IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Евролидерите в подкрепа на Украйна: Мир чрез сила, мъдрост и единство ВИДЕО

Испания даде допълнителна финансова помощ

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Днес можете да видите нашата столица, можете да видите нашите хора. С онези лидери, които пристигнаха в Украйна, започнахме този ден, като отдадохме почит на нашите войници, които дадоха живота си за страната ни. Лидерите – офлайн и онлайн – подкрепят нашия суверенитет, нашата териториална цялост и всички сме наясно, че това е непредизвикана и престъпна война на Русия срещу Украйна.

Това заяви президентът на Володимир Зеленски пред 15-те европейски лидери, които посетиха страната му за да са част от срещата "Подкрепа за Украйна", отбелязваща третата година от началото на войната.

"Тази година трябва да бъде годината на началото на един истински, траен мир. Путин няма да ни даде мир или да ни го даде в замяна на нещо. Ние трябва да извоюваме мира чрез сила, мъдрост и единство", заяви Зеленски.

Той също така предложи пълна размяна на всички военнопленници с Русия като "начало" на процеса за прекратяване на конфликта.

"Русия трябва да освободи украинците. Украйна е готова да размени всички за всички и това е справедлив начин да започнем", каза украинският президент.

Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер се обърна към срещата на върха в Киев чрез видеовръзка.

"Русия започна тази война", казва той. "Русия може да е получила вниманието в Белия дом, но те не са спечелили и сантиметър легитимност. Някой искрено ли мисли, че някои необмислени разговори или някакви безразсъдни изказвания могат да смажат решимостта ни?", попита той. "Не, точно обратното. Последните две седмици само засилиха решимостта ни като европейци. Повече от всякога трябва да отстояваме себе си и Украйна.“

Обсъждайки руското нахлуване в Украйна, премиерът на Канада Джъстин Трюдо каза, че светът не може да се върне към подхода „силата е правилна“ в международните отношения. Той описа нахлуването на Русия в Украйна като „война срещу нашия начин на живот, война срещу демокрацията, срещу върховенството на закона и самоопределението, война срещу справедливостта, война срещу истината“ и осъди това, което той нарече „отвратителните военни престъпления“ на Русия.

"Украинците ще триумфират, защотосе борят за това, което е правилно, но не могат и не трябва да го правят сами. Някои са загубили живота си, борейки се смело за своята земя, деца са били отнети от техните семейства, домове и общности, което е отвратително военно престъпление", отбеляза Трюдо.

Той каза, че военнопленниците, взети от Русия, са били обект на насилие.

Мете Фредериксен, министър-председателят на Дания, каза пред лидерите на форума „Подкрепете Украйна“ в Киев, че Европа има само няколко месеца, за да вземе решения относно разходите за отбрана и че поканата на Украйна в НАТО е „най-силната гаранция за сигурност, най-лесният път напред и най-евтиният път напред“.

В ясна препратка към президента на САЩ Доналд Тръмп, Фредериксен заяви:

„Знам, че някои съюзници са против това, затова, ако не можем да дадем Украйна членство в НАТО – и мисля, че това е единственият път напред – тогава трябва да намерим друг начин да предоставим на Украйна ясна, дългосрочна гаранция за сигурност“.

Тя каза, че Европа трябва да засили производството на оръжия и заяви, че „прекратяване на огъня без устойчив мир ще създаде много опасности за всички нас“.  Фредериксен не смята, че харченето на 3% от БВП за отбрана ще бъде достатъчно, добавяйки:

„Моето предположение е, че имаме няколко месеца, за да вземем всички необходими решения. В противен случай ще закъснеем твърде много, а закъснението не може да бъде заключението. Време е да отстояваме Украйна и е време да отстояваме Европа. Никога не съм вярвала, че тази война е преди всичко за Украйна. Вие плащате цената за това, но тази война е за Русия. Става въпрос за имперската мечта и затова ми е много трудно да вярвам на Путин и на Русия. Само по себе си се разбира, че нищо не трябва да се договаря без Украйна, не само на масата, но и в центъра на масата."

Александър Шаленберг, говорейки в Киев, каза, че „неутралността не пречи на Австрия да има много ясна позиция по този въпрос“.

