Когато мирните преговори за прекратяване на войната в Украйна започнат сериозно, те несъмнено ще бъдат повлияни от условията на бойното поле. В края на краищата, печалбите на двамата воюващи страни и тяхното стратегическо положение са решаващият лост, който ще бъде използван при всякакви преговори.
Тук фактите са в полза на Кремъл. Руската армия е в настъпление. Обратно, украинските сили водят отбранителна кампания. В момента Русия държи стратегическата инициатива и до голяма степен диктува ходовете на бойното поле. От друга страна, Украйна реагира на движенията на руската армия в опит да спре тактическия й напредък, пише за The National Interest военният журналист Ставрос Атламазоглу.
В момента има пет активни фронта във войната. Русия държи инициативата в четири от тях, докато Украйна контролира една.
Основните руски усилия са разположени в източна Украйна, по посока на Харков, вторият по големина град в Украйна. Според Института за изучаване на войната , целта на Кремъл на този фронт е да „отблъсне [на] украинските сили от международната граница с Белгородска област и да се приближи до обхвата на тръбната артилерия на град Харков“. В началния етап на конфликта руските военни бяха в обсега на артилерията на Харков. Успешните украински контраатаки обаче облекчиха града до падането.
Вторият руски фронт е разположен в Луганска област в Югоизточна Украйна. Целта на руските сили тук е да превземат цялата провинция .
Третият руски фронт е разположен южно от предишния, в Донецка област. Отново, целта тук е да се превземе цялата провинция. Луганска и Донецка области съставляват района на Донбас. Той притежава значителни минерални богатства и промишлени възможности.
И накрая, на юг Русия е в отбрана с цел поддържане на контактната линия в нея. Тук руските сили са издигнали най-всеобхватните отбранителни съоръжения от края на Втората световна война.
От украинска страна Киев поддържа инициативата в Курска област в Русия. От август украинската армия има значителна позиция в Русия, принуждавайки Москва да насочи десетки хиляди войници , за да я ликвидира. От началото на боевете Русия си върна част от превзетата територия, но Украйна задържа значителна част, включително град Суджа.
Жертвите също са важно съображение. Според западни оценки руската армия има средно над 1500 убити или ранени всеки ден на сегашния етап на войната. Общо руските сили са загубили приблизително 863 000 души в боевете - средно приблизително 800 души всеки ден от началото на широкомащабната инвазия.
От друга страна, украинците, като са в защита, губят по-малко хора. Секретността на Киев относно жертвите и нежеланието на Запада да споделя оценки по политически причини означава, че е трудно да се определи точната средна стойност на ежедневните загуби на Украйна. В рядка публична оценка украинският президент Володимир Зеленски наскоро заяви, че украинските сили са претърпели приблизително 400 000 жертви или около 365 загуби всеки ден от 24 февруари 2022 г.
Като цяло руската армия днес се радва на по-добра позиция. Кремъл разполага с хора , боеприпаси и политическа сила, за да поеме по-голям брой жертви.
От друга страна обаче Украйна има подкрепата на мощна международна коалиция, водена от САЩ. Въпреки че тази подкрепа може да е под въпрос, водената от САЩ международна коалиция държи Украйна в битката. Освен това украинската армия остава по-ефективната военна сила в сравнение едно към едно. Въпреки това и двете страни са изтощени и изглежда смятат, че е по-вероятно да постигнат целите си чрез уреждане чрез преговори – оттук и натискът върху Москва и Киев да постигнат дипломатическо решение на войната.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.