Руските сили напредват към критично важните полезни изкопаеми на Украйна, които и Тръмп иска
Русия, както и президентът на САЩ Доналд Тръмп, желае природните ресурси на Украйна - и нейните сили се приближават към гигантско находище на литий.
Този месец Тръмп заяви, че иска от Киев да предаде на САЩ големи количества критично важни полезни изкопаеми в замяна на американска военна подкрепа, което накара украинския президент Володимир Зеленски да заяви: "Да сключим сделка".
И все пак, докато Вашингтон и Москва се подготвят за преговори, целящи прекратяване на тригодишната война, реалността е, че Владимир Путин е този, който поема все по-голям контрол над богатствата на Украйна.
Руските сили, които вече са завзели една пета от територията на Украйна, включително запаси от редки земни елементи, сега са на малко повече от 6 километра от литиевото находище "Шевченко" и напредват към него от три посоки, сочат данни от открити източници от украинския военен блог "Дийп стейт".
Литият е желан ресурс в световен мащаб поради използването му в редица отрасли и технологии - от мобилни телефони до електрически автомобили. Украйна разполага със запаси от около 500 000 тона, а Русия – с двойно повече, според оценки на правителството на САЩ.
"Шевченко" се намира в Донецк, един от четирите украински региони, за които Москва претендира, че са нейна територия, анексирането на която според Киев и западните сили е незаконно. То е едно от най-големите литиеви находища в Украйна и се намира на дълбочина, която би позволила промишлен добив.
"Като се има предвид настоящото темпо на бойното поле, вероятно е руснаците да достигнат този район през следващите седмици", каза Конрад Музика, директор на военната консултантска компания "Рошан" в Полша, който току-що се завърна от проучвателно пътуване в Украйна.
Според него завземането на минералните богатства на Украйна, макар и да не е основната цел на войната, е сред стратегическите цели на Русия.
"Украинските командири, с които говорих, казаха, че когато гледат в коя посока и по коя ос атакуват руснаците, става ясно, че целта им е била и завладяването на природни ресурси", добави той.
Владимир Ежиков, високопоставен служител, назначен от Русия в Донецк, заяви, че минното подразделение на руската държавна ядрена корпорация "Росатом" е проявило интерес към находището "Шевченко", но руското министерство на природните ресурси ще издаде лиценз за добив, когато му дойде времето.
"Трудно е да се предвиди кога ще се случи това, тъй като засега находището е в "сивата зона" и няма възможност да бъде развито поради военни действия“, казва той пред местна държавна новинарска агенция през януари.
"Това находище със сигурност ще намери своя лицензиант. Определено ще има инвестиции и добив на литий и ние със сигурност бихме искали да видим тук процес на обработка."
"Русия печели войната"
Руските войски печелят позиции в източната част на страната от месеци, хвърляйки огромни ресурси в непрестанна офанзива.
Зеленски, говорейки пред Ройтерс в интервю този месец, разгърна на масата в кабинета си някога засекретена карта, на която се виждат множество находища на полезни изкопаеми, включително широка ивица земя на изток, отбелязана като съдържаща редки земни метали. Около половината от нея изглеждаше, че се намира от руската страна на настоящата фронтова линия.
Украинският лидер, който отхвърли първия проект на сделка за минералите с Тръмп, като заяви, че той не включва достатъчно гаранции за сигурност, заяви, че иска да обсъди с Тръмп съдбата на ресурсите на контролираната от Русия територия.
Той заяви, че Русия знае в детайли къде се намират критичните за Украйна ресурси от геоложки проучвания от съветската епоха, които са били взети обратно в Москва, когато Киев получи независимост през 1991 г.
Съществуват малко надеждни независими оценки за това каква част от природните ресурси на Украйна в момента са контролирани от Москва. Това, което е безспорно, е, че Украйна постепенно губи контрола върху минералното си богатство.
Василий Колташов, икономист и политически анализатор, казва, че желанието на Тръмп за грандиозна сделка за минералите ще се окаже академично, ако Украйна загуби войната.
"Не той и неговият апетит за редки земни елементи са това, което ще реши кой какво ще получи", каза той пред руската държавна телевизия този месец. "Русия печели на театъра на военните действия."
За много руснаци завладяването на украинските природни ресурси също представлява основна награда в конфликта, който този месец бележи третата си годишнина.
Денис Пушилин, високопоставеният служител в Донецк, подкрепян от Русия, предизвика лавина от триумфални заглавия в руската преса миналия месец, когато неправилно заяви, че находището "Шевченко" е било завзето, като го обърка с превземането на друго селище със същото име на друго място.
"Най-голямото литиево находище в Украйна вече е под контрола на руските сили", заяви например правителственият вестник "Российская газета".
"Минералите принадлежат на руснаците"
Публичната реакция на Кремъл досега остава приглушена на фона на опитите на Тръмп да вкара Украйна в сделка, която би дала на САЩ достъп до ресурси на Украйна на стойност 500 млрд. долара в замяна на американската помощ, която вече е била предоставена.
С наближаването на срещата на върха между Путин и Тръмп, както и с американско-руските разговори за възстановяване на връзките и обмисляне на начини за прекратяване на войната, говорителят на Путин Дмитрий Песков се ограничи да каже, че предложението на американския президент показва, че той иска Украйна да плати за бъдеща американска помощ, а не да продължава да я получава безвъзмездно.
Мария Захарова, говорител на руското външно министерство, се изказа по-остро, като обвини Зеленски, че предлага на Вашингтон ресурси, които вече не контролира предвид промените на фронтовата линия. Тя също така направи паралел между действията на Тръмп за минералните богатства на Украйна и начина, по който нацистите окупатори са ограбили страната.
"По време на Втората световна война територията на бившата Съветска Украйна беше завзета и нацистите се заеха да ограбват националната икономика на републиката“, каза тя на брифинг за медиите този месец. "„Те откраднаха добитъка от територията на Украйна и извозиха чернозем. Сега всичко това се случва ненасилствено, защото киевският режим раздава всичко това."
И Киев, и Вашингтон отхвърлиха обвиненията, че Съединените щати несправедливо се опитват да експлоатират богатството от ресурси на Украйна, като заявиха, че сделката за ресурсите е от взаимните им интереси в областите на търговията и сигурността.
Руските военни блогъри и националисти дадоха ясно да се разбере, че не харесват това, което определят като заграбване на ресурси от Тръмп.
"Има само едно нещо, което може да се каже за това", каза блогърът Старше Еди( Starshe Eddy) на своите около 600 000 последователи в Телеграм. "Не си точете зъбите за чужда храна. Минералите на Украйна принадлежат на руския народ и на никой друг."
(БТА)