IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Сближаването на Русия и САЩ заплашва света с нова ядрена ера

Новият световен ред вече се разпадна

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Американският президент Доналд Тръмп, който се стреми да подобри отношенията си с Русия, предизвиква промени в съвременния световен ред. Този ред обаче може да доведе до появата на нови конфликти, в които ядрени оръжия могат да бъдат използвани навсякъде по света, каза експертът по сигурността Джон Стросън за Mirror.

Той смята, че Тръмп, сближавайки се с Русия и президента Владимир Путин, установява нов световен ред. Европа трябва да бъде подготвена за факта, че вече не може да разчита на Вашингтон. Това, пише Стросън, ще накара много други страни да се въоръжат с ядрени оръжия. И идва нова ера на заплахи от ядрена война.

Тръмп постави под въпрос легитимността на позицията на Зеленски като украински лидер и дори предположи, че страната му е започнала войната, тъй като твърди, че тя не заслужава място на масата за преговори в мирните преговори с Русия тази седмица.
Но проф. Джон Стросън от Университета на Източен Лондон казва, че нищо не го изненадва в казаното от Тръмп, тъй като той „вече даде да се разбере, преди да бъде избран, включително какво мисли за Зеленски“. Всъщност експертът по международни отношения е просто "разочарован", че европейските лидери не са предвидили това.

Той вярва, че Западна Европа трябва да играе на догонване и да бъде готова във военно отношение за нов, нов световен ред - който също се страхува, че много повече страни ще се въоръжат с ядрени оръжия. Това ще бъде нова епоха, в която по-малките страни ще видят възможността да нахлуят и да търсят ядрени оръжия като защита, защото вече не могат да разчитат на САЩ.

„Имаме опасност от разпространение на ядрени оръжия“, каза проф. Стросън. „Сега имаме ситуация, в която всяка малка и средна държава ще иска ядрени оръжия. Това ще означава, че всички ще си мислят, че имат възможности… Това е като края на 19 век и реалната политика, само че сега с ядрени оръжия. Държавите ще ги възприемат като даващи гаранции със страни като Румъния и други, които искат да ускорят производството на оръжия. Хората ще гледат на конкуренцията на големите сили и това ще бъде начин да се защитят. Индия ги има и показа колко лесно е да ги получи. Украйна не би била нападната на първо място с ядрени оръжия.“

Той коментира още, че промяната вече е започнала с глобалните структури, създадени за хармония след Втората световна война, които вече се сриват.

"Новият световен ред вече се разпадна - ООН, Световната търговска организация... Никога не съм виждал такъв хаос. Ще изградим нов световен ред с повече актьори, повече оръжия за масово унищожение, причини за започване на конфликти и това ще се прелее в Европа", смята проф. Стросън.

„Светът е изправен пред различен терен и аз съм просто разочарован, че европейските лидери изглеждат изненадани, като може би само поляците изглеждат готови за това, като са вложили пари за отбрана с 4%, но те са буквално на границата“, каза проф. Стросън. „Други страни като Франция и Обединеното кралство сега трябва да играят на догонване. Мисля, че Стармър го получава с необходимостта от увеличаване на разходите за отбрана и той оказва натиск за това. И ако не го направим, тогава идеята за разполагане на войски е изключена. Ще трябва да имаме 5000 войници там и това би означавало да имаме 20 000 на разположение за ротация.“

Бившият началник на британската армия, лорд Данат, по-рано каза, че такава сила ще се нуждае от около 100 000 войници - където Обединеното кралство може да допринесе с около две пети. „Ние просто не разполагаме с този брой“, каза той в събота, добавяйки, че би било много скъпо да се подсили армията. А генерал сър Ейдриън Брадшоу, бивш командир на НАТО, посочи: „Това не може да бъде символична сила, не може да бъде нещо, което наблюдава лошо поведение и стои отстрани“.

Проф. Стросън каза, че военната слабост на Европа е проблем от дълго време. Сега това означава, че Европа има по-слаба ръка срещу Тръмп.

Единствената слабост на речта на Стармър беше там, където той говореше за предпазния механизъм – САЩ предупреждават Европа от десетилетия за нейната защита, дори Рейгън го спомена“, каза проф. Стросън.

„Много зависи от Стармър, тъй като той е в най-добрата политическа позиция в началото на периода на власт. Той трябва да се противопостави на Тръмп с неговите мита и икономически натиск, дори десните политици в Канада осъзнават, че той не е добро нещо. Въпросът е как Европа може да противодейства.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата