IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Украйна е пионка в преговорите за възстановяване на отношенията между САЩ и Русия

Киев се разглежда като пионка в много по-широки преговори

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Преговорите, които се проведоха между САЩ и Русия в Саудитска Арабия, превръщат Украйна в пионка в пренастройването на отношенията между двете световни сили, пише Bloomberg .

"Резултатът от срещата във вторник в Рияд също съвпада с това, че Украйна се разглежда като пионка в много по-широки преговори, а не като основен фокус", се отбелязва в статията.

Анализаторите на изданието твърдят още, че в преговорите за Украйна президентът на САЩ Доналд Тръмп е по-загрижен за бъдещето на страната си, което е логично. Това обяснява присъствието на ръководителя на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев на преговорите в Рияд.

Трябва да преосмислим подхода на Доналд Тръмп за прекратяване на войната на Русия в Украйна, като обърнем това предложение наопаки. Това, което той преговаря, е нулиране с Русия, превръщайки Киев и неговото бъдеще в най-ценната карта, която президентът на САЩ държи в ръцете си за размяна.

Също така започва да има по-голям смисъл, че майсторът на "изкуството на сделката" щеше да започне – вместо да приключи – кампанията си с телефонни обаждания до президента Владимир Путин и незабавно да се съгласи с повечето искания на Москва за Украйна, преди разговорите за войната дори да са започнали. Тези отстъпки вече варират от „не“ на Украйна да се присъедини към НАТО или да си върне окупираната територия, до призив за военни избори, за да се отървем от Зеленски – първа стъпка в искането на Кремъл за така наречената "денацификация" на Киев.

Както при искането на Тръмп, Украйна да предаде въображаеми редкоземни елементи и други реални ресурси на стойност 500 милиарда долара, по-малко е важно тази цифра да е точна, отколкото това, че е голяма.

Що се отнася до твърдението на президента на САЩ, че Америка се нуждае от 500 милиарда долара компенсация, за да плати подкрепата си, и тук направеният случай се основава на чиста дезинформация. САЩ не са дали на Украйна 350 милиарда долара, както Тръмп публикува в сайта си за социални медии Truth Social в сряда. На хартия той е дал половината от това, а реално разпределените пари са само 114 милиарда евро (119 милиарда долара) до края на 2024 г., според германския Институт за световна икономика в Кил, който щателно проследява цялата подкрепа за Украйна. От тази сума цели 64 милиарда евро бяха под формата на военна подкрепа, по-голямата част от която или дойде от складове, или беше платена на производителите на оръжия в САЩ.

Така че има много за какво да се говори, като вдигането на икономическите санкции е значителна част от лоста на разположение на Тръмп. Държавният секретар Марко Рубио каза във вторник, че това е отстъпка, която САЩ няма да направят, докато няма окончателно споразумение.

Нито САЩ са поели особено тежко бреме в сравнение с други съюзници на Украйна, както Тръмп и неговите помощници не се уморяват да казват, да не говорим за 200 милиарда долара повече от Европа, както се твърди в публикацията му. САЩ постоянно харчат по-малко от Европа и като съотношение към брутния вътрешен продукт се нареждат едва на 15-то място сред 20-те най-големи донори на Украйна по време на война.

Въпреки това Тръмп е прав за това: САЩ остават критичният играч за Киев, както поради класовете оръжия, които предоставя, така и поради своя възпиращ потенциал като най-голямата военна и ядрена сила в света.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата