IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Атаката на Тръмп срещу Зеленски сигнализира за новия световен ред

От края на Втората световна война водената от Америка система от съюзи укрепи мощта на САЩ

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Президентът Тръмп драстично промени посоката на външната политика на САЩ за четири кратки седмици, правейки САЩ по-малко надежден съюзник и отстъпвайки от глобалните ангажименти по начини, които фундаментално променят отношенията на Америка със света, пише The Wall Street Journal.

Неговите висши пратеници предложиха отстъпки на Русия в мирните преговори, които смаяха европейските съюзници, последвани от Тръмп, който нарече лидера на Украйна "диктатор" , и той държеше европейците на разстояние, когато преговорите започнаха. Той демонтира водещата американска агенция за помощ, предоставяща помощ на развиващия се свят, където Китай цели да установи опорна точка. Планът на Тръмп да притежава Газа и да премахне палестинците от анклава изтри десетилетия от усилията на Вашингтон да постигне решение за две държави. А плановете му за увеличаване на митата обявиха края на подхранваната от Америка глобализация.

Никой не очакваше Тръмп да се справи с глобалните дела като предшествениците си. Но малцина очакваха той да се придвижи толкова бързо, за да преориентира външната политика на САЩ от курса, който тя е начертала от 1945 г.

От края на Втората световна война водената от Америка система от съюзи укрепи мощта на САЩ, казват повечето експерти по външна политика. Като се заклеха да защитават съюзниците си в Европа, Близкия изток и Азия, САЩ повече от всяка друга страна поеха ролята на глобален гарант за свободна търговия и стабилност, мисия, която включваше противопоставяне първо на Съветския съюз, а отскоро и на Китай.

Тръмп има различно мнение: съюзниците вземат повече, отколкото дават. Вместо да разчитат на американската армия и нейния ядрен чадър за своята сигурност, други страни трябва да харчат повече за своите въоръжени сили, като същевременно предоставят икономически стимули, за да останат в благоволението на Америка. Визията на Тръмп е много по-транзакционна, печеливша и губеща визия за външна политика.

Още преди да се завърне в Белия дом, Тръмп размишляваше за възстановяването на Панамския канал, отнемането на Гренландия от Дания и превръщането на Канада в 51-ия щат. Когато той повтори идеите след встъпването си в длъжност, това превърна пресилените идеи във възможна политика на САЩ и сигнал за намерения към страните по света.

Последните събития само задълбочиха подозренията на съюзниците относно ръководената от Тръмп Америка.

Миналата седмица Тръмп се съгласи на преговори, които биха могли да сложат край на глобалната изолация на Москва след разговор с руския президент Владимир Путин. Министърът на отбраната Пийт Хегсет по-късно каза, че мирните преговори за прекратяване на войната в Украйна няма да доведат до присъединяване на страната към Организацията на Северноатлантическия пакт – победа за Москва дори преди дипломацията да започне. Хегсет отхвърли коментарите, настоявайки, че всички опции остават на масата, но съюзниците веднага усетиха, че САЩ под ръководството на Тръмп не се интересуват много от трансатлантическото единство.

Лидерите на европейските държави присъстват на извънредна среща на върха в Париж, организирана от френския президент Еманюел Макрон, за да обсъдят европейската сигурност.

Зейналата трансатлантическа пропаст се разшири още повече тази седмица. Във вторник, след приключването на преговорите в Саудитска Арабия между американски и руски официални лица, Тръмп обвини Киев за започването на войната, въпреки че руските сили се изсипаха през границата преди три години, когато Путин нареди пълномащабното нахлуване. Забележките на Тръмп накараха украинския президент Володимир Зеленски да каже, че президентът на САЩ повтаря като папагал дезинформация на Кремъл.

Тръмп отговори в сряда с най-острата тирада срещу Украйна от всеки американски служител от началото на войната, наричайки Зеленски „Диктатор без избори“ в социалните медии. Мандатът на Зеленски изтече миналата година, но изборите бяха отложени, тъй като украинското законодателство забранява провеждането им, докато страната е във военно положение.

Междувременно представители на администрацията на Тръмп казват, че подходът на президента е довел до ранни победи. Не всички критици на Тръмп казват, че президентът променя безвъзвратно външната политика на САЩ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата