
Парите на картела, вече чисти, се намират в банковата сметка на китайския паричен посредник в Китай. След това парите могат да се върнат обратно в картела по няколко начина. Може да се използва за закупуване на прекурсори на фентанил за картела, започвайки цикъла отново.

Или юанът може да се използва за закупуване на китайски произведени стоки, които след това се изпращат до Мексико и се продават за песо, които след това се предават на картелите. Китайските парични брокери също се разграничиха от конкурентите, като поеха част от риска, свързан с този многоетапен процес. Вместо да изчакат процеса да приключи, за да отпуснат песо на мексиканските картели, те работят основно на кредит, прехвърляйки пари на наркотрафикантите скоро след получаване на парична доставка в САЩ, казват служители. Комисионата, която начисляват на наркотрафикантите, е малка, тъй като те печелят пари и от продажбата на щатски долари на клиентите на тяхната подземна банкова мрежа.

Много бивши служители на правоприлагащите органи казват, че е необходимо повече сътрудничество с Китай.

„Голяма част от парите по схемата преминават през банки в Китай, където китайците имат надзор“, каза Антъни Руджиеро, бивш високопоставен служител на Министерството на финансите на САЩ, сега във Фондацията за защита на демокрациите.

DEA и други агенции започнаха поредица от разследвания в САЩ. В един случай двама китайски граждани бяха обвинени в пране на пари за мексикански картели, след като агенти преминаха под прикритие като куриери на пари. По-късно и двамата бяха осъдени, като един от мъжете получи 10-годишна присъда през декември за участие в опити за изпиране на 62 милиона долара.
Китайските власти съобщиха през юни, че са арестували в континенталната част един от мъжете, обвинени за предполагаема работа с мрежата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата