Естония предприе нови стъпки, за да накара останалите страни членки на ЕС да се съгласят да използват замразените руски активи и в помощ на Украйна, предаде Ройтерс.
Балтийската държава отхвърли руското виждане за това как сумите да бъдат използвани в рамките на едно мирно споразумение, уточни световната агенция.
Естония изпрати искане за обсъждане на въпроса до партньорите от Европейския съюз и ще го повдигне на срещата на външните министри на ЕС в Брюксел утре, когато се навършват точно 3 години от руската инвазия в Украйна.
Около 210 милиарда евро в руски активи са замразени в ЕС в рамките на санкции срещу Москва заради нахлуването ѝ в Украйна през 2022 година, припомня БТА.
Миналата година групата на водещите световни икономики Г-7, заедно с ЕС, се съгласиха да използват печалбите от замразените руски активи, за да се финансира заем за Украйна в размер на 50 милиарда долара. Самите активи обаче остават непокътнати, посочва Ройтерс.
"Решението за използване на извънредните печалби беше стъпка в правилната посока. Виждам, че сега е назрял моментът да се направи следващата стъпка", заяви естонският външен министър Маргус Цахкна.
Москва може да се съгласи да позволи замразените в Европа руски активи да бъдат използвани за възстановяване на Украйна, но ще настоява част от парите да бъдат изразходвани в частта на страната, контролирана от нейните сили. Цахкна отхвърли тази идея. "Предоставянето на Русия на част от активите, които да се използват в окупираните райони, означава да се приеме окупацията на някои части на Украйна от страна на Русия", каза той.
ЕС настоява, че териториалната цялост на Украйна трябва да бъде зачитана при всяко мирно споразумение. Няколко държави от ЕС, включително балтийските държави и Полша, заявиха, че са готови да обмислят използването на активите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.