10% от най-добре печелещите – домакинства, които печелят около 250 000 долара годишно или повече – харчат за всичко – от ваканции до дизайнерски чанти, подкрепени от големи печалби в акции, недвижими имоти и други активи.
Тези потребители сега представляват 49,7% от всички разходи, рекорд в данните от 1989 г., според анализ на Moody's Analytics. Преди три десетилетия те са били около 36%, пише The Wall Street Journal.
Всичко това означава, че икономическият растеж е необичайно зависим от богатите американци, които продължават да харчат пари. Марк Занди , главен икономист в Moody's Analytics, изчисли, че разходите само на най-добрите 10% представляват почти една трета от брутния вътрешен продукт.
Между септември 2023 г. и септември 2024 г. хората с високи доходи са увеличили разходите си с 12%. Разходите на домакинствата от работническата класа и средната класа междувременно са спаднали през същия период.
„Финансите на заможните никога не са били по-добри, техните разходи никога по-силни и икономиката никога не е била по-зависима от тази група“, каза Занди, който ръководи анализа, който се основава на данни от Федералния резерв. Анализът обхваща третото тримесечие на 2024 г., тъй като това са най-новите налични данни.
Взети заедно, заможните хора са увеличили разходите си далеч отвъд инфлацията, докато всички останали не са. 80% от хората с най-ниски доходи са харчили 25% повече, отколкото четири години по-рано, като едва изпреварват увеличението на цените от 21% през този период. Топ 10% харчат 58% повече.
Разпродажба на фондовия пазар или спад в стойността на жилищата, който разтърси доверието на най-добрите 10% и ги накара да съкратят, би имало значително въздействие върху икономиката. Настроенията на потребителите започват да се влошават като цяло, включително за най-богатата трета от потребителите, отчасти благодарение на тарифните заплахи.
Покупателната способност на най-богатите американци, които според Занди са по-възрастни и по-образовани, произтича отчасти от нарастващите стойности на жилищата и фондовия пазар през последните няколко години. Въпреки че растящите цени на активите се възхваляват като знак за добра икономика, те също така разширяват пропастта между тези, които притежават имоти и акции, и тези, които не притежават.
Вивек Триведи, на 38 години, спестява по време на пандемията и през 2022 и 2023 г. купува три инвестиционни имота в района на Индианаполис, където живее. Неговите собствени жилищни разходи са стабилни, защото той заключи ипотека под 3% върху основния си дом, когато рефинансира, докато лихвените проценти бяха ниски по време на пандемията.
По време на пандемията американците от целия спектър спестяваха на рекордни нива. Те харчеха по-малко, защото бяха заклещени у дома и получаваха допълнителни пари от различните мерки за стимулиране на правителството. До началото на 2022 г. домакинствата са изхвърлили допълнителни 2,6 трилиона долара.
След това удари инфлацията и цените се повишиха рязко. Повечето американци се обърнаха към допълнителните си спестявания, за да се справят с нарастващите си сметки. Но най-добре печелещите 10% запазиха повечето от това, което бяха спестили.
Заможните хора също се оказаха с активи, като акции, които изведнъж струваха много повече. Нетното състояние на 20% от най-добре печелещите се е увеличило с повече от 35 трилиона долара, или 45%, от края на 2019 г., според данни на Федералния резерв. Нетната стойност нарасна с подобен темп за всички останали, но това доведе до много по-малко пари: увеличение от $14 трилиона за най-долните 80%.
Том Шоаф, 61-годишен пилот-изпитател, който живее в Аламогордо, Ню Мексико, изчислява, че нетната му стойност е нараснала с около 40% след пандемията. Почти всичките му активи, от ранчо в Уайоминг до акциите, които държи в пенсионните си сметки, сега струват много повече.
Съпругата му Кристи Шоаф е ерготерапевт. Заедно печелят около 500 000 долара годишно. Те наскоро започнаха да дават годишен подарък под лимита за данък върху подаръците, който е 19 000 долара, на всеки от двамата им възрастни синове. „Имах няколко роднини, които починаха по време на Covid. Помислих си „Защо чакаме?“, каза той.
Двойката има повече от 1 милион долара, заделени за закупуване на нов дом, когато се пенсионират след няколко години. Купи си самолет преди пандемията. Нарастващата нетна стойност „със сигурност ви дава увереност да правите повече неща“, каза той.
Bank of America установи, че разходите с кредитни и дебитни карти на най-богатата трета от клиентите им нарастват по-бързо от разходите на третата с най-ниски доходи. Някои категории разходи бяха особено силни. Топ 5% от домакинствата са похарчили над 10% повече за луксозни стоки в чужбина в сравнение с година по-рано.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.