70% от докторите, които са започнали работа във Великобритания през 2023 г., са завършили медицина в България, съобщи „Файненшъл таймс“.
Според данни на Генералния медицински съвет за 2023 г. България е страната с отчетено най-голямо увеличение на броя на завършилите медицина, които се включват в британския пазар на труда. През 2023 г. 435 от 622 доктори (70%), които са се присъединили към работната сила във Великобритания, са британски граждани с придобита професионална квалификация по медицина в България.
Британското правителство отбеляза, че към момента има повече от 2500 британски студенти, които следват за придобиване на висше образование по медицина и стоматология в България. Те се обучават предимно в Пловдив, Варна и София. Други популярни дестинации в ЕС са Полша и Румъния.
Британската здравна система е в процес на набиране на персонал и броят на местата за изучаване на медицина в университетите се е увеличил с повече от една трета от 2017 г. насам, нараствайки от 7 660 на 10 415 през текущата академична година. Търсенето, обаче, е все още по-голямо от предлагането.
Планът за работната сила на Националната здравна система (НЗС) от 2023 г. поставя за цел откриването на 15 000 места в медицинските училища във Великобритания до 2031 г. - 2032 г. Междувременно НЗС разчита на набиране на персонал от чужбина, включително страни като Пакистан и Гана, които са в международния „червен списък“ за недостиг на лекари.
В свое изявление министърът на здравеопазването и социалните грижи Уес Стрийтинг предупреди, че НЗС е станала твърде зависима от лекари от други страни и прекалено много британски студенти с отлични оценки не получават места в британските медицински училища.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.