IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Увяхващата икономика на Русия е трудно място за сключване на сделки - дори за Тръмп

Путин предложи на САЩ съвместни проекти за проучване на находищата на редкоземни метали

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че иска да види големи икономически сделки с Москва и е в напреднал етап на преговорите за сключване на някои. Но колко жизнеспособен партньор е Русия на Владимир Путин , нейната икономика отслабена от години на западни санкции, населението й намалява и перспективата за агресивна държавна намеса рядко е далеч?

Оптимистите в Белия дом сочат към нова ера на сътрудничество между двете страни, ако може да се сключи сделка за прекратяване на войната в Украйна, пише The Wall Street Journal. Дори ако Европа не е напълно съгласна с споразумението, то все още може да предложи възможности, особено в добива на минерали, които са от решаващо значение за технологичната индустрия или петрол и газ, се смята.

Но някога като магнит за чуждестранния бизнес, днешна Русия не предлага силен инвестиционен случай.

Въпреки издръжливостта си по време на войната в Украйна досега, нейната зависима от ресурси икономика сега се забавя под тежестта на необузданата инфлация, главоломно високите лихви и западните санкции. Дори ако САЩ отменят някои санкции, Европа едва ли ще последва примера, оставяйки Русия кошмар за спазване на правилата за международните компании.

Една непредсказуема бизнес среда в Русия, където изземването на активи от държавата се превърна в норма, също би възпряла чуждестранните инвеститори. Междувременно руската икономика стана критично зависима от Китай и всяка завръщаща се западна компания ще се сблъска с остра конкуренция с утвърдени китайски играчи.

 „Няма да има икономическа нормализация между САЩ и Русия в следващите години“, каза Мария Шагина, старши сътрудник, фокусиращ се върху икономическите санкции в Международния институт за стратегически изследвания, мозъчен тръст. „Отмяната на санкциите няма да промени факта, че политическият и икономическият живот в Русия драматично се трансформира.

Тръмп подтикна разговорите за видовете сделки, които биха могли да бъдат на масата, когато в понеделник, третата годишнина от пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна , той каза, че е в сериозни дискусии с Путин относно „големи сделки за икономическо развитие“ между двете страни. По-късно Путин потвърди, че Москва е готова да предложи сделки за сътрудничество на американски компании.

По-специално, Путин предложи на САЩ съвместни проекти за проучване на находищата на редкоземни метали в страната, точно както администрацията на Тръмп се опитва да сключи сделка за украинските находища на критични минерали.

Според Геоложката служба на САЩ Русия има петите по големина в света запаси от редкоземни елементи, които се използват във всичко - от електрически превозни средства и телефони до ракетни системи. Но делът на Русия в световното производство на редкоземни елементи е по-малко от 1%, възпрепятстван от липсата на инфраструктура и капацитет за рафиниране. Много от находищата на редкоземни метали се намират в отдалечени и труднодостъпни среди, като Сибир и арктическите региони.

В други сектори всяка завръщаща се западна компания ще намери радикално променена руска икономика.

Подкрепена от продажбите на петрол и огромните военни разходи, Русия се справи с напрежението на продължителната война по-добре, отколкото много наблюдатели прогнозираха. Но под капака войната засили икономическите дисбаланси. Това подхрани неукротимата инфлация и накара централната банка да повиши лихвените проценти до 21%, което е исторически връх. В същото време това предизвика криза на работната ръка, тъй като мъжете в трудоспособна възраст бягат от страната, отиват на фронта или работят във военни заводи, което засилва демографските проблеми на Русия.

Изправена пред този нарастващ натиск, икономиката започна да се забавя през последните месеци и централната банка очаква растежът да спадне до 1-2% от около 4% миналата година. В по-дългосрочен план западните санкции, ограничаващи достъпа на Русия до международните пазари и авангардни технологии, възпрепятстваха перспективите на страната, казват анализатори. Руските фирми също вероятно ще се стремят да си възвърнат достъпа до западната финансова система, което ще им даде възможност отново да пренасят пари по света с лекота.

След разпадането на Съветския съюз западните фирми бързо се преместиха в Русия, нетърпеливи да се възползват от нейния преход от комунизъм към капитализъм. Те донесоха американската бърза храна, автомобили и мода на поколение, запознато преди с недостига. За руснаците от средната класа в градове като Москва и Санкт Петербург марки като Starbucks и iPhone на Apple станаха повсеместни.

Но САЩ никога не са развивали значителни икономически отношения с Русия. Още преди нахлуването в Украйна САЩ изнасяха стоки за Русия на стойност малко над 6 милиарда долара, приблизително колкото износа на САЩ за Египет.

През последните три години хиляди западни компании от McDonald’s до IKEA напуснаха или ограничиха дейността си в Русия. Някои опитаха, но останаха сериозно засегнати, като енергийната компания BP , която отчете приблизително 25 милиарда долара отписване, но все още остава с дял в руския държавен производител на петрол. Някои американски и европейски фармацевтични компании и компании за търговия на дребно и банки като италианската UniCredit и австрийската Raiffeisen останаха въпреки опитите си да напуснат страната.

Докато войната в Украйна се проточваше, Кремъл пое по-голям контрол върху икономиката, разпределяйки активи по начини, невиждани от постсъветската приватизация през 90-те години.

Много активи, включително западни, бяха преразпределени към лоялни на режима. Малко вероятно е западните компании лесно да си върнат активите, ако се върнат, смятат анализатори.

Връщането в Русия също би създало главоболие за съответствието на американските компании, дори ако Тръмп отмени санкциите срещу Русия, като се има предвид, че европейските страни, Канада, Япония и други вероятно ще ги запазят в сила. В понеделник Европейският съюз одобри 16-ия пакет от санкции срещу Русия.

Търговията между Китай и Русия достигна рекорд през 2024 г. от над 244 милиарда долара. Китайските компании са се утвърдили в много сектори в Русия. Повече от половината новопродадени автомобили в Русия са от Китай.

Ако има нещо непосредствено ценно за американските инвеститори, това е руският петрол. Страната е сред първите три производители заедно със САЩ и Саудитска Арабия, а бивши ръководители на индустрията казаха, че компаниите ще бъдат нетърпеливи да заложат претенции към петролни и газови ресурси като тези около остров Сахалин в Далечния изток на Русия.

Но дори петролът представлява някои огромни препятствия. Хаотичният начин, по който големите западни петролни компании напуснаха страната през 2022 г., може да ги възпира скоро да потопят милиарди долари в Русия. Exxon, например, обвини Кремъл , че е експроприирал дела си в огромен проект в Сахалин няколко месеца след инвазията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата