Това беше най-смъртоносната катастрофа с подводница в руската история. На 12 август 2000 г., три месеца след встъпването в длъжност на президента Путин, експлозия на руската атомна подводница К-141 Курск остави 118 подводничари блокирани на дъното на Баренцово море.
Въпреки обещанието за по-отворена и обърната към Запада Русия, на Путин му отне три дни, за да приеме международна помощ. Дори когато се съгласи да приеме помощта, руският флот възпрепятства норвежките водолази, като им даде аматьорски ръчно нарисувани скици на аварийния люк и попречи на службата за спасяване на подводници на Кралския флот да спаси тяхната подводница.
Нов документален филм хвърли още светлина върху това защо на военното и политическото ръководство на Русия му отне толкова време, за да предупреди Путин за бедствието, и предлага нова гледна точка за десетте дни, които оформиха новия президент в авторитарен владетел, какъвто е днес.
Поредицата от две части Kursk: 10 Days That Shaped Putin е създадена от HiddenLight, продуцентската компания, собственост на бившата първа дама Хилари Клинтън, нейната дъщеря Челси и сина на сър Ричард Брансън Сам.
Говорейки за първи път за катастрофата, Бил Клинтън, който по това време беше президент на САЩ, заяви, че Путин е пожертвал живота на подводничарите, за да защити руските ядрени тайни.
„Путин знаеше, че ако отидем там, ще научим неща, които няма как да не сме научили за тяхната технология“, казва той пред документалния филм.
Клинтън признва, че първоначално е бил оптимист, когато Путин е избран за президент, че Съединените щати и Русия могат да бъдат съюзници. Но скоро осъзнал, че руският президент е по-скоро решен да възстанови „величието на Русия“.
„Студената война ни раздели и аз исках да направя всичко възможно, за да помогна на Русия да направи преход към демокрация“, спомня си Клинтън. „Президентът Путин беше ясно решен да възстанови величието на Русия. Подкрепях това, но просто трябва да решите какво имате предвид, когато казвате, че сте страхотна страна. Така че започнах да се тревожа, че ще имаме някаква проява на твърдост от страна на Путин."
В 11.28 сутринта в събота, 12 август, докато наблюдаваха военно учение в Баренцово море, проведено от Северния флот на руския флот, подводничари на USS Memphis чуха две експлозии на борда на Курск. Командващият офицер Марк Бреор информира началниците си, които се свързват с Белия дом.
„Имах доста обширен брифинг“, разщазва Клинтън. "Попитах ги: „Има ли някакви доказателства, че дори случайно, ние сме могли да ги блъснем или някой друг е можел да ги блъсне?“
В рамките на 24 часа САЩ решиха да предложат помощ.
"Мислех, че президентът Путин знае от отношенията, които внимателно бях установил в продължение на години с Борис Елцин, че искам Съединените щати, Русия и НАТО да бъдат съюзници в един нов свят“, казва Клинтън. „Просто исках да му помогна да спаси живота им, ако можехме да го направим.“
Накрая, след като не е чул нищо от Русия, Клинтън се обажда на Путин в дачата му, където президентът на Русия се беше скрил, без да прави публично изявление за бедствието.
„Мислех, че е грешка начинът, по който президентът Путин се опита да се дистанцира от проблемите“, казва бившият американски президент. „Хората проявяват своята гордост по различни начини. Може би е психологически, може би е културен, може би и двете. Не мисля, че това те прави по-слаб, че приемаш помощ от хората. Обадих му се. Той каза: „Ще инструктирам хората си да използват това предложение за помощ.“ И така, той прие помощта."
Беше обаче твърде късно. В неделя, 20 август, осем дни след потъването, спасителният люк беше отворен, а подводничарите се оказаха мъртви. Путин незабавно започна да разпространява дезинформация за потъването на подводницата, като обвиняваше руските олигарси за унищожаването на армията и флота и потискаше свободата на медиите.
За по-широкия свят имаше признаци, че Путин ще възприеме съветски подход към несъгласието и критиката. В един изключителен случай скърбящата майка на един от подводничарите изглежда беше инжектирана с успокоително от оперативен агент в цивилно облекло, докато говореше на длъжностно лице на пресконференция. Снимки на Надежда Тилик, изнесена в безсъзнание от стаята, бяха разпространени по целия свят.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Мисля, че той беше травматизиран от лошите заглавия, които получи в медиите“, на мнение е Клинтън. „Смяташе, че трябва да обмисли въздействието от предоставянето на достъп на друга страна до нашата информация за националната сигурност, но всичко, което разбрах от това, беше следното: „Аз съм безсърдечен човек“. Това засили решимостта му да вземе повече контрол над медиите. Мислех, че трябва да продължим да се опитваме да работим с него. Както се оказа, той имаше съвсем различен дневен ред. Мислех, че той има огромен потенциал да поведе Русия в един по-отворен, взаимосвързан свят. Но той не го направи."