IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Русия дебне за капани след "прегръдката" на Тръмп с Путин, сделката е далеч

Сближаването на Тръмп с Русия подхрани притесненията в Европа

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Нежеланието на руския президент Владимир Путин да приеме временно прекратяване на огъня в Украйна вероятно ще бъде ключов ранен тест за размразяването на отношенията в САЩ при президента Доналд Тръмп.

Длъжностните лица в Москва са предпазливи по отношение на прегръдките на Путин от Тръмп, казаха двама запознати със ситуацията и пожелали анонимност. Руското ръководство не разбира напълно стратегията на Белия дом и се пази от капани, каза друг човек, близък до Кремъл.

Руският външен министър Сергей Лавров каза по време на посещение в Турция в понеделник, че докато Москва е готова да преговаря за мирно споразумение, включително с Украйна и Европа, тя ще спре да се бие само след като има „солиден и траен резултат, който устройва Русия“.

След като войната навлезе в третата си пълна година в понеделник, руските сили постигат сериозен напредък на бойното поле в Украйна с огромна цена в жертвите. Докато Путин изключва възможността за примирие, специалният пратеник на Тръмп Стив Уиткоф каза пред CBS News неделя, че САЩ се стремят към „временно прекратяване на огъня“ като първа стъпка към разрешаване на конфликта. Уиткоф каза, че се е срещнал с Путин за около три часа и половина по-рано този месец в Москва, пише Bloomberg.

„Офанзивата на чара на Тръмп се приема положително, но няма и див ентусиазъм“, каза Сергей Марков , политически консултант с близки връзки с Кремъл. „Не виждаме решение на украинската криза.

Публикацията на Тръмп в социалните медии миналата седмица, определяща украинския президент Володимир Зеленски като „диктатор“, изуми служителите в Кремъл. Ключови членове на администрацията на Тръмп отказаха да назоват Русия като агресор във войната през уикенда, докато САЩ са готови да предложат резолюция на ООН, която не осъжда Русия за нахлуването.

Новата администрация на САЩ вече заяви, че е нереалистично Украйна да си върне територии, окупирани от Русия, и че страната няма да се присъедини към Северноатлантическия пакт. Тръмп също подкрепи призиви за избори в Украйна, преди да бъде договорено окончателно мирно споразумение, подкопавайки Зеленски и съгласувайки се с руските искания.

Бързият обрат в подхода на САЩ към войната и отношенията с Русия се разгръща, въпреки че Кремъл не показва признаци да предлага отстъпки или да облекчава военната си кампания. Часове след като висши служители от Вашингтон и Москва се срещнаха за преговори в Саудитска Арабия миналата седмица, Русия удари Одеса в южната част на Украйна с масивна атака с дрон , която остави 160 000 без ток.

Сближаването на Тръмп с Русия подхрани притесненията в Европа, която до голяма степен беше оставена настрана по време на ранните преговори, за бъдещето на трансатлантическия съюз със САЩ.

Тръмп настоява за бързо прекратяване на войната, целяйки да изпълни едно от основните си обещания в предизборната кампания. Той каза, че е готов за среща на върха с Путин, но все още не е договорена дата.

Администрацията на Тръмп каза на европейски служители, че иска да осигури прекратяване на огъня в Украйна до Великден, който е през април, съобщи Bloomberg на 16 февруари. Разбира се, не е ясно колко настоятелна ще бъде администрацията на Тръмп за незабавно прекратяване на огъня и дали Путин би рискувал да се оттегли от преговорите по въпроса.

Ден след критиката на Тръмп срещу Зеленски, министърът на финансите Скот Бесент каза в интервю за телевизия Bloomberg, че САЩ са готови или да увеличат, или да облекчат санкциите въз основа на желанието на Русия да преговаря.

Това съживи заплахите на американския лидер да се прицели в милиарди долари руски енергийни приходи, които подхранват военните усилия, ако Кремъл не отговори на неговата мирна инициатива.

Въпреки топлите думи след преговорите в Рияд, които включваха обсъждане на икономическите възможности за американските компании и споразумение за възстановяване на функционирането на посолствата след години на драстични дипломатически съкращения, двете страни остават в противоречие относно това как да сложат край на войната в Украйна.

Тръмп каза, че ще подкрепи европейските съюзници да участват в мироопазващи сили и да предоставят гаранции за сигурност на Украйна, като същевременно изключва ролята на САЩ. Русия настоява, че няма да приеме сили на НАТО на украинска територия и също така настоява да ограничи армията на Киев.

Русия окупира около 20% от украинската територия, включително Крим, който завзе през 2014 г., но не контролира напълно четирите региона в Източна и Южна Украйна, които анексира незаконно след пълномащабната инвазия.

„Засега перспективата за пълномащабна „сделка“ изглежда малко вероятна: позициите на САЩ и Русия са твърде далеч една от друга“, каза Татяна Становая , основател на консултантската компания R.Politik и старши сътрудник в Центъра за Евразия на Карнеги Русия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата