IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

ЕС търси повече американски газ и възобновяема енергия, за да замени руските доставки

ЕС пое ангажимент да се откаже от руските изкопаеми горива до 2027 г.

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Европейският съюз (ЕС) ще търси повече газ от страни, включително САЩ, за да замени руските доставки, и ще разширява по-бързо възобновяемата енергия, за да намали общата си зависимост от горивата, заяви комисарят по енергетиката на ЕС, цитиран от Ройтерс.

ЕС пое ангажимент да се откаже от руските изкопаеми горива до 2027 г. в отговор на нахлуването на Москва в Украйна през 2022 г. Въпреки че доставките на руски газ по тръбопроводи са намалели, ЕС увеличи вноса си на руски втечнен природен газ през миналата година.

„Вместо да използваме парите на данъкоплатците, парите на гражданите, за да плащаме за газ, при което приходите отиват във военния ковчег на Путин, трябва да направим така, че да произвеждаме собствена енергия“, заяви комисарят по енергетиката на ЕС Дан Йоргенсен в съвместно интервю за медиите, визирайки руския президент Владимир Путин.

Йоргенсен заяви, че Брюксел подготвя промени в правилата за издаване на разрешителни, за да се ускори изграждането на възобновяеми енергийни източници. За промишлеността и отоплението на домовете, където газът не може бързо да бъде заменен с електроенергия, той заяви, че ЕС ще увеличи усилията за осигуряване на алтернативни доставки.

„А след това моята работа е да се уверя, че той е евтин и не е руски“, каза той. „Все още ще има нужда от газ и там ще трябва да намерим други източници освен Русия, а това може да означава и по-голям внос от САЩ.“

Европейските референтни цени на природния газ се повишиха до двугодишен връх миналата седмица.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди преди встъпването си в длъжност през януари, че ЕС ще бъде изправен пред търговски мита, ако не внася повече петрол и газ от САЩ.

Европейската комисия (ЕК) не закупува директно газ, но е изготвила планове за взаимодействие с доставчиците на втечнен природен газ и обмисля да инвестира в инфраструктура за износ на втечнен природен газ в чужбина, за да се опита да осигури повече дългосрочни договори със стабилни цени, показват проектодокументи, за които Ройтерс съобщи по-рано тази седмица.

В Кипър „движението на тиганите“ превръща битовите отпадъци в урок по устойчивост.

Съгласно законодателството на ЕС европейските договори за доставка на газ трябва да приключат до 2049 г., за да бъдат съобразени с целта на блока за нулеви нетни емисии до 2050 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата