IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Тръмп мрази Украйна, за него тя е "корумпирана страна" пълна с "ужасни хора"

Ето какво се крие зад обсесията му с Киев

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

По средата на атаката на президента Тръмп срещу президента Зеленски в Мар-а-Лаго тази седмица президентът на САЩ направи пауза за секунда и каза: "Лично аз го харесвам, той е става".

Дори за човека, който написа "Изкуството на сделката", това беше трудна сделка: Тръмп току-що лъжливо беше обвинил Зеленски, че е започнал войната с Русия, която донесе широко страдание на Украйна. 

Часове по-късно той описа украинския президент като "диктатор" и предположи, че удължава конфликта за финансова изгода. Това беше антиукраинска тирада, която повтори фалшивия разказ на Кремъл.

Враждебността на Тръмп към Зеленски и Украйна може да се проследи до първия му мандат в Белия дом.

През 2019 г. той беше подложен на импийчмънт заради обвинения, че е задържал почти 400 милиона долара американска помощ за сигурността на Киев, искайки от Украйна да започне разследване на Джо Байдън, тогава бивш вицепрезидент на САЩ, и неговия син Хънтър - преди президентските избори през 2020 г.

Тръмп предположи, че Байдън е оказал натиск върху Украйна да уволни своя прокурор, защото е разследвала Burisma, енергийна компания, в която синът му е бил един от членовете на борда. Не се появиха убедителни доказателства за неправомерни действия от двамата Байдън.

Президентът дори изпрати Рудолф Джулиани, своя адвокат, в Украйна, за да се опита да накара Зеленски да обяви разследване, което би имало потенциал да навреди на изборните шансове на Байдън.

"Тръмп мрази Украйна", каза пред Politico миналата година Лев Парнас, американски бизнесмен от съветски произход, който някога е бил посредник в Украйна за Джулиани. „Той и хората около него вярват, че Украйна е причината за всички проблеми на Тръмп."

Тръмп също така иска Зеленски да започне разследване дали Украйна е отговорна за хакването на Националния комитет на Демократическата партия през 2016 г. Русия беше обвинена за атаката, което подхранва твърденията, че Москва е помогнала на Тръмп да спечели първата си президентска надпревара. Твърдението беше отхвърлено от американските разузнавателни агенции и собствените съветници на Тръмп.

За Зеленски искането за разследване на Байдън беше дилема. Киев разчиташе в голяма степен на помощта на Вашингтон, за да финансира борбата си срещу руските прокси сили в Източна Украйна. Забавянето на - или краят на - американската военна помощ можеше да бъде катастрофално. И все пак Зеленски също беше предпазлив да се намесва във вътрешната политика на САЩ.

Докладите сочат, че Зеленски и неговите съветници в крайна сметка са решили, че опасността от отчуждаване на Демократическата партия е по-малка от ползите от помощта на САЩ за сигурност. И все пак само дни преди Зеленски да обяви разследването по CNN, в Съединените щати избухна скандал заради заплахата на администрацията на Тръмп да замрази помощта.

Тръмп върна думите си назад, помощта беше изплатена, а Зеленски отмени интервюто, според The ​​New York Times.

Тръмп настоя, че никога не е оказвал натиск върху Зеленски и "не е имало quid pro quo". Редица американски служители обаче казаха, че им е било казано, че отпускането на помощта зависи от Украйна да започне разследване срещу Байдън.

Гордън Сондланд, посланик на САЩ в Европейския съюз по онова време, каза, че натискът върху Киев е дошъл по „изрично указание“ на Тръмп. Той също така каза, че поканата към Зеленски да посети Белия дом е била поставена под условие той да започне разследването.

Две седмици след като Тръмп одобри помощта, Зеленски беше попитан по време на съвместна пресконференция с президента на САЩ в ООН дали е упражнен някакъв натиск. Отговорът му едва ли щеше да удовлетвори Тръмп.

„Мисля, че имахме добър телефонен разговор… Беше нормално. Говорихме за много неща. Мисля, че прочетохте, че никой не ме е притиснал“, каза той. Тръмп предложи собствена интерпретация: „С други думи, без натиск“.

По време на изслушването за импийчмънт Кърт Волкър, който беше специален пратеник на САЩ в Украйна при Тръмп, каза, че президентът е описал Украйна като "корумпирана страна, пълна с ужасни хора".

Тръмп беше оправдан от Сената на САЩ през 2020 г., но опитът - той беше едва третият американски президент, изправен пред импийчмънт - го остави огорчен и ядосан. Изминаха девет месеца преди той неуспешно да се опита да бъде преизбран и сагата може да е повлияла на някои нерешителни избиратели.

Антипатията на Тръмп към Зеленски и Украйна е в рязък контраст с възхищението му от  Путин, бивш офицер от КГБ, който смаза цялата политическа опозиция в Русия.

Въпреки че Западът се събра за помощта на Украйна след цялостната инвазия на Русия през 2022 г., Тръмп многократно нападна Зеленски по време на предизборната си кампания, наричайки го „най-великият шоумен на Земята“ заради успеха му в осигуряването на военна помощ от САЩ за обсадената му страна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата