IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Неспазените руски обещания към Украйна

Сега Путин казва, че е готов за мирно споразумение

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Навършват се три години от непровокираното нахлуване на Русия в Украйна и Кремъл отбеляза уикенда с най-голямата атака с дрон във войната. Президентът на САЩ Тръмп казва, че Владимир Путин иска „мир“, но украинците имат труден опит какво означава подобно обещание на практика, пише The Wall Street Journal.

Те започнаха с Будапещенския меморандум от 1994 г. сред илюзията за „края на историята“. Украйна предаде ядрените си оръжия в замяна на гаранции за сигурност от САЩ, Великобритания и Русия. Москва изрично обеща да зачита суверенитета и териториалната цялост на Украйна и да се въздържа от икономическа принуда. Толкова за това, а ето и следа от други неспазени ангажименти на Русия.

• През 2003 г. Русия започна изграждането на язовир на малкия украински остров Тузла без предупреждение или разрешение от Киев. Украйна отговори на това териториално нарушение чрез разполагане на войски и кризата се разпространи едва след като украинският президент Леонид Кучма постигна компромис с г-н Путин при благоприятни за Москва условия.

След Тузла Украйна се стреми да задълбочи политическите и икономически връзки със Западна Европа. Москва прибягна до енергийно изнудване, за да привлече Киев в орбитата си и въоръжени търговските си връзки с Украйна. През 2013 г. Москва блокира украинския износ на границата, като същевременно предлага финансиране за украинското правителство като стимул за по-тесни връзки.

Украинският президент Виктор Янукович се поддаде на тази икономическа принуда и се оттегли от споразумението за политическо асоцииране и свободна търговия с Европейския съюз през ноември 2013 г. Това предизвика масови протести в Украйна. Янукович абдикира и избяга в Русия през февруари 2014 г.

Русия отговори през 2014 г., като изпрати маскирани войски, за да превземат Крим и стратегическото пристанище Севастопол. През същата година тя въоръжи проруските сепаратисти, които започнаха война в района на Източен Донбас в Украйна и завзеха голяма част от две източни провинции.

• Кремъл твърдеше, че неговите военни не са участвали в боевете в Източна Украйна, но това не беше вярно. В един важен пример,близо 300 руски военни машини бяха забелязани в и около донецкия областен град Иловайск през лятото на 2014 г.

• Украинците, които искат да освободят Иловайск, бяха обкръжени през август 2014 г. от руски сили. Путин лично призова за „хуманитарни коридор“, така че украинските войски да могат да се оттеглят на безопасно място. Но след като украинците сложиха оръжие, руснаците устроиха засада и избиха повече от 360 отстъпващи войници.

Русия превзе военната инициатива в Източна Украйна след Иловайск, но Барак Обама отказа смъртоносна помощ за Украйна, докато Вашингтон и Европа настояваха Киев да преговаря за прекратяване на огъня. Украйна се съгласи, под натиска на САЩ и Германия, със споразумението от Минск I в края на 2014 г., което обещаваше прекратяване на огъня. Не издържа и в началото на 2015 г. Украйна се съгласи на Минск II.

По-късно Русия заяви, че не е страна по Минск II, че сделката е само между Украйна и руските сепаратисти в Донбас. Междувременно Кремъл изсипа тежки оръжия в Донбас в подготовка за това, което се превърна в инвазия през 2022 г.

• Оцелелите от руски плен украинци от 2014 г. съобщават за широко разпространени изтезания и малтретиране. Москва подписа Женевските конвенции, които забраняват насилието и малтретирането на военнопленници.

• Руската инвазия, която започна през февруари 2022 г., беше замислена като светкавичен удар за обезглавяване на правителството в Киев и след това за контрол над страната. Президентът Володимир Зеленски отказа предложението на САЩ да му помогнат да избяга от страната и украинските сили отблъснаха обсадата на Киев. След това Русия се обърна към сегашната си стратегия за нападение срещу цивилни цели от въздуха, като същевременно печели печалби на изток сред огромни жертви.

Сега Путин казва, че е готов за мирно споразумение. Но гледната точка в Украйна е обобщена от Микола Белиесков от Националния институт за стратегически изследвания в Киев.

„Русия спазва два вида споразумения: такива, които са подкрепени от власт, или такива, които са в интерес на Русия“, казва той. „За съжаление, Украйна“ сама по себе си „не отговаря на изискванията за нито едно от тези неща“.

Когато украинците казват, че искат надеждни гаранции за сигурност от Европа и САЩ, ето защо. Те знаят, че друго „прекратяване на огъня“, Минск III, просто ще даде на г-н Путин отсрочка, за да рефинансира военната си машина след облекчаване на санкциите, да се превъоръжи и да нахлуе отново по-късно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата