IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Как да разберем дали краят на папата наближава?

Франциск се лекува от двустранна пневмония в болница "Джемели"

Снимка: архив, БГНЕС

Снимка: архив, БГНЕС

Папа Франциск не може да умре в римската католическа болница “Джемели”, където беше приет на 14 февруари заради бронхит, прераснал в двустранна пневмония. Поне така изисква ритуалът на Ватикана. Сложната здравословна ситуация на светия отец се оказа предпоставка за развихрянето на най-мрачните сценарии. И всичко това въпреки  редовно публикуваните здравни бюлетини, които невинаги са съвсем негативни. Мнозина вече се готвят за конклав, така както правеха и при предишните три приемания на папата в болницата, пише кореспондентът на „24 часа“.

Как да разберем, че краят на Франциск наистина наближава?

Докато папата е в католическата болница, значи, че надежда за него все още има, въпреки че случаят му се определя от лекуващите го лекари за “сложен”. Ако обаче сега бъде транспортиран във Ватикана, тогава би трябвало наистина да се разтревожим - това означава, че нищо повече не може да се направи. Именно Франциск опрости ритуала за умирането на папите. Светият отец не може да почине в болница, трябва да е във Ватикана. Така беше навремето и с тежко болния папа Йоан Павел II.

За да бъде изпълнен ритуалът, папата трябва да бъде заведен в частната си молитвена капела, където ще почине. След това ще бъде изпълнена погребална меса във ватиканската базилика, където тленните му останки ще бъдат изложени в ковчег.

После ще бъде погребан в специално място в базиликата “Санта Мария Маджоре” - нещо, за което папата вече е дал разпореждания.

Кой лекува папата?

За разлика от предшествениците си Франциск няма свой лекар, а само личен здравен асистент, който изпълнява ролята на медицинска сестра. В Италия много често тя се изпълнява от мъже. 54-годишният Масимилиано Страпети е мъжът, който вече веднъж спаси живота на папата, принуждавайки го да влезе в болница през юли 2021 г., за да оперира дебелото си черво. И то въпреки предписанията на други, че може да кара и само на лекарства.

Личният здравен асистент на папата се координира тясно и с проф. Андреа Арканджели, директор на ватиканската Дирекция за здравеопазване и хигиена. Той е специалист по анестезиология и реанимация и цялата му кариера преминава в католическия университет “Сакро куоре” – поликлиника “Агостино Джемели”. През 2021 г. Франциск посочи за свой личен лекар Роберто Бернабей, медика на “старците”, както шеговито се определя той. Проф. Бернабей, който е съпруг на американско-италианската актриса Сидни Ром, също е част от екипа на “Джемели”, където е специалист по вътрешна медицина и гериатрия. Той оглавява отдела за наука на остаряването, неврологични и ортопедични болести.

При предишните си приемания в “Джемели”, свързани с усложненията му на дебелото черво, папа Франциск беше под грижите на проф. Серджо Алфиери, който оглавява Отдела за медицински науки и хирургия на корема и на метаболитната система. Сега обаче светият отец има дихателни проблеми и двустранна пневмония, затова е под грижите на Центъра за пневмология. Негов директор е проф. Лука Рикелди, добре познат в Италия заради честите му появи в телевизионни предавания в миналото.

Главният лекар на “Пневмология” в “Джемели” проф. Рикелди е роден през 1963 г. в Модена. Той идва в “папската” болница след брилянтна кариера в родния си град. Пикантна подробност за него е, че беше обвинен от пациентка за сексуално насилие след визита в кабинета му през 2022 г.

При всяко от приеманията си в болница Франциск престоява  в т.нар. папски апартамент на десетия етаж. Той стана известен като такъв от времето на св. Йоан Павел II, който лежа там след раняването му от турчина Мехмет Али Агджа през 1981 г.

До стаята на Франциск има пространство, където стои охраната, грижеща се денонощно за сигурността му. Има и малък салон, а до него и молитвена капела. От отсрещната  страна на коридора се намират кухня, секретарска стая, зала за лекарски съвещания и още едно салонче за чакащи.

Болница “Джемели” е открита на 10 юли 1964 г. и се смята за един от най-престижните медицински институти в Италия днес. Тя съчетава изследвания и клинично лечение и повече от 50 години е част от католическия университет “Сакро куоре”.

В “Джемели” работи каймакът на италианската медицина. Тук има и специален пасторален център, който оказва и духовна опора на пациентите. На партера на болницата се намира параклис, в който могат да се видят молещи се хора по всяко време на денонощието. Има и книжарница, пиано, барове и др. Пред болницата е поставена статуята на папа Йоан Павел II, дело на скулптора от Пиетрасанта Стефано Пиероти.

Католическата болница е свързана с държавното здравеопазване, така че днес всеки римлянин може да се прегледа или оперира безплатно в нея.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата