За повече от 150 години символиката на Siegessäule, Колоната на победата, в берлинския Тиргартен, се измести заедно с германската идентичност - от емблема на империята до стратегическо преместване от нацистите и накрая приемането й като икона на легендарния любовен парад в Берлин. В неделя, докато тълпи от хора се събираха в сянката й, златната статуя стана свидетел на още една промяна – избори, които доведоха до възпод на крайната десница, която отбеляза резултат, безпрецедентен за следвоенната история на Германия.
„Опустошен съм“, казва 32-годишният Дейвид. „И съм уплашен и тъжен.“
Предварителните резултати показват, че въпреки че консервативният блок CDU/CSU е спечелил най-голям дял от гласовете (29%), вероятно втората сила в парламента е крайнодясната Алтернатива за Германия (AfD), която събра около 20% от гласовете.
Проучванията отдавна предвиждаха този резултат, отбелязва Дейвид пред The Guardian. Но сега въпросът е какво точно означава това за милионите германци, които са или от различа раса, като него, или за мигрантите.
Той беше сред многото, които се бяха събрали пред корпусната централа на ХДС, за да се запознаят с резултатите от изборите. За разлика от почитателите на партията, които спретнато се бяха събрали в сградата по-рано, Дейвид не беше там, за да празнува, а като част от протестен митинг, организиран от съюз от няколко групи на гражданското общество.
„Аз съм тук извън CDU, защото те ще решат колко да дадат на AfD – тук съм, за да ги държа отговорни“, каза той.
Въпреки че Мерц изключи всякакво официално сътрудничество с AfD, той се облегна на партията по време на кампанията да подкрепи необвързваща резолюция относно граничната политика, отбелязвайки историческо нарушение на едно табу.
Желанието му да го направи и резултатът от изборите – в които AfD почти удвои своя дял от гласовете от 2021 г. – засилиха опасенията относно влиянието, което крайнодясната партия може да има в парламента на Германия.
Половината от избирателите в страната са избрали да гласуват или за блока на Мерц или за AfD, посочва 32-годишнияг Джан Мечерил.
„Това означава, че коалицията на фашистите с консервативната партия е възможна“, каза той. "Това е опасност."
В неделя вечерта Мерц отново настоя, че „не става дума“ за влизане в коалиция с крайнодясната партия. Но за милионите германци, които смятат AfD за безпрецедентна заплаха, това не е много утешително, особено след кампания, белязана от политическа реторика срещу мигрантите, докато въпроси като болната икономика на страната, влошаващата се инфраструктура или жилищната криза изглежда бяха игнорирани.
„Кампанията просто беше изпълнена с расистки отклонявания от действителните проблеми, пред които сме изправени“, казва 19-годшвата Фло. „Притеснявам се какво следва“.
Резултатът беше предизвикващи разногласия избори, които помогнаха за легитимирането на крайната десница, казва 30-годишната Ела.
„Победата на CDU идва на раменете на AfD“, на мнение е тя. „Те работиха с тях, те ги нормализираха.“
Десетки хиляди се опитаха да отвърнат на удара през последните седмици, излизайки по улиците в цяла Германия, за да протестират срещу крайната десница и сълидерката на AfD Алис Вайдел, тъй като тя подкрепи масовото депортиране на мигранти и продаде партия, чиито редици включват членове, които омаловажават ужасите на Холокоста и такива, които са определени като „десни екстремистки“ от органите за сигурност.
„Бих казал, че AfD е смешното чудовище, което нашият период трябва да има“, обяснява 32-годишният Уили Шулц, в препратка към често цитирания цитат, приписван на Антонио Грамши: „Старият свят умира, а новият свят се бори да се роди: сега е времето на чудовищата.“
Той контекстуализира подкрепата на AfD в рамките на по-широкия глобален прилив на подкрепа за десните популисти – връзка, засилена по време на изборите, когато Илон Мъск използва влиянието си, за да рекламира AfD, описвайки я като единствената партия, способна да „спаси Германия“.
Изборите разкриха фрагментирания политически пейзаж на Германия, казва 21-годишната Шарлот. Мерц може да има нужда от една или две партии, за да формира коалиция, вероятно социалдемократите и евентуално Зелените.
„Не знам каква коалиция ще имаме сега, но мисля, че няма да е лесно да се направят нови закони и да се поддържа политиката тук в Германия“, казва Шарлот. „Имам чувството, че сме забравили как да говорим един с друг. Ние просто сме повече един срещу друг, отколкото се опитваме да разберем позицията на другия."
Пример за това, добавя тя, е всеки пети избирател, който е гласувал за крайната десница. AfD се оказа особено силна сред групата на 25-34-годишните, получавайки 22% от гласовете, пред ХДС/ХСС с 18% и Зелените и Die Linke с по 16%.
„Иска ми се да не беше така, но има голяма част от хората, които смятат, че в момента политиците не ги виждат. Така че те гласуват за AfD.”
Остава да се види какво ще означава това сега за третата по големина икономическа сила в света и най-гъсто населената страна в ЕС. Последните седмици подчертаха обхвата на предизвикателството, докато Европа се бори с разпадането на трансатлантическия съюз под ръководството на Доналд Тръмп и надвисналите заплахи за европейската сигурност.
„Кампанията беше до голяма степен за миграцията, не за нещо друго, въпреки че имаме тези големи проблеми, пред които трябва да се изправим с Тръмп и Путин“, казва Шарлот. „Иска ми се това да беше получило повече внимание.“
За някои имаше известна утеха от завръщането в края на кампанията на крайнолявата Die Linke, която привлече повече от 8% от гласовете.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Това е като победа за всички нас“, казва Лив Мишел на 25 години. „Това е победа за всички, които се страхуват в момента заради дясното движение в Германия.“