IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Срещата Тръмп-Стармър: Три неща, които премиерът ще каже и две, които ще спети

Америка е най-големият отделен търговски партньор на Великобритания

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Когато сър Кийр Стармър седне с Доналд Тръмп в Овалния кабинет в четвъртък, това може да се окаже една от най-значимите срещи между британски премиер и американски президент след края на Втората световна война. От заплахата от митата на САЩ до ролята на Америка в гарантирането на европейската сигурност в Украйна и извън нея, министър-председателят ще се опита да върви по въжето между защитата на интересите на Великобритания и избягването на открита конфронтация. Неговият успех или в противен случай ще има дълбоки последици за неговото премиерство, пише The Times.

Американските им колеги казаха на висши дипломати, че въпреки разговора между Путин и Тръмп и разговорите в Саудитска Арабия, все още няма американски план за това как може да изглежда мирното споразумение. Твърди се, че самият Тръмп просто иска сделка и няма конкретни червени линии.

Първият е да го убеди, че между САЩ и Русия не може да се договори устойчива сделка, след което да бъде наложен на Украйна под заплахата от оттегляне на американската подкрепа. Стармър ще твърди, че изключването на Украйна от преговорите би сигнализирало на Путин, че Западът (включително Америка) е слаб.

Вторият аргумент е, че докато Европа може и трябва да предостави по-голямата част от мироопазващите сили, за да успокои Украйна срещу бъдещи атаки, това може да бъде надеждно само ако те са подкрепени от американски гаранции за сигурност. Направо казано, това би задължило САЩ да защитават мироопазващите сили, ако бъдат атакувани от руските сили. Великобритания смята, че всяка мироопазваща сила ще се нуждае от логистична подкрепа от американски персонал, който вече е в Европа.

Последният аргумент е по-широк. Стармър ще се опита да твърди, че позицията на Путин е далеч по-слаба, отколкото изглежда и че Тръмп трябва да е готов да играе дълга игра, увеличавайки още повече икономическия и военен натиск върху Русия, за да получи, както може да се изрази Тръмп, „страхотна сделка“. Той ще изтъкне, че ако се види, че САЩ са твърде склонни да сключат сделка бързо, Путин е по-малко вероятно да направи компромис – и като следствие от това всяко подобно споразумение е по-малко вероятно да осигури траен мир, който иначе би бил наследството на Тръмп.

Тръмп е ясен, че иска Великобритания и други европейски държави значително да увеличат разходите си за отбрана. По време на изборите в САЩ той твърди, че тя трябва да бъде 5 процента от БВП. Посланието е, че Европа трябва да плаща за собствената си защита и не може повече да разчита на американска подкрепа.

Неговите намеси карат британския дебат за разходите за отбрана да изглежда почти академичен. Стармър се ангажира да увеличи разходите за отбрана от 2,3 процента от БВП на 2,5 процента, но не каза кога. Налице е нарастващ консенсус, че той ще трябва да бъде постигнат до 2030 г., крайният срок, първоначално обещан от торите, и че той ще трябва да отиде по-далеч. Началниците на отбраната лично са притиснали Стармър да увеличи разходите до 2,65 процента.

Публичните финанси на Великобритания вече са обтегнати. Достигането на 2,5 процента би струвало допълнителни £5 милиарда годишно, което означава, че ще трябва да има съкращения на разходите другаде или повишаване на данъците. Има съобщения, че Стармър ще определи времевата рамка за увеличаване на разходите за отбрана по време на срещата си с Тръмп, но сега се очаква да изчака резултата от стратегическия преглед на отбраната и прегледа на разходите. Натискът само ще расте.

Докато Украйна вероятно ще бъде основната точка от дневния ред в Овалния кабинет, тарифите могат да представляват още по-голям проблем за политическото бъдеще на Starmer. Тръмп каза, че е готов да наложи „реципрочни“ мита на други нации, като изтъкна тези, които налагат ДДС като Великобритания. Въздействието може да бъде огромно и да доведе до мита до 21 процента върху износа за САЩ.

Америка е най-големият отделен търговски партньор на Великобритания, така че митата могат да окажат значително влияние върху икономическия растеж. Тръмп беше категоричен, че смята, че има търговски дисбаланс, нещо, което Обединеното кралство оспорва, но той предположи, че може да се сключи сделка. Условията на такава сделка може да са трудни. Обединеното кралство иска да се съсредоточи върху технологиите и дигиталните услуги – лорд Манделсън, новият посланик на САЩ, го формулира като „мега“ сделка за „ направяне на нашите икономики отново страхотни “ – но Тръмп вероятно ще наложи Starmer в по-малко приятни области, като износа на селскостопански продукти от САЩ и ограниченията на NHS за цените на лекарствата.

Стармър ще начертае границата между разходите за отбрана и митата, като твърди, че ударът на Обединеното кралство с мита ще направи по-трудно укрепването на армията. Победа за Стармър би била да си тръгне с някаква форма на изключване от програмата за мита на Тръмп.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата