Главният помощник по сигурността на руския президент Владимир Путин проведе разговори с малайзийския премиер Ануар Ибрахим, докато Кремъл изгражда връзки с държавите от Югоизточна Азия, опитвайки се да компенсира рисковете от нарастващата конкуренция между САЩ и Китай.
Секретарят на Руския съвет за сигурност Сергей Шойгу се срещна с Ануар в четвъртък в Путраджая за разговори, които се очаква да бъдат фокусирани върху засилването на връзките в областта на сигурността и отбраната между двете нации, пише Bloomberg.
Бившият руски министър на отбраната по-рано тази седмица посети Индонезия, където се срещна с президента Прабово Субианто и по същия начин се опита да засили сътрудничеството в областта на сигурността.
Малайзия и Индонезия, които разчитат на САЩ като важен източник за инвестиции, поддържат отношения с Русия въпреки призивите на Вашингтон и други водещи демокрации да накажат Москва за нейната пълномащабна инвазия в Украйна преди три години. Този натиск отслабна със завръщането на президента Доналд Тръмп , който в рязко обръщане на политиката от бившия президент Джо Байдън отказа да обвини Путин за войната.
В знак на затопляне към Москва тази година Индонезия се присъедини към групата на развиващите се страни БРИКС, която включва Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Малайзия, заедно с Тайланд, наред с други в региона, също изразиха интерес да се присъединят и получиха предварителен статут на „държава партньор.”
Въпреки че не е ясно дали Шойгу е говорил за доставки на оръжие с Ануар, Малайзия се стреми да увеличи разходите за отбрана със 7% тази година до около 5 милиарда долара, тъй като се стреми да изгради своите военновъздушни сили и противовъздушна отбрана, според специализираното издание Janes.
Малайзия се насочи към други доставчици на изтребители, тъй като санкциите срещу Кремъл попречиха на страната да се снабди с необходимите материали, за да поддържа своите руски военни самолети летящи, съобщи Defense News миналата година.
Шойгу беше министър на отбраната на Русия от 2012 до 2024 г., което включваше първите две години от пълномащабното нахлуване на страната в Украйна. През юни 2024 г. Международният наказателен съд издаде заповед за арест на Шойгу за предполагаеми военни престъпления в Украйна, включително престъпления срещу човечеството.
Шойгу също изигра основна роля в оръжейната сделка на Русия със Северна Корея, която видя, че Пхенян доставя боеприпаси и балистични ракети в замяна на икономическа и военна помощ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.