Бързите усилия на президента Тръмп да сложи край на войната в Украйна са в противоречие с преговорната тактика на Русия и целите на президента Владимир Путин в конфликта. След първата от години среща между представители на САЩ и Русия в Рияд, Кремъл вече подготвя почвата за предстоящи безкрайни преговори, пише The Wall Street Journal.
Миналата седмица Путин се опита да смекчи очакванията за бързо приключване на преговорите: „Ще отнеме известно време. Колко време ще отнеме, не съм готов да отговоря сега.
За Русия преговорите със САЩ сами по себе си са победа, защото помагат да се сложи край на изолацията, наложена на Москва от администрацията на Байдън, която отказа да се ангажира с Кремъл след нахлуването му в Украйна през 2022 г.
Кремъл каза, че не се интересува от просто прекратяване на огъня, защото е убеден, че украинците биха могли да използват пауза в битките, за да се превъоръжат. Вместо това Путин иска да се справи с това, което той нарича „първопричините“ за конфликта, които според него включват стремежите на Украйна към НАТО и антируско правителство в Киев.
Руските сили стабилно набират позиции на фронтовата линия в Украйна и Москва има дълга история на използване на огромен военен напредък, за да подобри позицията си в преговорите. Това е стратегия, която Москва използва от Сирия до преговорите в Ялта по време на Втората световна война.
През последните дни политиката на САЩ изглежда се промени решително в полза на Русия , като Тръмп обвини украинския президент Володимир Зеленски за започването на войната и го нарече диктатор .
Но превръщането на тази промяна в споразумения на масата за преговори ще бъде предизвикателство. Путин има цели, които се простират далеч отвъд териториалните придобивки, постигнати от неговите сили в Украйна. Руският президент иска да ограничи размера и силата на армията на Киев, да осигури постоянен неутралитет на страната и да контролира посоката на нейното политическо бъдеще. Докато Тръмп каза, че смята, че е „непрактично“ Украйна да се присъедини към Организацията на Северноатлантическия пакт , конституцията на страната е заложила това като дългосрочна цел.
„Има значителни съмнения в Кремъл, че Тръмп и хората му разбират трудността или сложността на проблемите, които трябва да бъдат решени“, каза Томас Греъм , бивш съветник на Джордж У. Буш в Белия дом по Русия , който се завърна от посещение в Москва по-рано този месец.
За да постигне целите си, Русия може да се опита да оформи преговорите, като продължи офанзивата си на бойното поле. Някои от най-големите дипломатически победи на Москва през миналия век бяха постигнати на масата за преговори, докато Русия създаваше нови военни реалности на фронтовата линия.
Години наред Русия участва в преговори за прекратяване на гражданската война в Сирия, като същевременно доставя на бившия сирийски президент Башар ал-Асад малки оръжия, противовъздушна отбрана и бронетранспортьори, използвани срещу протестиращи и бунтовници. Москва в крайна сметка се намеси на страната на Асад, като си върна територията на Дамаск и циментира властта на сирийския лидер, която се срина в края на миналата година .
По подобен начин в последната година на Втората световна война Йосиф Сталин премина към по-твърди искания в преговорите с британския министър-председател Уинстън Чърчил и президента на САЩ Франклин Д. Рузвелт, докато съветските войски изтласкваха нацистите от Полша с нарастваща скорост. Резултатите имаха катастрофални последици за Варшава и други страни от Централна и Източна Европа, над които Съветите управляваха почти половин век.
„Сталин успя да подобри позицията си в преговорите спрямо Чърчил и Рузвелт, защото неговите войски създаваха нови реалности на бойното поле“, каза Сергей Радченко , експерт по Студената война и професор в Училището за напреднали международни изследвания на Джон Хопкинс. „Виждате начина, по който Путин мисли по подобен начин.“
Украйна едва ли ще бъде много различна, докато преговорите продължават. Всъщност позицията на украинците, които се очаква да се присъединят към преговорите в даден момент, и евентуално на американците само ще се влоши, тъй като Русия продължава да се движи все по-на запад, захапвайки украинска територия. Тези успехи вероятно са насърчили по-яростни елементи от руския военен и политически елит.
Междувременно Русия вероятно ще настоява за условия, подобни на тези, които те договориха в Истанбул в началото на войната. В тези преговори Русия поиска да не се допускат никакви чуждестранни оръжия на украинска земя и украинската армия да бъде намалена до определен размер, като се ограничи всичко - от броя на войските и танковете до максималния обсег на стрелба на украинските ракети.
Засега Русия продължава с нападението, което опустоши източни украински градове като Часов Яр.
Докато преговорите се развиват, САЩ разполагат със средства за натиск върху Москва, като например затягане на ограниченията върху износа на петрол от Русия или изпращане на още повече военна помощ на Киев. Тръмп намекна направо за подобни мерки малко след като встъпи в длъжност, публикувайки в своята платформа Truth Social, че е по-добре Путин да „сключи сделка“ и „можем да го направим по лесния или по трудния начин“.
Байдън и Барак Обама САЩ се опитаха да накажат Русия отчасти чрез ограничаване или прекъсване на контактите в опит да изолират Москва в световен мащаб. Възобновяването на диалога само по себе си е победа за Кремъл.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.