 „Ясно е, че тази брутална война трябва да спре. Колкото по-рано, толкова по-добре. И като всяка война, тя трябва да приключи на масата за преговори, като всички засегнати страни седнат на масата", заяви австрийският канцлер. „Едно нещо трябва да е кристално ясно - преговорите за Украйна трябва да включват Украйна, както преговорите за европейската сигурност трябва да включват всички заинтересовани страни в Европа. Ние ще продължим да подкрепяме всички сериозни усилия за цялостен, справедлив и траен мир в Украйна."

Педро Санчес, министър-председател на Испания, каза, че „украинският народ може да разчита на Испания“ и „бъдете сигурни, ние ще бъдем с вас толкова дълго, колкото е необходимо и колкото имате нужда“.

Той заяви, че „предстоят трудни месеци, но съм убеден, че в края на този ужасен период свободата и демокрацията ще надделеят над насилието и авторитаризма“ и „каквото и да се случи през следващите месеци, присъединяването на Украйна към Европейския съюз е най-важната победа за украинския народ“.

Обещавайки, че „няма да ви подведем, когато имате най-голяма нужда от нас“, той обяви пакет за военна подкрепа на стойност от 1 милиард евро.

Описвайки днешния ден като „тази мрачна годишнина“ от „варварската инвазия на Русия“, министър-председателят на Обединеното кралство Кийр Стармър отдаде почит на лидерството на Володимир Зеленски и каза, че всички в Обединеното кралство „от негово величество краля, до служителите на NHS, доброволно работещи в болници в Украйна, до общностите, които приеха украинските бежанци в сърцата си“, са с Украйна „днес и всеки ден“.

 „Бяхме пълни с възхищение от невероятната реакция на украинския народ. Техните гласове трябва да бъдат в основата на стремежа към мир", категоричен бе той.

Казвайки, че е „време за единство“, Стармър заяви, че „ние вярваме в Украйна днес и в невероятния потенциал на страната да процъфтява през идните години“, добавяйки, че „винаги ще стоим до Украйна и до нашите съюзници срещу тази агресия и за справедлив и траен мир“.

Той каза, че Обединеното кралство предоставя повече военна подкрепа през 2025 г. от всякога.

Говорейки чрез видеовръзка пред световни лидери, събрани в Киев, премиерът на Обединеното кралство отбеляза, че неотдавнашните коментари на президента на САЩ Доналд Тръмп са „променили глобалния разговор“ и „създадоха възможност“.

"Сега трябва да разберем правилните основи. Ако искаме мирът да продължи, Украйна трябва да има място на масата за преговори и всяко споразумение трябва да се основава на суверенна Украйна, подкрепена със силни гаранции за сигурност", доплъни той.

Стармър повтори предложението, което е направил по-рано, че Обединеното кралство би било готово да постави мироопазващи войски на място в Украйна, за да поддържа целостта на всяко мирно споразумение.

Премиерът на Норвегия Йонас Гар Стьоре предизвика ироничен смях в залата в Киев, като каза, че Европа, участваща в този дебат, е нещо повече от ЕС27, след което добави, имайки предвид унгарския премиер Виктор Орбан, „може би не всичките 27“.

Неговата по-широка гледна точка беше, че всяко разрешаване на конфликта също ще разчита на Норвегия и Обединеното кралство, които са извън ЕС, добавяйки, че и „Турция трябва да бъде в уравнението“. Той коментира и помощта на Канада – също предизвиквайки смях с шега за северноамериканските експанзионистични коментари на Доналд Тръмп, като предложи „Ние купуваме Канада, за да можем да си ги върнем“.

Стьоре обаче имаше сериозна гледна точка, като каза, че Европа не може просто да „пъшка до масата“ и че единственият начин да накараме президента на САЩ Доналд Тръмп да приеме исканията му сериозно е да дойде от позиция на сила.

Той заяви, че „за тази по-голяма група трябва да се обединим и да осмислим нещата: 

"Френският президент Еманюел Макрон е във Вашингтон днес. Премиерът на Обединеното кралство Кийр Стармър след още няколко дни, но трябва да обединим тези усилия. Защото ако не го направим, няма единен европейски глас, а в такъв случай сме просто сме много по-слаби", допълни той.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата