IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Без помощта на САЩ, Украйна може да се бие със сегашното си темпо само до лятото

Украйна прави 2,5 милиона артилерийски и минохвъргачни изстрела годишно

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Без военната помощ на САЩ Украйна има достатъчно оръжия, за да продължи да се бие със сегашното си темпо до лятото, казаха настоящи и бивши западни официални лица. След това Киев може да се окаже, че няма боеприпаси и не може да използва някои от най-сложните си оръжия, пише The Wall Street Journal.

Големите доставки на оръжия, изпратени или договорени от администрацията на Байдън през последните месеци, трябва да са достатъчни, за да позволят на украинците да продължат да се бият със сегашния си темп поне до средата на годината, каза Селесте Уоландър , бивш високопоставен служител на Пентагона. Някои украински анализатори казват, че страната им може да е в състояние да изкара оръжията още по-дълго.

„Можем да издържим може би половин година или година, за да дадем на Европа още една година, за да започне да произвежда каквито боеприпаси може“, каза Микола Биелисков, старши анализатор в Come Back Alive, украинска благотворителна организация, която е доставяла дронове на военните. „Може да претърпим някои загуби, може би да загубим малко територия. Но нямаме друг избор, освен да се борим, въпреки трудностите.”

Краят на американската военна помощ е най-лошият сценарий, каза старши помощник на Зеленски, добавяйки, че това би означавало, че Украйна трябва да увеличи военното си производство и да получи повече от европейците.

Европа се готви да се опита да компенсира недостига. През 2024 г. Европейският съюз, Обединеното кралство и Норвегия колективно предоставиха на Украйна около 25 милиарда долара военна помощ - повече, отколкото САЩ изпратиха тази година, според европейски служители. Континентът увеличи значително производството на артилерийски снаряди и има дискусии ЕС да увеличи помощта до 30 милиарда долара тази година.

От началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, САЩ са изпратили близо 70 милиарда долара военна помощ, според Зеленски. Това е повече от всички други западни съюзници на Украйна взети заедно, според Института за световна икономика в Кил.

Но Украйна също е изградила своя собствена страхотна индустрия за боеприпаси, която сега произвежда оръжия за 30 милиарда долара годишно, според министъра на стратегическата промишленост на страната, шесткратно увеличение спрямо година по-рано. През 2024 г. страната произведе около 1,5 милиона дрона, които се превърнаха в нейната основна форма на отбрана по фронтовата линия, което позволява на Киев да удържа руските атаки, като същевременно поема минимални жертви. Тази година, казват служители, те планират да произведат 3000 ракети и 30 000 дрона с голям обсег.

Като цяло Украйна в момента изгражда или финансира около 55% от военната си техника. САЩ доставят около 20%, докато Европа доставя 25%, според един западен служител.

Но някои американски доставки – включително усъвършенствани системи за противовъздушна отбрана, балистични ракети земя-земя, навигационни системи и ракетна артилерия с голям обсег – ще бъдат фактически невъзможни за замяна в краткосрочен план. Европа просто не прави достатъчно - или в някои случаи изобщо не прави. 

След като тези запаси от САЩ се изчерпят, способността на Украйна да извършва удари с по-дълъг обсег и да защитава собствените си тилови позиции ще пострада, казаха официални лица и анализатори.

„Да имате партньор, който ви доставя най-висококачествени военни технологии, по дефиниция е незаменим в някои области“, каза Томаш Копечни , пратеник на чешкото правителство за възстановяването на Украйна.

Но призракът за край на американската помощ е надвиснал вече повече от година. По време на кампанията Тръмп многократно критикува милиардите, изпратени на Киев, а много републиканци в Конгреса се противопоставиха на последния пакет от помощи за Украйна , който беше одобрен миналия април.

Преди да напусне поста си, бившият президент Джо Байдън се опита да даде възможност на Украйна да продължи да се бие възможно най-дълго. Неговата администрация изпрати оръжия от съществуващите американски запаси и подписа договори с американската отбранителна индустрия за доставка на боеприпаси, противовъздушни прехващачи, превозни средства и други материали. Тези доставки ще продължат през 2026 г.

Сега Тръмп опроверга това предположение, атакувайки Зеленски в поредица от публикации в социалните медии. Той обвини украинския президент, че е започнал войната и го нарече диктатор. И двете твърдения отразяват тези на Кремъл за украинския лидер и войната, която започна, когато Русия нахлу в страната през 2022 г.

След изявленията на Тръмп, председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън също каза, че в Конгреса няма „никакъв апетит“ за нов законопроект за помощта за Украйна. Но вицепрезидентът Джей Ди Ванс  каза пред Wall Street Journal, че САЩ могат да използват икономически санкции и дори „военни инструменти за влияние“, за да напреднат в мирните преговори между руския президент Владимир Путин и Зеленски.

Тръмп е наследил правомощията да изпрати повече от 3,8 милиарда долара оръжия в Украйна от запасите на Пентагона без одобрението на Конгреса, въпреки че служители на администрацията вероятно ще поискат от законодателите да попълнят инвентара на САЩ, ако бъде взето такова решение.

Европейските лидери проведоха поредица от срещи през изминалата седмица, за да планират как могат да подкрепят Украйна, ако САЩ се оттеглят. Континентът е доставил и някои от най-ефективните оръжия на Украйна, включително голяма част от нейната модерна артилерия, противовъздушна отбрана със среден обсег и крилати ракети. Все пак анализаторите поставят под съмнение способността на Европа да запълни напълно празнината, създадена от загубените американски доставки.

Сега Украйна прави 2,5 милиона артилерийски и минохвъргачни изстрела годишно, според украински официални лица. Към септември САЩ са изпратили приблизително три милиона артилерийски снаряда в Украйна от началото на инвазията. ЕС, за сравнение, увеличи производството на артилерийски снаряди до 1,4 милиона през 2024 г. и се стреми към два милиона тази година.

Според анализаторите най-голямото предизвикателство би била липсата на произведена в САЩ система за противовъздушна отбрана, което би оставило Украйна да решава кои от своите райони да защити и кои да остави на риск. Например, само САЩ произвеждат системи за противовъздушна отбрана Patriot, които могат да свалят руски балистични ракети.

Загубата на произведената в САЩ армейска тактическа ракетна система, известна като ATACMS, също би била удар. Неговият обхват от до 186 мили го направи особено ефективен при нанасяне на удари по руски линии за доставки, въпреки че администрацията на Байдън ограничи целите, които те могат да нанасят удари в Русия.

Някои анализатори също се съмняват дали Украйна ще продължи да има достъп до интернет услугата Starlink на SpaceX – ключово предимство на бойното поле, което е частично финансирано от Пентагона. Илон Мъск , главният изпълнителен директор на SpaceX, е близък съюзник на Тръмп.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата