Израелски булдозери разрушиха големи площи от вече почти празния бежански лагер в Дженин и изглежда, че прорязват широки пътища през някога претъпкания му лабиринт от алеи, повтаряйки тактиката, която вече е използвана в Газа, докато войските се подготвят за дългосрочен престой.
Най-малко 40 000 палестинци са напуснали домовете си в Дженин и близкия град Тулкарм в северната част на Западния бряг, откакто Израел започна операцията си само ден след постигането на споразумение за прекратяване на огъня в Газа след 15 месеца война, пише Ройтерс.
„Дженин е повторение на това, което се случи в Джабалия “, каза Башир Матахен, говорител на община Дженин, имайки предвид бежанския лагер в Северна Газа, който беше изчистен от израелската армия след седмици на ожесточени битки. — Лагерът е станал необитаем.
Той каза, че най-малко 12 булдозера са работили, разрушавайки къщи и инфраструктура в лагера, някога претъпкан град, който е приютявал потомци на палестинци, които са напуснали домовете си или са били прогонени през войната от 1948 г. в това, което палестинците наричат „Накба“ или катастрофа в началото на държавата Израел.
Едномесечната операция в северната част на Западния бряг е една от най-големите, наблюдавани след въстанието на Втората интифада от палестинците преди повече от 20 години, включваща няколко бригади израелски войници, подкрепени от дронове, хеликоптери и, за първи път от десетилетия, тежки бойни танкове.
„Има широкообхватна и продължаваща евакуация на населението, главно в двата бежански лагера, Нур Шамс, близо до Тулкарм и Дженин“, каза Майкъл Милщейн, бивш служител на военното разузнаване, който оглавява Форума за палестински изследвания в Центъра за близкоизточни и африкански изследвания на Моше Даян.
Израел започна операцията, заявявайки, че възнамерява да се справи с подкрепяните от Иран въоръжени групировки, включително Хамас и Ислямски джихад, които са били здраво внедрени в бежанските лагери от десетилетия, въпреки многократните опити на Израел да ги изкорени.
Но с течение на седмиците палестинците казаха, че истинското намерение изглежда е широкомащабно, постоянно изселване на населението чрез унищожаване на домове и правене на невъзможност за оставането им.
„Израел иска да изтрие лагерите и спомена за лагерите, морално и финансово, те искат да изтрият името на бежанците от паметта на хората“, каза 85-годишният Хасан ал Катиб, който е живял в лагера в Дженин с 20 деца и внуци, преди да изостави къщата си и цялото си имущество по време на израелската операция.
Израел вече проведе кампания за подкопаване на UNWRA, главната палестинска хуманитарна агенция, като й забрани достъпа до бившата й централа в Източен Йерусалим и й нареди да спре операциите си в Дженин.
Лагерите, постоянни символи на нерешения статут на 5,9 палестински бежанци, са били постоянна мишена за Израел, който твърди, че бежанският проблем е възпрепятствал разрешаването на продължаващия десетилетия конфликт.
Но винаги се е въздържал да ги изчисти завинаги. В понеделник израелският външен министър Гидеон Саар отрече операцията на Западния бряг да има някаква по-широка цел от борбата с екстремистките групи.
„Там се провеждат военни операции срещу терористи и няма други цели освен това“, каза той пред репортери в Брюксел, където се срещна с представители на Европейския съюз в Съвета за асоцииране ЕС-Израел.
Но много палестинци виждат отзвук от призива на американския президент Доналд Тръмп палестинците да бъдат преместени от Газа, за да направят път за американски проект за развитие на имоти, призив, който беше одобрен от кабинета на премиера Бенямин Нетаняху.
Набил Абу Рудейнех, говорител на палестинския президент Махмуд Абас, каза, че операцията в северната част на Западния бряг изглежда повтаря тактиката, използвана в Газа, където израелските войски систематично разселваха хиляди палестинци, докато се придвижваха през анклава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.