Производственият сектор в Германия се свива от средата на 2022 г. насам, а безработицата е на най-високите нива от 2015 г. Според мен все още не сме видели действителния удар върху германската икономика. Въпреки това през последните два-три месеца индексът на мениджърските поръчки в производството започна полека-лека да се оттласква от дъното. Причината – надеждите на бизнеса свързани с изборите, които се проведоха в най-голямата икономика на Европа. Въпросът е дали тези надежди ще бъдат оправдани. Това каза Даниел Василев, икономист и финансов експерт, в предаването „В развитие“ с водещ Росен Стойчев.
Германия е в рецесия. Миналата годината статистическата агенция на страната отчита спад на БВП с 0,2%, а производственият сектор е сред най-засегнатите. Свиването на германската промишленост е лоша новина и за Европа, защото очакванията са Германия да бъде икономическият двигател на ЕС. „И когато този двигател буксува или не работи като хората, това няма как според мен да не се отрази и на всички страни.“
Един от най-големите проблеми пред германската икономика е високата цена на енергията, която намалява конкурентоспособността на местните компании и в резултат на това все повече бизнеси планират да изнесат производствата си извън страната.
Енергийните политики на Германия трябва да се променят, защото изключително високата цена на енергията в страната е една от причините да виждаме и да си говорим вече почти три години, че делът на германския бизнес, който иска да напусне страната и да изнесе производството си, остава изключително висок. Причината е, че конюнктурата в страната прави компаниите неконкурентоспособни.
След изборите в най-голямата европейска икономика Василев очаква промяна на енергийната политика на страната. Възможно е Берлин да преосмисли решението си за спиране на атомните електроцентрали. Фактор е и политиката на новата администрация в САЩ за прекратяване на войната в Украйна, което може да смъкне цените на енергията.
Друга промяна е премахване на т.нар. „дългова спирачка“, която ще позволи на правителството да повиши годишните бюджетни дефицити над 0,35% от БВП. Въпреки това икономистът смята, че увеличаването на държавните разходи изкуствено надува БВП, но не решава основните структурни проблеми.
Стимули от страна на държавата е най-лошият начин да се постига икономически растеж, защото тук говорим за икономически растеж на хартия… Реалната икономика – бизнесите и потребителите – в момента не са в добро икономическо и финансово състояние и стимулите няма да ги подобрят.
Гостът каза, че когато правителствата наливат повече пари в икономиката, това води до повишено търсене и инфлация, а за германските домакинства това означава по-високи разходи за стоки и услуги.
Бъдещият канцлер Фридрих Мерц заговори за еманципация на Европа от САЩ. Даниел Василев коментира, че ЕС все още е далеч от икономическа и политическа независимост от САЩ и икономическите връзки между двете страни на Атлантика са дълбоки и трудно могат да бъдат прекъснати. Всякакви опити за намаляване на търговските връзки биха били пагубни за икономиката на Европа. Според събеседника основният фокус трябва да бъде върху премахване на търговските бариери и насърчаване на свободната търговия. Пълна икономическа автаркия би довела до огромни разходи и спад на икономическата ефективност.
Европа е доста далеч от това да бъде какъвто и да е политически фактор на глобално ниво... Ако говорим за независимост под формата на нарушаване на икономическите връзки, това не е в интерес на Европа. Трябва световната търговия да се улеснява, да се опростява, да няма мита, да няма всевъзможните пречки, които се налагат, за да може икономиката да бъде по-конкурентно способна.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.