IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Тръмп се стреми да промени енергийните доставки на Азия с американски газ

Япония получава около една десета от своя втечнен природен газ от САЩ

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Когато президентът на САЩ Доналд Тръмп седна да обядва с японския си колега този месец, разговорът бързо се насочи към това как Токио би могъл да помогне за осъществяването на десетилетното предложение за разкриване на газови находища в Аляска и транспортирането им до съюзниците на САЩ в Азия.

Според двама служители, пожелали анонимност, Тръмп и неговият енергиен министър Дъг Бъргъм са представили начинанието като начин Япония да замени доставките на енергия от Близкия изток и да преодолее търговския си дисбаланс със САЩ, пише Ройтерс.

Японският премиер Шигеру Ишиба - в желанието си да осигури положителна първа среща и да предотврати вредните американски мита - се изказа оптимистично за проекта за втечнен природен газ в Аляска въпреки съмненията на Токио относно неговата жизнеспособност.

Тръмп многократно спомена проекта в публичните си изказвания след обяда. Ишиба не го направи, а в официалния отчет за разговорите не се споменава нищо за него.

Интервютата на Ройтерс с повече от дузина души, включително настоящи и бивши американски и азиатски служители, показват как администрацията на Тръмп се стреми да преработи икономическите отношения с Източна Азия, като обвърже регионалните съюзници с Вашингтон чрез увеличаване на инвестициите в американски изкопаеми горива, по-специално втечнен природен газ.

Продажбите на САЩ са насочени към загрижеността на азиатските столици относно митата и сигурността на морските пътища, по които се осъществява вносът на енергия, установи Ройтерс. Подробности за задкулисните разговори и спецификата на подхода на САЩ не са съобщавани досега.

Въпреки че предложението за втечнен природен газ от Аляска се сблъсква с трудности, свързани с разходите и логистиката, Япония, Южна Корея, Тайван и други страни подкрепят идеята за увеличаване на вноса на газ от САЩ в по-широк план, което би могло да подкрепи американската икономика и да намали влиянието на Китай и Русия.

Участието на Япония в нововъзникващата стратегия на Тръмп ще бъде от решаващо значение: тя е купувач № 2 на втечнен природен газ в света, голям инвеститор в енергийна инфраструктура и търговски център с излишък от втечнен природен газ, който може да помогне за откриването на нови пазари за американски газ в Югоизточна Азия.

„Ако администрацията на Тръмп постигне своето, американският втечнен природен газ ще потече в огромни количества към Япония и Южна Корея, а след това ще се насочи надолу по веригата... така че Югоизточна Азия ще стане икономически зависима от Съединените щати“, казва Кенет Уайнстийн, председател по въпросите на Япония в института Хъдсън, консервативен мозъчен тръст. „Това е преначертаване на картата на енергийната зависимост.“

В съвместно изявление с държавния секретар на САЩ Марко Рубио в събота министрите на външните работи на Япония и Южна Корея се споразумяха да укрепят енергийната сигурност чрез „разгръщане“ на американската „достъпна и надеждна енергия“, по-специално втечнен природен газ. Те не споменаха Аляска.

Идеята за изграждане на 800-километров тръбопровод, свързващ газовите находища в Северния склон на Аляска с терминал за износ на тихоокеанското крайбрежие, отдавна се бави поради високите разходи и суровия терен.

Но очаквайки, че Тръмп може да повдигне въпроса за проекта, който лично е подкрепял на срещата с Ишиба на 7 февруари, Япония се готви да изрази предварителна подкрепа, за да спечели благоволението му и да предотврати търговските търкания, съобщи Ройтерс миналия месец.

По време на обяда с Тръмп и Бъргъм САЩ са поискали от Япония да обмисли инфраструктурни инвестиции в Аляска за втечнен природен газ, както и дългосрочни споразумения за закупуване, според длъжностни лица, информирани за разговорите.

Американската страна е наблегнала на близостта на проекта до Япония в сравнение с Близкия изток и на факта, че доставките ще избегнат чувствителни контролни точки като Ормузкия и Малакския проток, както и Южнокитайско море, казаха служителите.

Допълнителните покупки на американски втечнен природен газ биха могли също така да помогнат на азиатските съюзници да намалят зависимостта си от руския газ, каза Дан Съливан, американски сенатор от Аляска.

Втечненият природен газ от Аляска „беше голяма част от дискусията“ с Ишиба, каза Съливан пред Ройтерс.

В един момент от срещата представителите на САЩ са използвали карти, за да подчертаят стратегическите ползи от проекта в Аляска, казват Съливан и друг служител.

„Сигурен съм, че присъствието на президент, който е силен и упорит и отделя толкова много време за този проект, е направило впечатление на японците“, каза Съливан.

Говорител на Inpex, която досега не е била свързвана с плана за Аляска, заяви, че няма да коментира „дискусии или сделки с конкретни заинтересовани страни“.

По данни на японското министерство на финансите Япония получава около една десета от своя втечнен природен газ от САЩ и подобен дял от Русия и Близкия изток. На Австралия се падат около 40%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата