Резултатите от изборите в Германия бяха очаквани. Християндемократите разчитаха да постигнат резултат над 30%, а AfD увеличи резултата си двойно спрямо последните избори. Ако само пет партии влязат в Бундестага, основният въпрос ще бъде за това каква коалиция ще се сформира. Резултатите дават възможност за голяма коалиция между християндемократите и социалдемократите. Това ще позволи на Мерц да спази обещанието си да не си сътрудничи с AfD. Това каза Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Роселина Петкова.
Крайнодесните и популистките партии печелят сериозна подкрепа навсякъде в Западния свят. Това говори за сериозна и дълбока криза на обществата. Младежите между 18 и 24 години търсят алтернативи на статуквото и залитат към крайнолявото или крайнодясното. Правителството между двете големи партии в Германия би стабилизирало ситуацията.
„Коментарите на Илон Мъск преди изборите беше намеса във вътрешната политика на Германия. Това оказа двупосочно влияние“, коментира гостът. От една страна мобилизира електорат срещу AfD, а от друга страна мобилизира гласоподавателите на крайнодясното. Тепърва ще видим какви ще са отношенията на новото германско правителство с американската администрация.
Според събеседника виждаме тенденция Европа да бъде елиминирана от преговорите за съдбата на Украйна. Проблем е, че на ЕС му липсва визия за това как трябва да изглежда прекратяването на конфликта. Залагаше се основно на санкциите и доставките на оръжия. Това се оказа не просто неработещо, но и контрапродуктивно за Украйна.
В Саудитска Арабия по-скоро се водеха разговори за преговори, но те все още не са стартирали. Вече виждаме консенсус, че тази война трябва да приключи тази година чрез политически средства. „Големият проблем е кой, как и за какво преговаря. Видяхме, че САЩ промениха изцяло подхода си“, обясни Кючуков.
Изострянето на отношенията между Тръмп и Зеленски кулминира във вчерашното изказване, че украинският президент е готов да се оттегли, ако страната му получи гаранции за членство в НАТО и военна подкрепа. Някои коментатори в САЩ определиха предложената от САЩ сделка за минералите като колониална. Това поставя Украйна в много трудна ситуация.
„Над 70% от украинското общество иска да се постигне мирно решение. Няма обаче нагласи това да стане за сметка на отстъпване на територии“, отбеляза гостът. Най-логичният сценарий оттук нататък е да започнат преговори и да бъде постигнато примирие. Неговата цел ще е да установи буферна зона с мироопазващи сили, което да гарантира сигурността на Украйна.
Най-вероятно част от санкциите срещу Русия ще бъдат свалени, ако се стигне до решение. Разговорът между Тръмп и Путин легитимира руския президент и извади страната му от международната изолация. "Според Вашингтон и Москва Брюксел не е глобален играч. Европа предпочиташе да следва политики, а не да ги води. Ключов е въпросът до каква степен Европа ще успее да запази своето единство. Все повече държави се опитват двустранно да преговарят със САЩ“, сподели събеседникът.
Предизвикателствата за сигурността на ЕС идва основно от милитаризацията на международните отношения. Без международния споразумения и договори рискът от конфликт много се увеличава. „Наблюдаваме криза на политиката. Когато отсъства желанието за диалог, тогава няма как да се постигне и договореност. Инструментът на дипломацията са преговорите“, категоричен е Кючуков.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.