IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

В Белия дом има разногласия относно сделката на Тръмп за украинските минерали

В Белия дом има ястреби и гълъби за Украйна

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Пийт Хегсет, министърът на отбраната на САЩ, изразява най-добре мнението на близкото обкръжение на президента Тръмп по отношение на външнополитическите сътресения от последните две седмици.

„Докато конвенционалното мислене на статуквото или наследените медии искат да играят на шашки, същата игра на шашки, която играем от десетилетия, президентът Тръмп отново и отново намира начин да играе шах“, каза Хегсет пред репортери в Брюксел миналата седмица.

Той добави, че президентът действа не просто като политик или дипломат, а „като човек, който сключва сделки, като бизнесмен, който разбира как да създава реалности и възможности там, където иначе не биха могли да съществуват“.

Това е познато обяснение в света на Тръмп: че макар предложението на президента да „изчисти“ Газа или да заклейми президента Зеленски като „диктатор“ да е главозамайващо, той просто играе играта на друго ниво, пише The Times.

Причината за акцента на Хегсет върху бизнес мозъка на Тръмп скоро стана ясна с разкриването на плана на президента да претендира за половината от природните икономически ресурси на Украйна като отплата за американската военна помощ, която все още се договаря въпреки съобщенията за срив в преговорите между Вашингтон и Киев. Всъщност това беше част от познатия подход на Тръмп към бизнес преговорите.

„Знаем, че когато Тръмп е ядосан, а може би и когато не е, точността не е важна. За него са важни децибелите и силата“, каза един от източниците, близки до преговорите. „Всичко това е дълбоко неудачно, защото сваля натиска от Путин ... но интересът на Тръмп към тези полезни изкопаеми е нещо много добро за Украйна и САЩ. Това означава, че Тръмп има причина да иска да се увери, че Украйна ще оцелее“.

В Белия дом има ястреби и гълъби за Украйна - фракцията „за“ включва Хегсет, Марко Рубио, държавния секретар, и Майк Уолц, съветника по националната сигурност, които неотдавна говореха за Русия като за агресор. Но никой от тях няма да се осмели да се противопостави на Тръмп нито публично, нито насаме. „Всички те седят неспокойно на новите си столове“ - така се изрази един източник, близък до Белия дом.

Междувременно антиукраинският контингент включва най-големия син на Тръмп, Доналд младши, чието презрение към Зеленски изглежда датира, подобно на това на баща му, от отказа на Зеленски да се съгласи с разследването срещу Биденс през 2019 г.

В него влизат и Тулси Габард, нато-скептичният директор на националното разузнаване на Тръмп, който представя ежедневния му брифинг за разузнаването, както и Джей Ди Ванс, вицепрезидентът, който гласува против отпускането на парична помощ за Украйна, докато беше сенатор.

„Няма никакво сравнение между екипа на Тръмп сега и по време на първия му мандат“, казва Крис Уипъл, автор на предстоящата книга Uncharted: Как Тръмп победи Байдън, Харис и шансовете в най-дивата кампания в историята.

„Този път наоколо няма Матис, Тилърсън или Кели“, каза той, визирайки Джим Матис, първия министър на отбраната на Тръмп, пенсиониран четиризвезден генерал от морската пехота; Рекс Тилърсън, главен изпълнителен директор на ExxonMobil, който беше първият държавен секретар на Тръмп, и Джим Кели, друг четиризвезден генерал, който беше първият началник на щаба на Тръмп. Всички те бяха значими фигури, които се скараха с Тръмп, преди да напуснат Белия дом по остър начин.

Рубио, бивш сенатор, пое ролята на „доброто ченге“, като призова европейските партньори да обяснят защо те и Украйна бяха изключени от откриването на преговорите с Русия в Саудитска Арабия. До голяма степен това се дължи на факта, че срещата е фокусирана върху възстановяването на двустранните отношения между САЩ и Русия, предположи Рубио. Той допълни, че Америка няма намерение да налага на Украйна готвената с Русия сделка и няма да отмени санкциите срещу Русия с лека ръка, а в замяна на напредък.

Другият член на екипа на Тръмп, който все още представя благосклонно ухо към Киев, е Кийт Келог, специалният пратеник за Украйна и Русия, който тази седмица продължи разговорите със Зеленски. Но Келог е маргинална фигура в света на Тръмп, разглеждана пренебрежително от някои в най-близкия кръг заради службата му като съветник по националната сигурност на Майк Пенс, вицепрезидента на Тръмп в периода 2017-21 г., който е отлъчен, защото е пресякъл шефа си.

Линдзи Греъм, републикански сенатор от Южна Каролина и редовен партньор в голфа, толкова близък до Тръмп, че е присъствал с него на Супербоул, отдавна е твърд поддръжник на Украйна. Той прокара плана за правата върху минералите, който първоначално беше идея на Зеленски, за да си спечели благоразположение, като преди няколко седмици показа на Тръмп карта на украинските мини на голф игрището, вярвайки, че това ще се хареса на неговия транзакционен подход към външните работи, както и на имперското мислене, което стои зад заплахите му към Канада, Гренландия и Панама.

Сред поредица от разговори със световни лидери Зеленски намери време да разговаря с Греъм в четвъртък след публикацията на Тръмп в социалните мрежи, в която той нарече украинския лидер „диктатор“, когато отношенията изглеждаха близо до точката на пречупване.

След това Греъм публикува поредица от туитове, целящи да насочат Тръмп към благоприятен за Украйна резултат. 

„Ако историята ни е научила на нещо, то е, че умиротворяването на агресията води до повече агресия“, написа той. „Такъв е бил Чембърлейн към Хитлер и Обама към Путин. Убеден съм, че президентът Тръмп ще приключи войната в Украйна бързо и по начин, който ще възпре бъдеща агресия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата