IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Макрон и Киър Стармър са поканени в Белия дом за преговори за Украйна

В Париж се проведоха две срещи със страните от ЕС

Reuters

Reuters

След организирането на две извънредни срещи тази седмица в Париж със страните от ЕС и страните-членки на НАТО, за да измислят единен отговор на сближаването между Москва и САЩ, изглежда, че Европа най-накрая ще седне на масата за преговори.

Точно след втората извънредна среща, проведена в Париж - основно чрез видео разговори - с 19 държавни ръководители в сряда вечерта, съветникът по националната сигурност на президента на САЩ Доналд Тръмп Майк Валц обяви, че Макрон и британският премиер Киър Стармър са поканени в Белия дом в началото на следващата седмица, за да обсъдят войната в Украйна.

След като руски и американски служители се срещнаха в Саудитска Арабия тази седмица, един от основните страхове стана, че Тръмп може да постигне споразумение с Москва, което да работи срещу интересите на сигурността както на Украйна, така и на ЕС.

Напрежението между САЩ и Украйна ескалира след обявяването на тази среща, която изключва Киев, пише Euronews.

В сряда Тръмп нарече украинския президент Володимир Зеленски “диктатор“, добавяйки, че украинският лидер „по-добре да действа бързо или няма да му остане държава“.

Но освен консенсус относно това, че Русия представлява надвиснала заплаха за сигурността на Европа, блокът е дълбоко разделен относно това как да реагира, особено що се отнася до това дали да изпрати или не мироопазващи войски в Украйна.

Премиерът на Обединеното кралство Киър Стармър повтори, че ще обмисли разполагането на войски в Украйна.

Но германският канцлер Олаф Шолц заяви в понеделник след първата среща на върха в Париж, че въпросът за чуждестранните войски е "крайно неуместен", преди да бъде взето решение за мирен план.

За да продължат да оказват натиск върху Кремъл, посланиците на 27-те страни от блока одобриха в сряда 16-ия пакет от санкции срещу Русия.

Макрон също публикува в своя акаунт X, че решенията относно европейската сигурност ще бъдат взети през следващите дни и седмици, като написа, че ЕС е “убеден в необходимостта от увеличаване на разходите за отбрана и сигурност и способностите на Европа“.

Тръмп се срещна с Макрон в Париж в началото на декември, преди встъпването в длъжност на президента на САЩ, по време на тристранна среща в Елисейския дворец с президента на Украйна Володимир Зеленски.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата