IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Земетресенията в Гърция ще се усещат дори и през лятото

Зоната, която е разкъсана, е около 30 километра

Reuters

Reuters

По отношение на еволюцията на феномена в Гърция, професорът по сеизмология Костас Папазахос каза, че "тези последователности имат микрорелефи и издигания, които съставляват по-труден пъзел. Така че хората не трябва да забравят и да мислят, че историята е свършила. Тази история не е приключила и ще продължи. В следващите дни ще имаме още подобни земетресения и вторични трусове".

"Като цяло картината, която съществува на глобално ниво от такива събития, в които е включено и магметично възбуждане, е, че като цяло няма много големи земетресения, просто зоната, която е разкъсана, е доста голяма, около 30 километра, а 30 километра е голяма площ. Има и съседни разломи. Не може да се изключи възможността за по-силно земетресение в същия район. Случва се понякога. Затова мерките останаха строги, въпреки че наблюдавахме 2 дни и половина затишие, защото знаем, че ситуацията там не е приключила. Иначе никой не иска да затваря училища, никой не иска да изключва райони. Но безопасността на хората е преди всичко", добави сеизмологът, цитиран от кореспондента на Bulgaria ON AIR в Гърция Силвия Станчева.

Папазахос изчисли, че сеизмичната активност ще продължи два-три месеца, а през летните месеци ще има и "забравени" земетресения и затова призова жителите и държавата да проявят търпение и спокойствие.

По отношение на движението на магмата той подчерта, че магмата е разтопен материал, който се издига и съществува в земята и се съхранява в различни области.

"В някои случаи ще намери начин да стигне до повърхността. Там, където излиза и става лава, ще се създаде вулканично изригване. Така че материалът преди да излезе се казва магма, а когато излезе на повърхността се казва лава. На някои места магмата пробива повърхността, излиза и създава вулкан", обясни Папазахос.

"Точките са много специфични, Санторини, Нисирос, Милос и т.н., но има и други точки, които съществуват. Една от тези точки беше в Анидрос. Там магмата се движи, друса се и иска да излезе на повърхността. Чрез натискане разбива скалите. Скалите така или иначе получават сили от тектоничните разломи и се получава смесено явление", обясни той.

Силата, която създава разломите, и материалът, който притиска отдолу, създават тези земетресения. Това не означава, че магмата ще успее да пробие и ще достигне повърхността. Има безкрайно малък шанс за такова нещо. Земната кората  е много дебела. Тя е 7-8 километра и е много трудно да се пробие на повърхността", коментира сеизмологът.

Така че магмата, която съществува, участва, допринася и е отговорна за това, което виждаме сега. 

"Но това не означава, че утре ще изригне вулкан в района на Анидрос или че ще имаме огромна подводна експлозия, или не знам какъв друг сценарий", допълни още той.

Тътените в Санторини ще продължат – те не са вулканични

"Когато има магматични процеси, магмата, когато се движи, се разпада на непрекъснати парчета с малки земетресения и може да предизвика непрекъснати земетресения за час или два. Това създава усещане за непрекъсната вибрация и се чува шум", обясни сеизмологът.

"Това, за съжаление беше объркано от международен център, който написа в X, че това е вулканичен шум. Това е още една странна история. Когато магмата достигне повърхността, тя започва да вибрира земята в продължение на 2, 6, 16 часа по различен начин, и така се създава илюзия. Това е типичен процес, свързан със земетресения, причинени от такава магматична интрузия, но не е свързан с магма, достигаща повърхността", посочи той.

"Подобни явления ще има и през следващите дни. Тоест ще има ден, в който жителите ще усетят тъп шум и непрекъсната лека вибрация за един, два, три часа. Това е характерно за тази сеизмичност", добави в заключение Папазахос.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата