Прекомерната помощ на Украйна се предоставя за сметка на кражба на суверенни активи и за сметка на международна помощ за развитие. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров на заседание на Съвета на външните министри на Г-20, предава ТАСС.
„Помощта за Украйна, разпределена за сметка на кражбата на суверенни активи и намаляването на международната помощ за развитие, достигна извънредни размери“, отбеляза той.
По думите му Русия споделя плановете на Южна Африка да направи преглед на дейността на Г-20 през последните години, което ще доведе до препотвърждаване на ангажимента за деполитизирано взаимодействие.
"Важно е да се гарантира, че развиващите се страни ще могат самостоятелно да управляват своите природни ресурси, да получават справедлива цена за тях и да имат равен и пряк достъп до пазари, веригите за доставки, технологии и инвестиции, заедно с всички останали“, каза Лавров. „Споделяме плановете на Южна Африка да прегледа дейността на Групата на двайсетте през последните години. Надяваме се, че в резултат на това ще бъде възможно да потвърдим нашия ангажимент за деполитизирано взаимодействие, основано на неприкосновеността на принципа на съгласие. за да изпълни задачата, поставена още през 2009 г., за осигуряване на устойчив и приобщаващ икономически растеж. Това би бил достоен резултат от първата среща на върха на Г-20 на африканска земя."
Според него в контекста на фрагментацията на световната икономика диалогът в рамките на Г-20 по глобални въпроси е по-търсен от всякога.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Отбелязваме задълбочената подготовка на Южна Африка за работата на форума, актуалността на избраните тематични приоритети. Особено впечатлени сме от акцента върху намирането на „общ знаменател“ в интерес на свързването на стъпки за насърчаване на устойчив растеж и развитие. Все още сме далеч от желаните резултати, а общият фон за съвместна работа в условията на ескалираща геополитическа конфронтация остава неблагоприятен“, каза Лавров. „Статистиката е добре известна: отчаяно изоставаме от графика за постигане на Целите на ООН за устойчиво развитие (ЦУР) до 2030 г. Само 17% от показателите за ЦУР са постижими. Спешно са необходими допълнителни интензивни усилия в много области, включително борбата с бедността, продоволствена сигурност и достъп до енергия."