IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Успя ли Еманюел Макрон да вразуми Доналд Тръмп?

Франция и Великобритания обсъждат начини за формиране на коалиция

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Озадачени от разпадащия се трансатлантически съюз, тази седмица европейските лидери започнаха дипломатически усилия да спасят това, което е останало от него, и да се опитат да върнат Доналд Тръмп от ръба на пропастта по отношение на Украйна. На 24 февруари френският президент Еманюел Макрон се отправи към Вашингтон три дни преди сър Киър Стармър, министър-председателят на Великобритания, да направи своето посещение. Макрон прекара три часа с американския президент, като след това заяви, че разговорите са довели до „съществени стъпки“ напред, пише The Economist.

Изходните позиции на двамата президенти едва ли биха могли да бъдат по-различни. Макрон, заедно с други европейски лидери, смята, че сигурността на Украйна в лицето на руския експанзионизъм е от първостепенно значение. 

„Мирът“, заяви френският президент, застанал в Белия дом редом с американския си домакин, „не трябва да означава капитулация на Украйна“. От своя страна Тръмп нарече Володимир Зеленски, президента на Украйна, „диктатор“, а миналата седмица организира преки преговори с руснаците, които изключват Зеленски и европейците. Седейки до френския президент, Тръмп остро отказа да нарече Владимир Путин диктатор, като каза: „Не използвам тези думи с лека ръка“.

Макрон изглеждаше предпазливо оптимистично настроен за посещението си в Белия дом. Една от причините за това е, че по негови думи Тръмп се е съгласил на някаква форма на американска „подкрепа“ за евентуално бъдещо разполагане на европейски сили, които да помагат за запазването на мира в Украйна. Какво точно би могло да означава това, беше неясно. Но Макрон стигна дотам, че нарече това „повратна точка“; Тръмп не поправи своя гост.

От няколко седмици Франция и Великобритания обсъждат начини за формиране на коалиция от европейски и съюзнически мироопазващи сили, които биха могли да бъдат изпратени в случай на мирно споразумение, приемливо за Украйна. Това би представлявало част от европейската гаранция за сигурност срещу бъдеща руска агресия, но би могло да бъде надеждно само с американска военна и разузнавателна подкрепа. Може би това е нещо, което Тръмп би могъл да обмисли, особено ако е обвързано със сделката за добив на критично важни минерали, която той се надява да сключи с Украйна.

Втората причина е, че Тръмп сега предполага, че Путин, противно на публичните си коментари, не би възразил срещу европейски миротворци на място в Украйна. 

„Той ще приеме това. Зададох му този въпрос“, заяви американският президент преди разговорите си с Макрон. Френският президент подчерта, че евентуални европейски войски няма да бъдат изпращани на фронтовата линия, нито директно в бойни действия. Такива сили обаче биха били необходими, за да се предложи „увереност“ на Украйна и да се гарантира, че „мирът се спазва“. Те ще бъдат част от усилията на Европа да изразходва повече средства за своята защита.

Твърде рано е да се каже дали малките стъпки напред, които Макрон твърди, че е направил, ще се окажат значими. Думата на Тръмп струва толкова, колкото струва. По време на пресконференцията си с Макрон американският президент говори сравнително сдържано, като допълваше френския си колега; Макрон не пропусна да благодари и да ласкае домакина си. И все пак по-рано същия ден, за ужас на своите съюзници, Америка гласува заедно с Русия срещу резолюция на ООН, която осъждаше руското нахлуване в Украйна.

Докато европейците се опитват да реагират на разрушаването на следвоенния ред на сигурност на техния континент, те най-накрая изглежда приемат сериозно сериозността на ситуацията. Досега пристрастен към едностранната дипломация, този път Макрон разговаря с 30 европейски и съюзнически лидери преди посещението си във Вашингтон и работи в тясно сътрудничество с Великобритания по плановете за сигурност. 

„Дори и идеята за американска подкрепа за европейски мироопазващи сили да е само косвена“, казва Муджтаба Рахман, управляващ директор за Европа в Eurasia Group, консултантска компания в областта на риска, „Макрон успя да придвижи разговора напред по доста продуктивен начин“. Посещението на Стармър ще бъде следващият тест за това дали има нещо повече от разговори.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата