Шлемове в скута, пушки отстрани, мъжете от 21-ви батальон се скупчват в топла палатка, гледайки документален филм за последната голяма военна победа на Украйна, офанзивата в Харков през 2022 г.
Навън, в снега, е минус 15C и ветерани от седеммесечната офанзива в руския граничен регион Курск показват на новопристигналите как да атакуват и заемат вражески окоп.
Няколко дни по-рано, на мили от това замръзнало място на украинско-руската граница, избухна спор между президента Зеленски на Украйна и президента Тръмп.
Зеленски „нямаше карти“ за бъдещи мирни преговори, каза Тръмп, докато Русия, която окупира една пета от украинската територия, имаше много. И все пак Украйна има един териториален коз - джобът от земя, за който нейните сили се придържат в Курск, пише The Times.
Натискът върху Зеленски се увеличава да отстъпи територия за мир и той потвърди през уикенда, че е готов да размени придобивките на силите си в Курск за украинска територия под руски контрол.
„Курск ще ни даде възможност да разменим този регион за наши територии“, каза той.
В Курск украинските войници се изправят не само срещу руски сили, но и срещу севернокорейци, изпратени от Ким Чен Ун в знак на солидарност с Москва и за придобиване на ценен бойен опит. Повече от една трета от първоначалните 12 000 севернокорейци, изпратени в Курск, бяха убити, пленени или ранени , което доведе до изтеглянето им по-рано този месец.
„Партньорството на Пхенян с Москва не се ограничава до Курск”, предупреди Зеленски. „Половината от боеприпасите, използвани от Русия на украинската фронтова линия, се доставят от Северна Корея”.
Обединените руско-севернокорейски сили си върнаха почти половината територия, завзета от украинците в Курск, но силите на Киев продължават да контролират стотици квадратни мили земя. Войниците, обучаващи се в Суми, са почти всички на четиридесет и петдесет години, доброволци, записали се след инвазията на Русия през 2022 г.
„По-големите момчета са страхотни за отбрана“, каза Юрий, командирът на батальона. „Но за да атакуваме, имаме нужда от по-младите момчета.“
Зеленски е изправен пред критики в чужбина, че не е намалил възрастта за задължителна военна служба, след като я ревизира надолу миналата година от 27 на 25 години.
Схема, започнала този месец, предлага едногодишен договор на тези на възраст между 18 и 25 години и една година освобождаване от всякаква бъдеща наборна служба в опит да привлече по-младите доброволци да се присъединят към армията.
48-годишният Каспър се надява, че няма да се стигне дотам. Той се присъединява в името на по-младите поколения и надеждата, че могат да живеят в свобода.
„Все още не съм бил в Курск, дойдох тук от изток“, каза той. „Просто искам войната да свърши. Всичко зависи от това как правителството ще изиграе тази карта. Бих искал руснаците да се върнат в домовете си, а ние да се върнем в нашите, да живеем както сме живели преди.”
52-годишният Лайън също иска войната да приключи, но се страхува, че капитулацията пред исканията на Путин за украинска територия би била предателство към всички другари, които е загубил.
„Путин иска да му дадем всички територии, които иска. Но ако му дадем тези територии, за какво беше всичко?“, пита той. „Защо толкова много от нашите бяха убити, защитавайки тези територии?“
В бункера за управление на командира голям екран проследява движението на вражеските самолети през бойното поле. От руска територия над Суджа руски самолет изстрелва ракета през границата, като траекторията й се разкрива на екрана.
В битката на живота си малцина имат време да проследят машинациите на велики сили, които се случват далеч и над главите им.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.