"Войната трансформира изборното поле. В момента водещи са не идеологиите, а геополитическото и националното”, каза в ефира на БНР бившият зам.-министър на външните работи Любомир Кючуков.
"Резултатите от изборите в Германия сочат, че има едно доста кризисно обществено съзнание и известно бягство от т.нар. "мейнстрийм". Това е тенденция в цяла Европа и САЩ, откровен е Кючуков и добави, че очевидно това не е епизод, когато става дума за Тръмп, за Мелони, за изборите в Германия, в Австрия, в Нидерландия, в Швеция. “Проблемът е в обществата. Чувстват се кризисни явления, които са свързани поне с три дефицита – на сигурност, на справедливост и на доверие в представителната демокрация”, каза още експерта.
“Когато говорим за крайнодясното, за националистическото, винаги трябва да отчитаме, че избирателите, които гласуват за тези партии, в много случаи не са нито крайнодесни, нито националистически настроени, просто са разочаровани и търсят решение извън това, което е в момента”, добави бившият зам.-министър.
В предаването “12+3” Кючуков обяви, че Макрон не преговаря, а разгоравя и даде за пример посещението му в Белия дом. "И Франция, и Германия продължават да са водещи в ЕС, но и двете страни за момента не демонстрират лидерство през призмата на идеи и посока, в която да върви ЕС. Европа не можа да се справи със собствената си дискусия каква да бъде – дали да върви към задълбочаване на интеграцията, или да направи крачка назад към пълномощия на националните държави”, каза още той.
По думите му в момента има нещо като “политически шпагат” - опит да се тръгне едновременно и в двете посоки. Нещо, което не се получава.
“Евроскептичните партии вече не искат да напускат Съюза, те искат да го управляват – да го направят по свой образ и подобие. Все повече се приближават до това. Европа показа, че няма идея как свършва войната в Украйна”, отбеляза още Кючуков.
"През цялото време работехме за това как тя да продължи. Основният ни инструментариум се свеждаше до санкции и до въоръжаване. Тръмп дойде и каза, че може да свърши само с преговори и възложи цялата отговорност след тях на Европа”.
От Москва и Вашингтон Брюксел не изглежда като геополитически играч. Путин успя до голяма степен да консолидира руското общество. Но за Русия тепърва ще започнат трудностите заради всички "замразени конфликти" в постсъветското пространство.
“Не вярвам, че за Украйна може да бъде подписан мирен договор, защото няма да бъдат решени въпросите за териториите. Това ще бъде споразумение за примирие. Най-важното е, че ще спрат жертвите и разрушенията”, завърши Кючуков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.